Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը կոչ է արել իրականացնել Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև ստորագրված հայտարարության կետերը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ասված է ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի հրապարակած զեկույցում:
«Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը, ապա Վեհաժողովը կոչ է անում Հայաստանին և Ադրբեջանին` զերծ մնալ հռետորաբանությունից, որը խոչընդոտում է քաղաքական երկխոսությունը, որքան հնարավոր է շուտ իրականացնել եռակողմ հայտարարության դրույթները, որոնք վերաբերում են հումանիտար հարցերին, անհապաղ ձեռնամուխ լինել ռազմագերիների և զոհվածների մարմինների փոխանակմանը, հարգել մշակութային ժառանգությունը»,- ասված է հայտարարությունում:
Զեկույցում ԵԽԽՎ-ն իր մտահոգությունն է հայտնել հակամարտության ընթացքում մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ հաղորդագությունների կապակցությամբ, ինչպես նաև այն պնդումների, որ ոտնձգություններ են իրականացվել կրոնական և մշակութային հուշարձանների նկատմամբ:

Парламентская ассамблея Совета Европы призвала реализовать пункты заявления по Нагорному Карабаху, подписанного Арменией, Азербайджаном и Россией.
Об этом говорится в докладе Мониторинговой комиссии ПАСЕ.
"Что касается урегулирования нагорно-карабахского конфликта, то Ассамблея призывает Армению и Азербайджан воздерживаться от риторики, которая препятствует политическому диалогу, как можно скорее реализовать положения трехстороннего заявления, касающиеся гуманитарных вопросов, немедленно приступить к обмену военнопленными и телами погибших, уважать культурное наследие", - говорится в докладе ПАСЕ, передает "Арменпресс".
В докладе ПАСЕ выразила обеспокоенность сообщениями о нарушениях прав человека в ходе конфликта, а также сообщениями о посягательствах на религиозные и культурные памятники.