Chip Somodevilla/Getty Images
ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Ջո Բայդենի առաջնահերթություններն են լինելու կորոնավիրուսի, կլիմայի, ռասսայական անհավասարության դեմ պայքարը, տնտեսության վերականգնումը, ներգաղթը, ինչպես նաև ԱՄՆ դիրքերի վերականգնումը միջազգային ասպարեզում, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Նախագահ Բայդենը քայլեր կձեռնարկի և անհապաղ օգնություն կցուցաբերի ամերիկյան ընտանիքներին, քանի որ երկիրը բախվել է միանգամից մի քանի ճգնաժամերի: Սա կներառի գործողություններ COVID-19 համաճարակը վերահսկելու ուղղությամբ, տնտեսական օգնություն տրամադրելը, կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարը և ռասսայական արդարության ու քաղաքացիական իրավունքներին խթանելը, ինչպես նաև անհապաղ գործողություններ ձեռնարկելը՝ մեր ներգաղթի համակարգը բարեփոխելու և աշխարհում ԱՄՆ դիրքերը վերականգնելու ուղղությամբ»,- նշված է հայտարարությունում:
Աշխարհում ԱՄՆ դիրքերն ամրապնդելու համար Բայդենը մտադիր է «ամրապնդել ազգային անվտանգությունը, վերականգնել ժողովրդավարական դաշինքները ամբողջ աշխարհում, պահպանել ամերիկյան արժեքներն ու մարդու իրավունքները և օգնել ամերիկյան միջին դասին հաջողության հասնել համաշխարհային տնտեսությունում»:

Chip Somodevilla/Getty Images
Приоритетами президента Джо Байдена будут борьба с COVID, климат, расовая справедливость, экономика, здравоохранение, иммиграция и восстановление позиций США в мире. Как передает ''РИА Новости'', об этом сообщает Белый дом.
"Президент Байден займется активными действиями и немедленной помощью американским семьям в период, когда страна борется с несколькими кризисами одновременно. Это будет включать действия по контролю над пандемией COVID-19, предоставление экономической помощи, борьбу с климатическими изменениями и продвижение расовой справедливости и гражданских прав, а также немедленные действия по реформированию нашей иммиграционной системы и восстановлению позиций США в мире", - говорится на сайте Белого дома, который обновился с вступлением Байдена в должность.
Чтобы укрепить позиции США в мире, Байден намерен "укрепить национальную безопасность, восстановить демократические союзы по всему миру, отстаивать американские ценности и права человека и помочь американскому среднему классу преуспеть в глобальной экономике".