Александр Щербак/ТАСС
Փետրվարի 4-6-ը Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեֆ Բորելը աշխատանքային այցով կմեկնի Մոսկվա: Ինչպես հայտնում են ՌԴ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից՝ փետրվարի 5-ին նրան կընդունի Ռուսաստանի Դաշնության արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը:
Հանդիպման ընթացքում կքննարկվեն Ռուսաստան-ԵՄ հարաբերությունների խնդիրներն ու հեռանկարները:
ՌԴ ԱԳՆ-ի փոխանցմամբ ՝նախատեսվում է նաև մտքերի լայն փոխանակություն՝ միջազգային օրակարգի արդիական թեմաների շուրջ, այդ թվում իրավիճակը՝ Արևմտյան Բալկանների տարածաշրջանում, Մերձավոր Արևելքում, Հյուսիսային Աֆրիկայում, ԱՊՀ տարածքում: Կքննարկվեն իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ իրավիճակի կարգավորման համար համատեղ գործողությունների համապարփակ ծրագրի իրականացման հեռանկարները, Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի հետագա կայունացումը, Եվրոպայում անվտանգության խնդիրները և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ թեմաներ։

Лавров и Боррель обсудят ситуацию в Нагорном Карабахе
4-6 февраля Москву с рабочим визитом посетит Высокий представитель Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Ж.Боррель. 5 февраля он будет принят Министром иностранных дел Российской Федерации С.В.Лавровым. В ходе встречи состоится обсуждение всего комплекса проблем и перспектив отношений Россия-ЕС. Об этом сообщает пресс служба МИД РФ.
Запланирован также развернутый обмен мнениями по актуальным вопросам международной повестки дня, включая ситуацию в регионе Западных Балкан, на Ближнем Востоке и в Северной Африке, на пространстве СНГ. Будут обсуждены перспективы реализации Совместного всеобъемлющего плана действий по урегулированию ситуации вокруг иранской ядерной программы, дальнейшей стабилизации обстановки в Нагорном Карабахе, вопросы безопасности в Европе и другие темы, представляющие взаимный интерес.