Արցախում կստեղծվի նոր նախարարություն
Արցախում նախատեսում են արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունը և Արցախի Հանրապետության ոստիկանությունը ներառել մեկ միասնական մարմնի՝ Ներքին գործերի նախարարության կազմում: Այս մասին տեղեկացնում են Արցախի ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժնից:
«Արցախի Հանրապետության նախագահի ներկայացուցիչ, արդարադատության նախարար Կարեն Դանիելյանի ներկայացմամբ՝ Ազգային ժողովի գլխադասային հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել՝ ««Արցախի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», ««Ոստիկանության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և ««Ոստիկանությունում ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթին: Ըստ այդմ՝ առաջարկվում է Արցախի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունը և ոստիկանությունը ներառել մեկ միասնական մարմնի՝ Ներքին գործերի նախարարության կազմում: Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի օրակարգում էր նաև «Քաղաքացիական օրենսգրքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Օրինագծով առաջարկվում է ռազմական գործողությունների հետևանքով անհայտ կորած զինծառայողներին և այլ քաղաքացուն դատական կարգով անհայտ բացակայող ճանաչելու վերաբերյալ դիմում ներկայացնելու հնարավորություն ընձեռել զինծառայողի կամ այլ քաղաքացու գտնվելու վայրի մասին 3 ամսվա ընթացքում տեղեկություններ չլինելու դեպքում: Նախագծով՝ նույն պայմաններում անհայտ կորածին դատարանի կողմից մահացած ճանաչելու ժամկետը 2 տարվա փոխարեն սահմանվելու է 1 տարի՝ ռազմական գործողությունների ավարտից հետո»,-հայտնում են Արցախի Ազգային ժողովից՝ հավելելով, որ գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ՝ օրինագծերը կընդգրկվեն Արցախի Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջանի օրակարգում:

Планируется, что Государственная служба по чрезвычайным ситуациям Республики Арцах объединится с Полицией Республики Арцах в один единый орган - министерство внутренних дел. Как передает "Арменпресс", об этом сообщили в отделе по связям с общественностью и СМИ Национального Собрания Арцаха.
По словам представителя президента Республики Арцах, министра юстиции Карена Даниеляна, комиссия НС пакету законопроектов О внесении изменений в Закон Республики Арцах "О Государственной службе по чрезвычайным ситуациям" и О внесении изменений в Закон Республики Арцах "О службе в полиции" дала положительное заключение. Соответственно, предлагается объединить Государственную службу по чрезвычайным ситуациям Республики Арцах и Полицию в один единый орган - министерство внутренних дел. Законопроект О внесении изменений в Гражданский кодекс также был в повестке дня заседания постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам НС. Законопроектом предлагается предоставить возможность в судебном порядке представлять заявление о признании без вести пропавшими вследствие военных действий военнослужащих и других граждан, в случае отсутствия сведений о месте их нахождения в течение 3 месяцев. Согласно законопроекту, срок объявления судом их без вести пропавшими на тех же условиях будет не в течение 2 лет, а 1 года после окончания боевых действий", - сказано в сообщении НС Арцаха. Законопроекты будут включены в повестку дня внеочередной сессии Национального Собрания Арцаха.