Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Քաղաքակրթությունների դաշինքի գործերով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի բարձր ներկայացուցիչ Միգել Անխել Մորատինոսի հետ քննարկել է Պետությունների ղեկավարների համաշխարհային խորհրդաժողովի անցկացումը, որը պլանավորված է 2022 թվականի մայիսին, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
«Բանակցությունների կենտրոնում եղել է 2022 թվականի մայիսին Ռուսաստանում Միջխորհրդարանական միության գծով և ՄԱԿ-ի հովանու ներքո Պետությունների ղեկավարների, խորհրդարանականների և աշխարհի կրոնների առաջնորդների համաշխարհային խորհրդաժողովի անցկացման նախապատրաստումը՝ հանուն խաղաղության և մարդկության միջմշակութային և միջկրոնական երկխոսության շուրջ»,-ասվում է ԱԳ նախարարության հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է գերատեսչության կայքում:
Զրույցի ընթացքում կողմերը քննարկել են Դաշինքի ջանքերը միջքաղաքակրթական և միջկրոնական երկխոսության ամրապնդման բնագավառում, որը նպաստում է քաղաքակրթական, էթնիկական և դավանական հողի վրա հակամարտությունների կանխմանը: Լավրովն ընդգծել է այն քայլերի նշանակությունը, որոնք Ռուսաստանի կողմից ձեռնարկվում են այդ ուղղությամբ: Քաղաքակրթությունների դաշինք միջազգային կազմակերպությունն ստեղծվել է Իսպանիայի վարչապետ Խոսե Լուիս Ռոդրիգես Սապատերոյի նախաձեռնությամբ՝ 2004 թվականի սեպտեմբերի 21-ին ՄԱԿ-ի 59-րդ գլխավոր վեհաժողովի ժամանակ:
Նախաձեռնության նպատակը ծայրահեղականության դեմ միջազգային գործողությունների ակտիվացումն է՝ ազգամիջյան, միջմշակութային և միջկրոնական երկխոսության ու փոխգործակցության կարգավորման միջոցով:

Russian Foreign Minister Sergey Lavrov and High Representative of the UN Alliance of Civilizations Miguel Angel Moratinos have discussed preparations for holding in Russia a world conference of the heads of state, parliamentarians and leaders of world religions on inter-cultural and inter-religious dialogue, the Russian Foreign Ministry said on Tuesday following the meeting that took place on January 18, TASS reports.
“The negotiations focused on preparations for holding a world conference of the heads of state, parliamentarians and leaders of world religions on inter-cultural and inter-religious dialogue for the good of the world and humanity by the Inter-Parliamentary Union in Russia in May 2022 under the aegis of the United Nations”, the Foreign Ministry said.
Lavrov and Moratinos also discussed the alliance’s efforts in the field of strengthening inter-civilizational and inter-religious dialogue and conflict-prevention measures that have civilizational, ethnic and confessional dimension.
“The importance was emphasized of maintaining equitable co-existence of different civilizations and of the unacceptability of spreading theories of the exclusiveness of any races, peoples and religions”, the Foreign Ministry said.