Այսօր Ստրասբուրգում մեկնարկեց Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանը, որն անցկացվում է հիբրիդային տարբերակով՝ հունվարի 25-ից 28-ը, թույլ տալով անդամներին հեռակա մասնակցել կամ անձամբ ներկա լինել Ստրասբուրգում, փոխանցում է Panorama.am:
Ի լրումն հիմնական օրակարգի, 7 առաջարկ էր ներակայացվել անցկացնել հրատապ ու ընթացիկ հարցերի քննարկումներ, որոնց մեջ էր ներառված նաև «Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հայ ռազմագերիների և այլ գերիների հայրենադարձության անհիմն ձգձգումը` որպես Մարդու իրավունքների եվրոպական միջազգային ստանդարտների խախտում»։
ԵԽԽՎ բյուրոն, սակայն, հավանություն չէր տվել այս քննարկման անցկացմանը։
ԵԽԽՎ Բյուրոն առաջարկել էր անցկացնել երկու ընթացիկ հարցերի քննարկումներ՝ Նավալնիի ձերբակալման ու «Խոսքի ազատությունը (ՄԻԵԴ 10-րդ հոդված) «Big Tech» ընկերությունների կողմից սպառնալիքի տակ» թեմաներով։

Зимняя сессия Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) стартует сегодня в Страсбурге в гибридной версии, с 25 по 28 января, позволяющая членам участвовать или лично присутствовать в Страсбурге, передает Panorama.am.
Как мы сообщали, помимо основной повестки дня было внесено 7 предложений для обсуждения неотложных и текущих вопросов, в том числе "Необоснованное затягивание властями Азербайджана возвращения армянских военнопленных и других пленных как нарушение европейских международных стандартов в области Прав человека".
Бюро ПАСЕ, однако, отклонило проведение этого обсуждения.
Бюро ПАСЕ предложило провести обсуждения по двум текущим вопросам: по темам "Арест и задержание Навального" и "Свобода слова (ст. 10 ЕКПЧ) под угрозой со стороны компаний "Big Tech"".