Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Քաղաքակրթությունների դաշինքի գործերով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի բարձր ներկայացուցիչ Միգել Անխել Մորատինոսի հետ քննարկել է Պետությունների ղեկավարների համաշխարհային խորհրդաժողովի անցկացումը, որը պլանավորված է 2022 թվականի մայիսին, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
«Բանակցությունների կենտրոնում եղել է 2022 թվականի մայիսին Ռուսաստանում Միջխորհրդարանական միության գծով և ՄԱԿ-ի հովանու ներքո Պետությունների ղեկավարների, խորհրդարանականների և աշխարհի կրոնների առաջնորդների համաշխարհային խորհրդաժողովի անցկացման նախապատրաստումը՝ հանուն խաղաղության և մարդկության միջմշակութային և միջկրոնական երկխոսության շուրջ»,-ասվում է ԱԳ նախարարության հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է գերատեսչության կայքում:
Զրույցի ընթացքում կողմերը քննարկել են Դաշինքի ջանքերը միջքաղաքակրթական և միջկրոնական երկխոսության ամրապնդման բնագավառում, որը նպաստում է քաղաքակրթական, էթնիկական և դավանական հողի վրա հակամարտությունների կանխմանը: Լավրովն ընդգծել է այն քայլերի նշանակությունը, որոնք Ռուսաստանի կողմից ձեռնարկվում են այդ ուղղությամբ: Քաղաքակրթությունների դաշինք միջազգային կազմակերպությունն ստեղծվել է Իսպանիայի վարչապետ Խոսե Լուիս Ռոդրիգես Սապատերոյի նախաձեռնությամբ՝ 2004 թվականի սեպտեմբերի 21-ին ՄԱԿ-ի 59-րդ գլխավոր վեհաժողովի ժամանակ:
Նախաձեռնության նպատակը ծայրահեղականության դեմ միջազգային գործողությունների ակտիվացումն է՝ ազգամիջյան, միջմշակութային և միջկրոնական երկխոսության ու փոխգործակցության կարգավորման միջոցով:

Министр иностранных дел России Сергей Лавров обсудил с высоким представителем генерального секретаря ООН по Альянсу цивилизаций Мигелем Анхелем Моратиносом проведение Всемирной конференции глав государств, запланированной на май 2022 года, передает РИА Новости.
"В центре переговоров была подготовка к проведению в России в мае 2022 г. по линии Межпарламентского союза и под эгидой ООН Всемирной конференции глав государств, парламентариев и лидеров мировых религий по межкультурному и межрелигиозному диалогу на благо мира и человечества", - говорится в заявлении МИД, опубликованном на сайте ведомства.
В ходе беседы стороны обсудили усилия Альянса в области укрепления межцивилизационного и межрелигиозного диалога, способствующего предотвращению конфликтов на цивилизационной, этнической и конфессиональной почве.
Лавров подчеркнул значимость шагов, предпринимаемых Россией в этом направлении.
Международная организация Альянс цивилизаций была создана по инициативе премьер-министра Испании Хосе Луиса Родригеса Сапатеро 21 сентября 2004 года на 59-й Генеральной Ассамблее ООН. Цель инициативы - активизация международных действий против экстремизма посредством налаживания межнационального, межкультурного и межрелигиозного диалога и взаимодействия. Альянс обращает особое внимание на уменьшение трений между западным и исламским мирами.