Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Առողջապահության նախարարություն և աշխատակազմին ներկայացրել նորանշանակ նախարար Անահիտ Ավանեսյանին:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Արսեն Թորոսյանին՝ Առողջապահության նախարարի պաշտոնում գործունեության համար: «Պետք է արձանագրել, որ պարոն Թորոսյանի պաշտոնավարման ընթացքում նախարարությունը մեր ամենաարդյունավետ գերատեսչություններից մեկն է եղել և, բնականաբար, այս պայմաններում քննադատության ամենամեծ չափաբաժնին է արժանացել, ինչն ինչ-որ տեղ բնական է: Սկսած 2018 թվականից՝ ոլորտում լայնածավալ բարեփոխումներ են իրականացվել: Կարևոր է արձանագրել, որ այդ բարեփոխումները եղել են մարդակենտրոն, այսինքն՝ նպատակը եղել է մարդկանց մատուցվող առողջապահական ծառայությունների որակի և շրջանակի ընդլայնումը և մենք այդտեղ բավականին լուրջ փոփոխություններ ենք ունեցել»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը նկատել է, որ 2020 թվականը հատկապես առողջապահության ոլորտի համար մեծ փորձությունների տարի է եղել՝ պայմանավորված կորոնավիրուսով և պատերազմով: «Ուզում եմ հատկապես հիշեցնել, որովհետև հիմա այդ դրվագի մասին, ըստ էության, մոռացվել է, որ կար ժամանակ, երբ մեզ կորոնավիրուսի դեմ պայքարի համատեքստում ի ցույց էին դնում այլ երկրներ, ասելով, որ ահա տեսեք, թե ինչպես է պետք պայքարել կորոնավիրուսի դեմ, դուք կորոնավիրուսի դեմ պայքարել չգիտեք:
Բայց մենք վստահ էինք, որ գնում ենք հավասարակշռված ճանապարհով: Հիմա, երբ մեր ասածն իրականության մեջ արդարացել է, մեզ այլևս ի ցույց չեն դնում այդ երկրները, ոչ էլ մեզ են ի ցույց դնում այդ երկրներին: Իհարկե, կորոնավիրուսն անկանխատեսելի բան է և, ըստ էության, կանխատեսումներն ամենատարբեր են, սկսած նրանից, որ կունենանք 3-րդ, 4-րդ, 5-րդ ալիք, վերջացրած նրանով, որ երևի թե պատվաստանյութը ժամանակին տեղ կհասնի, այն առումով, որ արդյունավետ կգտնվի»,- նշել է կառավարության ղեկավարը: Վարչապետի համոզմամբ՝ կառավարությունը պատվով է դիմակայել նոր տիպի կորանավիրուսի համավարակին և այսօր էլ միջազգային չափանիշներով ունենք կառավարելի իրավիճակ: Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ գործադիրն այն կկարողանա պահպանել:
«Իհարկե, հաջորդ շատ ավելի դաժան փորձությունը պատերազմն էր և շարունակում է այդպես լինել: Մենք հիմա նաև, ցավոք, մարմինների նույնականացման խնդիր ունենք, ինչ-որ առումով այդտեղ էլ որոշակի բարդություններ ունեինք, բայց հիմա կրկին կարող ենք գոհունակությամբ նշել, որ այդ աշխատանքը նույնպես շատ ընդունելի տեմպեր է ստացել»,- ասել է վարչապետը:
Անդրադառնալով Անահիտ Ավանեսյանի նշանակմանը՝ կառավարության ղեկավարը հիշեցրել է, որ նա այս ընթացքում զբաղեցրել է Առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալի պաշտոնը, այսինքն եղել է թիմի անդամ: «Ոչ միայն նա, այլ նաև նախարարի մյուս տեղակալները, որոնք տարբեր ժամանակներում են նշանակվել, ըստ էության գործել են որպես մի թիմ: Տեղի ունեցող փոփոխությունը հետևյալ իմաստն ունի, որ մենք շարունակում ենք վստահել այդ թիմին ու տվյալ դեպքում տիկին Ավանեսյանը կգլխավորի այն: Ուզում եմ հաջողություն մաղթել Ձեզ՝ տիկին Ավանեսյան, այս աշխատանքները շարունակելու գործում: Հույս ունենք, որ Առողջապահության նախարարությունը կշարունակի ակտիվ գործունեությունը և չի վախենա քննադատություններից, որովհետև աշխատանքը, բնականաբար, բերում է քննադատություն: Իհարկե պետք է առավել ուշադիր լինել քննադատությունների նկատմամբ և փորձել օգտակար ու ռացինոլ տեղեկատվություն ու խորհրդատվություն դուրս բերել»,- ասել է վարչապետը:
