Հունվարի 25-ին Գերմանիայի դաշնային պաշտպանության նախարարության հատուկ չվերթով Երևան ժամանեց շուրջ 30 տոննա հումանիտար օգնություն։ Այն կազմակերպվել է Գերմանիայում ՀՀ դեսպանության, Հայ Առաքելական եկեղեցու Գերմանահայոց թեմի առաջնորդարանի և «Սիլվա Կապուտիկյան» գերմանահայ կանանց միության սերտ համագործակցությամբ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Հումանիտար օգնությունը ներառում է հիմնականում դեղամիջոցներ, բժշկական սարքավորումներ, ինչպես նաև սոցիալական ոլորտի համար անհրաժեշտ տարբեր իրեր։ Ինքնաթիռով Երևան է տեղափոխվել նաև երկու միկրոավտոբուս` համապատասխան հենաշարժային սարքավորումներով` Ստեփանակերտի վերականգնողական կենտրոնի համար։
Դեռևս նոյեմբերի սկզբին Գերմանիայում Հայաստանի դեսպանության, Հայ Առաքելական եկեղեցու Գերմանահայոց թեմի առաջնորդարանի և ԳԴՀ կառավարության համատեղ ջանքերով, շուրջ մեկ տոննա մարդասիրական օգնություն, հիմնականում` դեղամիջոցներ և բժշկական սարքավորումներ էին ուղարկվել Հայաստան։
Հիշեցնենք, որ աջակցության ծրագրերի նպատակով դաշնային կառավարությունն արդեն իսկ 2մլն եվրո է տրամադրել ԿԽՄԿ-ին, Գերմանական Կարմիր Խաչը Հայաստանի Կարմիր Խաչին տրամադրել է 200.000 եվրո, ինչպես նաև դաշնային կառավարությունը 300.000 եվրո աջակցություն է տրամադրել GIZ-ի երևանյան գրասենյակի միջոցով:

Спецрейсом министерства обороны Германии в Ереван прибыло около 30 тонн гуманитарной помощи
Специальным рейсом министерства обороны Германии в Ереван 25 января прибыло около 30 тонн гуманитарной помощи. Помощь организована при тесном сотрудничестве посольства Армении в Германии, предстоятельства армянской епархии Армянской Апостольской Церкви в Германии и союза армянских женщин Германии ''Сильва Капутикян''.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, гуманитарная помощь включает в себя в основном лекарства, медицинское оборудование, а также различные предметы, необходимые для применения в социальной сфере. В Ереван были доставлены также два микроавтобуса с соответствующим опорно-двигательным оборудованием для реабилитационного центра Степанакерта
Еще в начале ноября совместными усилиями посольства Армении в Германии, епархии Армянской апостольской церкви в Германии и правительства Федеративной Республики Германии в Армению было отправлено около одной тонны гуманитарной помощи, в основном медикаментов и медицинского оборудования.
В министерстве напомнили, что федеральное правительство уже предоставило МККК 2 млн евро на программы поддержки, Красный Крест Германии выделил 200 тысяч евро Армянскому Красному Кресту, а федеральное правительство выделило 300 тысяч евро через ереванский офис GIZ.