Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանի հետ
Հունվարի 21-ին ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց ունեցավ Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանի հետ։
Զրուցակիցները հանգամանալից անդրադարձան Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հետպատերազմյան իրադրությանը, տարածաշրջանային անվտանգության և խաղաղության հարցերի:
Ներկայացնելով հրադադարի հաստատման և Արցախում խաղաղապահների տեղակայման վերաբերյալ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների կյանքի կոչման ընթացքը՝ նախարար Այվազյանն իր ֆրանսիացի գործընկերոջ ուշադրությունը հրավիրեց հրատապ լուծում պահանջող հումանիտար հարցերի լիարժեք հասցեագրման անհրաժեշտության վրա, մասնավորապես՝ ռազմագերիների և պատանդի կարգավիճակում հայտնված քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման մասով:
Հայաստանի և Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարները մտքեր փոխանակեցին նաև Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի հասցեագրման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի շուրջ՝ ընդգծելով այդ գործընթացում միջազգային կազմակերպությունների ուղիղ և անխափան ներգրավվածության անհրաժեշտությունը:
Նախարարներ Այվազյանի և Լը Դրիանի զրույցի առանցքային թեմաներից էին նաև Արցախի՝ ադրբեջանական վերահսկողության ներքո հայտնված տարածքներում պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման ուղղությամբ քայլերը և այդ գործընթացում միջազգային մասնագիտացված կառույցների դերը: Նախարար Այվազյանն ընդգծեց, որ հարցի հրատապությունն առավել ընդգծվում է հայկական ժառանգության ոչնչացման և ինքնության խեղաթյուրման ուղղությամբ Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկվող ջանքերի լույսի ներքո:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում խաղաղ գործընթացի վերսկսմանը և այդ առնչությամբ համանախագահների առաջիկա ժամանակացույցին:
Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին նաև երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցերի և տարբեր մակարդակներում երկխոսության ակտիվացման շուրջ:

21 января министр иностранных дел Ара Айвазян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Франции Жан-Ивом Ле Дрианом.
Собеседники обстоятельно обсудили послевоенную ситуацию в зоне нагорно-карабахского конфликта, вопросы региональной безопасности и мира.
Представив ход реализации положений трехстороннего заявления 9 ноября о прекращении огня и размещении миротворцев в Арцахе, министр Айвазян обратил внимание своего французского коллеги на необходимость всестороннего решения гуманитарных вопросов, требующих срочного решения, в частности, по части репатриации гражданских лиц, оказавшихся в статусе военнопленных и заложников.
Главы МИД Армении и Франции также обменялись мнениями относительно шагов, предпринимаемых в направлении решения гуманитарного кризиса в Арцахе, подчеркнув необходимость прямой и бесперебойной вовлеченности международных организаций в этот процесс.
Ключевыми темами беседы министров Айвазяна и Ле Дриана были также шаги по сохранению историко-культурного и религиозного наследия Арцаха на территориях, оказавшихся под азербайджанским контролем, и роль международных специализированных структур в этом процессе. Министр Айвазян подчеркнул, что актуальность вопроса еще более подчеркивается в свете усилий Азербайджана по уничтожению армянского наследия и искажению его идентичности.
В ходе телефонного разговора стороны коснулись возобновления мирного процесса в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ и предстоящего графика сопредседателей.
Собеседники также обменялись мнениями по ряду вопросов двусторонней повестки, по активизации диалога на разных уровнях.