Արսեն Թորոսյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին՝ 2018 թվականի մայիսին Առողջապահության նախարարի և ընդհանուր ոլորտի կառավարումն իրեն վստահելու համար: «Ինչպես Դուք նշեցիք՝ մենք բավականին տարբեր ուղղություններով՝ և՛ բովանդակային, և՛ շրջանակային փոփոխություններ ենք փորձել իրականացնել: Այդ իմաստով էլ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ և ընդհանրապես կառավարությանը՝ մեր առաջարկները մեծամասամբ ընդունելու համար: Մարդակենտրոն մոտեցումները, որոնք հիմնականում ծնվում էին կամ այս սրահում, կամ աշխատակազմում, իրականություն էին դառնում ու մեր բնակչությունը դրանից օգտվում էր՝ ստանալով բարձրորակ, ավելի որակյալ բուժօգնություն՝ ավելի լայն շրջանակներով: Նրանք հազարավոր մեր քաղաքացիներն են՝ սկսած երեխաներից, վերջացրած ամենատարեցներով ու ես վստահ եմ, որ այս աշխատակազմը, այս թիմը նոր նախարարի գլխավորությամբ նույն տրամաբանությամբ և միգուցե ավելի լավ, ինչում ուրախ կլինեմ, կշարունակի այդ ճանապարհը»,- ասել է Արսեն Թորոսյանը:
Անդրադառնալով 2020-ի դժվարություններին՝ նախկին նախարարը առանձնահատուկ շնորհակալություն է հայտնել ԱՆ աշխատակազմին և նշել, որ նա հաճախ ամիսների ընթացքում գիշերել է աշխատավայրում: «Դրա շնորհիվ է, որ այո, սկզբում շատ քննադատվելով, բայց, այնուամենայնիվ, ունենք կառավարելի վիճակ: Եվ եթե հիշում եք, այն տերմինը, որ մենք օգտագործում էինք՝ ապրել կորոնավիրուսի հետ, փաստացի իրականություն է դարձել: Այո, մենք ունենք տնտեսական սահմանափակումներ, վերջում էլ շատ բաներ մեղմեցինք: Պատվաստանյութի մասով էլ արդեն կան պայմանավորվածություններ և շուտով տարբեր խմբաքանակներ կներկրվեն Հայաստանի Հանրապետություն՝ փոքրից մինչև մի քանի հարյուր հազար»,- ասել է Արսեն Թորոսյանը:
Նորանշանակ նախարար Անահիտ Ավանեսյանը ևս շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին պատասխանատու պաշտոնը վստահելու համար: Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել նաև Արսեն Թորոսյանին՝ 2018-ին գերատեսչության թիմում իրեն ընդգրկելու և միասին այս ճանապարհն անցնելու համար: «Վերջին 2.5 տարիները եղել են սկզբից ակտիվ ռեֆորմների, այնուհետև լուրջ մարտահրավերների տարիներ, որոնք և՛ մեր թիմը, և՛ ողջ առողջապահական համակարգը կարելի է ասել կոփել է, դարձրել ավելի կուռ, միասնական, նվիրված գործին: Մենք ականատես ենք եղել, թե կորոնավիրուսով պայմանավորված, և թե պատերազմի ընթացքում ինչպես էր ողջ առողջապահական համակարգը միասնական ուժերով երկու ճակատով պայքարում մեր քաղաքացիների առողջության համար: Պարոն վարչապետ վտահեցնում ենք, որ պետք է աշխատենք նույն տեմպով՝ շարունակելով ոլորտի զարգացումը, որպեսզի մեր քաղաքացիներին ավելի որակյալ, մատչելի և հասանելի առողջապահական ծառայություններ ապահովենք»,- նշել է նախարարը:
