ԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆը հայտարարել է, որ  Կոնգրեսը պետք է ճանաչի Արցախի անկախությունը, իսկ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը պետք է նորից մասնակցի ղարաբաղյան կարգավորման բանակցություններին: Այս մասին Շիֆն ասել է Asbarez-ի հետ հարցազրույցում, փոխանցում է Panorama.am-ը։
«ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը պետք է կրկին ակտիվացվի ու նրան տրվի այն գլխավոր դերը, որի համար ստեղծվել է»,-ասում է Շիֆը ու հավելում, որ երկար տարիներ զգուշացնում էին, որ Ադրբեջանին թույլ է տրվել շարունակել իր պրովոկացիոն գործողությունները, ու Մինսկի խումբը ու անգամ ԱՄՆ-ը ինչ արել է՝ կոչն է երկու կողմերին՝ զերծ մնալ բռնություններից։
Շիֆի խոսքերով, սա էր մեսիջը, որ Ադրբեջանը ստանում էր, ու այդ պատճառով դիմեց ռազմական ուժով քաղաքական քարտեզը փոխելուն։
«Խնդիրը լուծված չէ: Բարդ հրադադար է, որը պարտադրվեց Արցախին ու Հայաստանին։ Կան հրատապ խնդիրներ՝ կապված տարածքային հարցերի, ռազմագերիների, պատերազմական հանցագործությունների, պատմամշակութային ժառանգության պահպանմանը: Այս առումով ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը պետք է սկսի աշխատել և գործընթաց սկսկի այս խնդիրները լուծելու համար: Սա այն ամենն է, որ հույս ունեմ, ԱՄՆ նոր վարչակազմը ձեռնամուխ կլինի և առաջնահերթություն կտա: ՄԵնք չենք ուզում թույլ տալ, որ Ռուսաստանը կամ Թուրքիան որոշեն այս հարցերը: Իրականում հենց դա տեղի ունեցավ այս հրադադարում։ Մենք ցանկանում ենք, որ Մինսկի խումբն այս որոշումները կայացնի, խորհրդակցություններ անցկացնի Հայաստանի, Արցախի հետ, որպեզի մենք ունենանք երկարատև և իմաստալից խաղաղություն»,-ասում է Ադամ Շիֆը։
Հարցին, որ ՌԴ-ն, Ադրբեջանն նշում են, որ չպետք է քննարկել Արցախի կարգավիճակի հարցը, ինչպես է հնարավոր այն բերել  քննարկման սեղա, Շիֆը նշում է, որ Արցախի հարցը Մինսկի խմբի թղթապանակի մեջ է՝ անկախ նրանից ՌԴ-ին, Թուրքիային կամ  Արդբեջանին դա դուր է գալիս, թե ոչ։
«Այս հարցի լուծումը Մինկսի խմբի առաքելությունն է: Կարծում եմ, անհրաժեշտ է ԱՄՆ-ի  պրոակտիվ առաջնորդությունը: Ֆրանսիան ևս ուժեղ առաջնորդ էր այս հարցում: Հաշվի առնելով վերջինս՝ մենք պետք է համագործակցենք Ֆրանսիայի հետ: Հստակ է մի բան՝ Արցախի հարցը չի լուծվել, կնքվել է ժամանակավոր հրադադար և անգամ այն է խախտվում Ադրբեջանի կողմից»,-ասում է Շիֆը, հավելելով, որ Մինսկի խումբը պետք է ակտիվանա ու վճռականորեն գտնի լուծում։
Խոսելով Կոնգրեսի կողմից Արցախի ճանաչման մասին, ինչպես արեց Ֆրանսիայի Սենատը, Շիֆն ասաց, որ նախորդ տարվա վերջում ներկայացրել են օրեսդրական փաթեթ, որով պետք է ճանաչվեր Արցախի ինքնորոշման իրավունքը և անկախությունը, հավելելով, որ նման ջանքերը կշարոնակվեն այս տարի։
«Երբ խոսում ենք ինքնորոշման մասին, պետք է ուշադիր լինենք, որ Ադրբեջանին թույլ չտանք էթնիկ զտում իրականացնել այս տարածաշրջանում»,-ասաց Շիֆը, հավելելով, որ հույս ունի, որ  օրենսդրական նախաձեռնությունը նորից կներկայացվի ու առաջ կտարվի Կոնգրեսում:
Սա կարևոր քայլ կլինի ճնշումը պահելու համար, որ Միսկի խումբն իր գործն անի՝ իմաստալից խաղաղ գործընթացի բացակայության պայմաններում։
Ղարաբաղյան հարցում Թուրքիայի մասնակցության հետ կապված Շիֆն ընդգծեց, որ ԱՄՆ-ն պետք է հստակ լինի, որ այստեղ ՌԴ-Թուրքիա գործողություն չպետք է լինի և պետք է պատժամիջոցներ կիրառվի Թուրքիայի դեմ՝ «Ս-400» ռուսական համակարգերի ձեռքբերման համար, որով նա ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրի պարտավորությունները։ Այս մասին, Շիֆի խոսքերով, հստակ ասել է նաև պետքարտուղարի թեկնածու Բլինկենը։
Շիֆը խոսում է նաև Ադրբեջանին 907 բանաձևով հատկացվող աջակցության մասին, ասելով, որ այն պետք է ուսումնասիրվի, քանի որ ռազմական աջակցությունը հարձակողական զենքի համար չէր։
Շիֆը, խոսելով Կոնգրեսում ցեղասպանության ճանաչման մասին, հույս հայտնեց, որ այս ապրիլին կունենանք նաև նախագահական ճանաչում։
«Ես լավատես եմ։ Ջո Բայդենը շատ լավ է հասկանում խնդիրը, և ես նոր վարչակազմում  կպաշտպանեմ, որ ցեղասպանությունը ճանաչվի, վերագնահատվի մեր հարաբերությունները Թուրքիայի հետ, ատամ ցույց տրվի 907 բանաձևին, երբ խոսքը վերաբերում է Ադրբեջանին»,-ասում է Շիֆը, հավելելով, որ երկար տարիներ աշխատել է Բայդենի, փոխնախագահ Հարիսի, պետքարտուղարի թեկնածու Բլինկենի հետ, նրան լավ մարդիկ են, ու ինքը կօգտագործի հնարավոր բոլոր ազդեցություններն այս հարցերում։
Շիֆը նաև անդրադարձել է այս ամիս Միացյալ Նահանգները ցնցած իրադարձություններին և ասել, որ երկիրը պետք է միավորվի՝ մարտահրավերներին դիմակայելու համար, ավելացնելով, որ Նախագահ Ջո Բայդենն իր երդմնակալության խոսքով հանդես եկավ երկիրը միավորելու հարցում:

Влиятельный американский конгрессмен Адам Шифф заявил, что Конгресс должен признать независимость Арцаха, а Минская группа ОБСЕ должна вновь участвовать в мирных переговорах по Карабаху. Об этом Шифф сказал в интервью газете Asbarez, передает Panorama.am.
