Եվրոպայի կենտրոնական բանկը (ԵԿԲ) որոշում Է ընդունել կլիմայի փոփոխմանը նվիրված հատուկ կենտրոնի ստեղծման մասին, որի հիմնական նպատակը կդառնա բանկի տարբեր ստորաբաժանումների աշխատանքի համակարգումը կլիմայի քաղաքականության բնագավառում: Այդ մասին ասված Է ֆինանսական ինստիտուտի մամուլի տեղեկագրում, որը հունվարի 25-ին հրապարակվել Է նրա կայքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Կլիմայի փոփոխությունն ազդեցություն Է գործում մեր քաղաքականության բոլոր բնագավառների վրա»,- նշել Է ԵԿԲ-ի ղեկավար Քրիստին Լագարդը: «Կլիմայի փոփոխության կենտրոնն իրենից ներկայացնում Է կառույց, որը մեզ անհրաժեշտ Է, որպեսզի շտապ եւ վճռականորեն զբաղվենք այդ հիմնախնդրով»,- հավելել Է նա:
Նոր ստորաբաժանումն, ինչպես նշված Է մամուլի տեղեկագրում, կձեւավորի եւ կուղարկի ԵԿԲ-ի կլիմայական ծանուցումը՝ հենվելով փորձագետների փորձի վրա, որոնք արդեն զբաղվում են կլիմայի փոփոխման հետ կապված հարցերով: Սպասվում Է, որ կենտրոնը կունենա մոտավորապես 10 աշխատակից, որոնք համատեղ աշխատում են բանկի մյուս ծառայողների հետ: Այն կենթարկվի ԵԿԲ-ի ղեկավարին, որը տնօրինում Է կլիմայի փոփոխման եւ կայուն ֆինանսավորման բնագավառում կարգավորիչի գործունեությունը:
Ենթադրվում Է, որ նոր կառույցն աշխատանքը կսկսի 2021 թվականի սկզբին: Այդ կարգի կենտրոնի ստեղծման որոշումը, ինչպես հաղորդվում Է մամուլի տեղեկագրում, «արտացոլում Է կլիմայի փոփոխման աճող նշանակությունը տնտեսության եւ ԵկԲ-ի քաղաքականության համար, ինչպես նաեւ ավելի կառուցվածքավորված մոտեցման անհրաժեշտությունը ռազմավարական պլանավորման եւ համակարգման նկատմամբ»: Իր հերթին, իտալացի տնտեսագետ, Եվրոպայի կենտրոնական բանկի գործադիր կոմիտեի անդամ Ֆաբիո Պանետան, ինչպես գրում Է Reuters գործակալությունը, նշել Է, որ ԵԿԲ-ն պետք Է հաշվի առնի կլիմայի փոփոխման հետեւանքներն իր տնտեսական վերլուծության եւ քաղաքականության իրագործման մեջ: «Կատարելով ֆինանսական ռրիսկերի սեփական վերլուծությունը, որոնք առաջանում են կլիմայի փոոխություններից՝ խստ մեթոդաբանությունների հիման վրա, ԵԿԲ-ն կարող Է իր ավանդը ներդնել դրանց ստույգ գնահակման հարցում»,- եզրափակել Է նա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Европейский центральный банк (ЕЦБ) принял решение о создании специального центра по изменению климата, основной целью которого станет координация работы различных подразделений банка в области климатической политики. Об этом говорится в пресс-релизе финансового института, опубликованном в понедельник на его сайте, передает ТАСС.
"Изменение климата оказывает влияние на все области нашей политики", - отметила глава ЕЦБ Кристин Лагард. "Центр по изменению климата представляет собой структуру, которая нам нужна, чтобы срочно и решительно заняться этой проблемой", - добавила она. Новое подразделение, как указывается в пресс-релизе, будет формировать и направлять климатическую повестку ЕЦБ, опираясь на опыт экспертов, уже занимающихся вопросами, связанными с изменением климата.
Ожидается, что центр будет насчитывать примерно 10 сотрудников, работающих совместно с другими служащими банка. Он будет подчиняться главе ЕЦБ, курирующей деятельность регулятора в области изменения климата и устойчивого финансирования. Предполагается, что новая структура начнет работу в начале 2021 года. Решение о создании такого рода центра, как сообщается в пресс-релизе, "отражает растущее значение изменения климата для экономики и политики ЕЦБ, а также необходимость более структурированного подхода к стратегическому планированию и координации".
В свою очередь, итальянский экономист, член исполнительного комитета Европейского центрального банка Фабио Панетта, как пишет агентство Reuters, заметил, что ЕЦБ должен учитывать последствия изменения климата в своем экономическом анализе и реализации политики. "Проводя собственный анализ финансовых рисков, вызванных изменением климата, на основе строгих методологий, ЕЦБ может внести свой вклад в их точную оценку", - заключил он.