Ամփոփելով՝ վարչապետը հավելել է. «Իհարկե ճիշտ նշվեց, բայց մյուս կողմից չեմ ուզում հանրության շրջանում տպավորություն ստեղծվի, թե մենք առողջապահական համակարգի գործունեությունը համարում ենք անթերի, իհարկե շատ խնդիրներ կան, որոնք լուծված չեն և պետք է լուծվեն: Մեր առողջապահական համակարգի գործունեությունը և որակը շատ տեղերում դեռ հեռու է մեր պատկերացրածից ու երազածից, և իհարկե մենք պետք է աշխատենք այդ ուղղությամբ: Բայց ընդհանուր առմամբ պետք է արձանագրել, որ հատկապես ճգնաժամային 2020 թվականին առողջապահական համակարգն, ընդհանուր առմամբ, լուծել է իր առջև դրված խնդիրները, մենք ցավոտ պրոբլեմ ունեինք կապված մարմինների նույնականացման հետ, ԴՆԹ անալիզների հետ, բայց հիմա ինչպես և նախարարը նշել էր, խոստացված ժամկետում երկրորդ սարքը ներմուծվեց և սկսեց աշխատել: Այդ առումով նույնպես հիմա կառավարելիության բոլորովին նոր մակարդակ ունենք:
Տիկին Ավանեսյան հաջողություն եմ մաղթում Ձեզ և ներկաներին: Հույս ունեմ, որ այն բարեփոխումների տեմպը, որ կա առողջապահական համակարգում, առնվազն կպահպանվի և մի բան էլ կմեծանա»:

Премьер-министр Никол Пашинян посетил министерство здравоохранения и представил аппарату структуры новоназначенного министра Анаит Аванесян.
Глава правительства поблагодарил Арсена Торосяна за проделанную работу в должности министра здравоохранения. "Нужно констатировать, что за время пребывания господина Торосяна в должности это министерство было одним из самых эффективных наших ведомств, и, естественно, в этих условиях оно получило наибольшую долю критики, что в некоторой степени закономерно. С 2018 года в сфере проводятся масштабные реформы. Важно констатировать, что эти реформы были ориентированы на людей, то есть цель заключалась в расширении качества и рамок предоставляемых людям медицинских услуг, и мы достигли здесь довольно серьезных изменений", - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр отметил, что 2020 год был годом больших испытаний особенно для сферы здравоохранения в связи с войной и коронавирусом. "Я особенно хочу напомнить, потому что теперь, по сути, мы забыли об этом эпизоде, когда было время, когда в контексте борьбы с коронавирусом нам указывали на другие страны, говоря, вот как нужно бороться с коронавирусом, вы не умеете бороться с коронавирусом.
Но мы были уверены, что идем сбалансированным путем. Теперь, когда сказанное нами сбылось, нам больше не указывают на эти страны, и этим странам не указывают на нас. Конечно, коронавирус непредсказуем, и, по сути, есть самые разные прогнозы, начиная от того, что у нас будет 3-я, 4-я, 5-я волна, заканчивая, наверное, тем, что вакцина сработает вовремя, в том смысле, что она будет эффективной"- сказал глава правительства.
По словам премьер-министра, правительство с честью противостояло новому типу коронавируса, и сегодня у нас ситуация по международным стандартам управляемая. Никол Пашинян выразил надежду, что правительство сможет сохранить эту ситуацию.
"Конечно, следующим, гораздо более тяжелым испытанием была война, и продолжает быть таковой. К сожалению, сейчас у нас есть проблема с идентификацией тел. У нас и здесь были определенные трудности, но сейчас мы можем с удовлетворением отметить, что и эта работа набрала очень приемлемые темпы", - сказал премьер-министр.
