Իրանի իշխանությունները պատժամիջոցների ցուցակում ավելացրել են ամերիկյան վարչակազմի մի քանի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների: Այս մասին «ՏԱՍՍ»-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Սայիդ Խատիբզադեն:
«ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաները, այդ թվում՝ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոն, պաշտպանության նախկին նախարար Մարկ Էսպերը, պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Քրիստոֆեր Միլլերը, ֆինանսների նախարար Սթիվեն Մնուչինը, ԿՀՎ պետ Ջինա Հասփելը, նախագահի ազգային անվտանգության նախկին խորհրդական Ջոն Բոլթոնը, Իրանի հարցով նախկին հատուկ բանագնաց Բրայան Հուքը, գործող հատուկ բանագնաց Էլիոթ Աբրամսը եւ ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության օտարերկրյա ակտիվների վերահսկման գրասենյակի ղեկավար Անդրեա Գակին, այսօրվանից ընդգրկվել են Իրանի պատժամիջոցների ցուցակում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Սայիդ Խատիբզադեի խոսքով՝ «նշված անձինք պատժամիջոցների ցուցակում են ընդգրկվել մի շարք պատճառներով, մասնավորապես՝ գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի և նրա գործընկերների սպանության և կազմակերպման, Իրանի դեմ ահաբեկչական գործողություններին աջակցելու, ահաբեկչական խմբավորումներին ֆինանսավորելու և զինելու, միջուկային ֆիզիկոս Մոհսեն Ֆախրիզադեի սպանության համար Իսրայելին աջակցելու և Իրանի դեմ ապօրինի և միակողմանի պատժամիջոցների կիրառման համար»:

Власти Ирана внесли в санкционный список несколько высокопоставленных представителей американской администрации. Об этом заявил во вторник официальный представитель МИД Ирана Саид Хатибзаде, передает ТАСС
"Высокопоставленные официальные лица США, включая президента Дональда Трампа, госсекретаря Майкла Помпео, бывшего министра обороны Марка Эспера, исполняющего обязанности министра обороны Кристофера Миллера, министра финансов Стивена Мнучина, главу ЦРУ Джину Хаспел, бывшего советника президента по национальной безопасности Джона Болтона, экс-спецпосланника США по Ирану Брайана Хука, действующего спецпосланника Эллиота Абрамса и главу Управления по контролю над иностранными активами Минфина США Андреа Гаки, с сегодняшнего дня внесены в санкционный список Ирана", - говорится в сообщении.
По его словам, "упомянутые лица внесены в санкционный список по ряду причин, включая приказ и организацию убийства генерала Касема Сулеймани и его соратников, поддержку террористический действий в отношении Ирана, финансирование, вооружение и обучение террористических групп, поддержку Израиля в ходе убийства физика-ядерщика Мохсена Фахризаде и введение незаконных и односторонних санкции в отношении Ирана".