Հունվարի 26-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը, ՌԴ ԶՈՒ օդատիեզերական ուժերի ԳՀ ՀՕՊ ղեկավարության ուղեկցությամբ եղել է ՀՀ զինված ուժերի հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումներից մեկում:
Վաղարշակ Հարությունյանն այցելել է ԶՈՒ ՀՕՊ և ավիացիայի միավորված հրամանատարական կետ, որտեղից ՀՀ ԶՈՒ հակաօդային պաշտպանության զորքերի և ՌԴ 102-րդ ռազմակայանի ՀՕՊ ուժերի համատեղ ջանքերով իրականացվում է Հայաստանի օդային սահմանների պահպանության մարտական հերթապահություն։
Պաշտպանության նախարարին զեկուցվել է, որ շուրջօրյա հերթապահությունն ընթանում է բնականոն հունով, օդային սահմանների խախտման դեպքեր չեն արձանագրվել։
Վաղարշակ Հարությունյանը կարևորել է հայ-ռուսական ռազմական համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը, այդ թվում նաև հակաօդային պաշտպանության ոլորտում, որպես փոխգործակցության լավագույն օրինակներից մեկը նշելով Հայաստանի օդային սահմանների պաշտպանությունը միասնական ուժերով։
ՀՀ ԶՈՒ հակաօդային պաշտպանության զորքերի պետ-վարչության պետ, գեներալ-մայոր Արմեն Վարդանյանը և հրամանատարական կազմը պաշտպանության նախարարին են ներկայացրել  համատեղ աշխատանքների ընթացքը և առաջիկա անելիքները։

Министр обороны Армении Вагаршак Арутюнян в сопровождении руководства ПВО ВКС вооруженных сил Российской Федерации побывал в одном из подразделений противовоздушной обороны Вооруженных сил РА, сообщает Panorama.am со ссылкой на пресс-службу МО Армении.
Вагаршак Арутюнян посетил объединенный командный пункт ПВО и авиации ВС, откуда совместными усилиями войск противовоздушной обороны ВС РА и сил ПВО 102-й военной базы РФ осуществляется боевое дежурство по охране воздушных границ Армении.
Министру обороны было доложено, что круглосуточное дежурство идет в нормальном русле, случаев нарушения воздушных границ не зафиксировано.
Вагаршак Арутюнян подчеркнул необходимость углубления армяно-российского военного сотрудничества, в том числе в сфере противовоздушной обороны, в качестве одного из лучших примеров взаимодействия отметив защиту воздушных границ Армении совместными усилиями.
Начальник войск противовоздушной обороны - начальник управления, генерал-майор Армен Варданян и командный состав представили министру обороны ход совместных работ и предстоящие задачи.