Коснувшись назначения Анаит Аванесян, премьер-министр напомнил, что в этот период она занимала должность первого заместителя министра здравоохранения, то есть была членом команды. "Не только она, но и другие заместители министра, назначенные в разное время, фактически действовали как единая команда. Происходящее изменение означает, что мы продолжаем доверять этой команде, и в данном случае ее возглавит г-жа Аванесян.
Хочу пожелать Вам, госпожа Аванесян, успехов в продолжении этой работы. Надеемся, что министерство здравоохранения продолжит активную работу и не побоится критики, потому что работа, естественно, вызывает критику. Конечно, нужно внимательнее относиться к критике и стараться извлекать из нее полезную и рациональную информацию и советы", - сказал премьер-министр.
Арсен Торосян поблагодарил премьер-министра за то, что в мае 2018 года ему были доверены пост министра здравоохранения и управление сферой в целом. "Как Вы отметили, мы пытались внести рамочные изменения в самых разных направлениях в плане как содержания, так и объема. В этом смысле я хочу поблагодарить Вас и правительство в целом за принятие большинства наших предложений.
Ориентированные на людей подходы, которые в основном зарождались либо в этом зале, либо в аппарате, воплощались в жизнь и наше население пользовалось ими, получая высококачественную медицинскую помощь в более широких рамках. Это тысячи наших граждан, от детей до самых пожилых людей, и я уверен, что этот аппарат, эта команда во главе с новым министром продолжит идти по этому пути в рамках той же, а может и более хорошей логики, чему я буду очень рад", - сказал Арсен Торосян.
Коснувшись трудностей 2020 года, экс-министр поблагодарил сотрудников аппарата министерства здравоохранения и отметил, что часто он месяцами ночевал на работе. "Именно поэтому, хотя да, сначала нас много критиковали, но, тем не менее мы имеем до сих пор управляемую ситуацию. И если помните, термин, который мы использовали - жить параллельно с коронавирусом, фактически, стал реальностью. Да, у нас есть экономические ограничения, в конце мы значительно смягчили очень многое. Уже есть договоренности по вакцине, в ближайшее время в Армению будут импортированы разные партии, от небольших до нескольких сотен тысяч", - сказал Арсен Торосян.
Новоназначенный министр Анаит Аванесян поблагодарила премьер-министра за то, что ей доверили эту ответственную должность. Министр также поблагодарила Арсена Торосяна за включение ее в команду ведомства в 2018 году и за совместное прохождение этого пути.
"Последние 2,5 года были годами сначала активных реформ, а затем серьезных вызовов, которые, можно сказать, закалили, сделали сильнее, сплотили и нашу команду, и всю систему здравоохранения. Мы были свидетелями того, как во время войны и коронавируса вся система здравоохранения боролась за здоровье наших граждан на двух фронтах.
Г-н премьер-министр, заверяем Вас, что будем работать в том же темпе, продолжая развитие сферы, чтобы предоставлять нашим гражданам более качественные и более доступные медицинские услуги", - сказала министр.
Подводя итоги, премьер-министр добавил: "Конечно, очень правильно сказано, но, с другой стороны, я не хочу, чтобы у общественности сложилось впечатление, будто мы считаем деятельность системы здравоохранения идеальной, конечно, есть много проблем, которые не решены и их нужно решить. Качество нашей системы здравоохранения во многих местах все еще далеко от того, что мы представляем и мечтаем, и, конечно, мы должны работать в этом направлении. Но в целом нужно констатировать, что особенно в кризисном 2020 году система здравоохранения в целом решила поставленные перед нею задачи. У нас была болезненная проблема с идентификацией тел с помощью анализа ДНК, но теперь, как отметил министр, в обещанный срок было импортировано и введено в эксплуатацию второе устройство. В этом смысле у нас также есть совершенно новый уровень управляемости.
Госпожа Аванесян, желаю удачи Вам и присутствующим. Надеюсь, что существующие в системе здравоохранения темпы реформ будут как минимум сохранены и даже увеличены".