"Минская группа ОБСЕ должна быть активизирована, с учетом ведущей роли, для которой она была создана", - говорит Шифф и добавляет, что в течение многих лет предупреждали, что Азербайджану позволили продолжать свои провокационные действия, и что сделала Минская группа и даже Соединенные Штаты - призвали обе стороны воздержаться от насилия.
По словам Шиффа, это был месседж, который получил Азербайджан, и поэтому он применил военную силу для изменения политической карты.
"Проблема не решена. Сложное прекращение огня, навязанное Арцаху и Армении. Есть актуальные вопросы, связанные с территориальными проблемами, военнопленными, военными преступлениями, сохранением историко-культурного наследия. В этой связи Минская группа ОБСЕ должна начать работу и приступить к процессу решения этих вопросов. Это все, на что я надеюсь, что новая администрация США возьмется и расставит приоритеты. Мы не хотим допустить, чтобы Россия или Турция решали эти вопросы. Фактически, именно это и произошло в этом прекращении огня. Мы хотим, чтобы Минская группа приняла эти решения, провела заседания с Арменией и Арцахом, чтобы у нас был прочный и содержательный мир", - говорит Адам Шифф.
На вопрос о том, что Россия и Азербайджан заявляют, что вопрос статуса Арцаха не должен обсуждаться, как добиться его обсуждения за столом переговоров, Шифф отмечает, что проблема Арцаха находится в папке Минской группы, независимо от того, нравится ли это России, Турции или Азербайджану.
"Решение этой проблемы - миссия Минской группы. Считаю, что необходимо проактивное лидерство США. Франция тоже сильный лидер в этом вопросе. Учитывая последнее, мы должны сотрудничать с Францией.
Ясно одно: арцахский вопрос не решен, подписано временное прекращение огня, и даже оно нарушается Азербайджаном", - сказал Шифф, добавив, что Минская группа должна активизироваться и найти решение.
Говоря о признании Арцаха Конгрессом, как это сделал Сенат Франции, Шифф сказал, что в конце прошлого года они представили законодательный пакет, который должен был признать право Арцаха на самоопределение и независимость, добавив, что подобные усилия будут продолжены в этом году.
"Когда мы говорим о самоопределении, мы должны проявлять осторожность, чтобы не позволить Азербайджану провести этническую чистку в регионе", - сказал Шифф, добавив, что он надеется, что законодательная инициатива будет повторно представлена и вынесена на обсуждение в Конгрессе.
Это будет важным шагом к поддержанию давления на Минскую группу, чтобы она выполняла свою работу в условиях отсутствия содержательного мирного процесса.
Что касается участия Турции в карабахском вопросе, Шифф подчеркнул, что США должны четко дать понять, что здесь не должно быть никаких российско-турецких действий и что против Турции должны быть применены санкции за приобретение российских систем С-400, по которому она нарушила обязательства государства-члена НАТО, которым она является. По словам Шиффа, об этом четко заявил также кандидат в госсекретари Энтони Блинкен.
Шифф рассказал также о поддержке, оказываемой Азербайджану по резолюции 907, сказав, что ее следует изучить, поскольку военная помощь не предназначена для наступательного оружия.
Говоря о признании Конгрессом Геноцида армян в Османской империи 1915 года, Шифф выразил надежду, что в апреле этого года, когда будет отмечаться годовщина этого злодеяния, в США также будет президентское признание.
"Я настроен оптимистично. Джо Байден очень хорошо понимает этот вопрос, и в новой администрации я буду поддерживать признание геноцида, переоценку наших отношений с Турцией и, чтобы "заточить зуб" на резолюцию 907, когда дело касается Азербайджана",- говорит Шифф, добавив, что он много лет работал с Байденом, вице-президентом Харрисом и кандидатом на пост государственного секретаря Блинкеном, и он будет использовать все возможные влияния в этих вопросах.
Шифф также коснулся событий, потрясших Соединенные Штаты в этом месяце, сказав, что страна должна консолидироваться, чтобы противостоять вызовам, добавив, что президент Джо Байден в своей инаугурационной речи выступил в вопросе объединения страны.