Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆին:
Ողջունելով Իրանի ԱԳ նախարարին՝ ՀՀ վարչապետը նշել է. «Մեծարգո պարոն նախարար, հարգելի գործընկերներ, ողջունում եմ Ձեզ: Մենք այսօր շատ կարևոր հարցեր ունենք քննարկելու՝ մեր երկկողմ հարաբերությունների զարգացման և խորացման հարցը, այդ թվում նաև տարբեր հարթակներում մեր համագործակցության հարցերը: Իհարկե, տարածաշրջանում այսօր առկա իրավիճակը մեր քննարկումների կարևոր թեմաներից է լինելու: Տարածաշրջանի կայունությունը, խաղաղությունը և կայուն զարգացումը, կարծում եմ, մեր ընդհանուր հետաքրքրությունների տիրույթում է: Իհարկե, մեր երկրների հարաբերությունները հիմնված են ավանդական բարեկամության վրա, և միշտ ուրախ ենք Իրանի ներկայացուցիչներին ընդունել մեր երկրում և մեր կառավարությունում»:
ԻԻՀ արտգործնախարարն ասել է. «Մեծարգո վարչապետ, շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեզ, որ այս առիթը ընձեռեցիք ինձ և իմ գործընկերներին հանդիպելու Ձեզ հետ: Պետք է փոխանցեմ պարոն Ռոհանիի ջերմ ողջույնները Ձեզ, և նա Ձեզ մաղթում էր քաջառողջություն և հաջողություններ: Հայաստանը Իրանի Իսլամական Հանրապետության լավ հարևանն է, և մենք Հայաստանի Հանրապետության հետ ունենք շատ ջերմ հարաբերություններ: Անձամբ Ձեր անձի նկատմամբ Իրանում մեծ հարգանք են տածում, այն քաջության վերաբերյալ, որ Դուք խաղաղության ուղղությամբ այդ քայլը վերցրեցիք:
Մենք ձեզ հետ ունենք ընդհանուր տարածաշրջանային մտահոգություններ: Այդ հակամարտության հենց առաջին իսկ օրվանից և՛ ձեզ հետ, և՛ տարածաշրջանի այլ երկրների հետ միշտ կապի մեջ ենք եղել և ցանկանում ենք այդ կապը պահպանել՝ ունենալով համագործակցության հեռանկարներ: Ե՛վ երկկողմ, և՛ բազմակողմ ձևաչափով հնարավորություններ ունենք համագործակցելու, և լավ կլիներ այսօր միասին այդ հարցերի շուրջ քննարկումներ ունենանք:
Անշուշտ, Դուք գիտեք Իրանի Իսլամական Հանրապետության դիրքորոշումը ճգնաժամի վերաբերյալ. դա միջազգային իրավունքի պահպանումն է, ժողովուրդների պահպանումը, փոքրամասնությունների պահպանումը, ինչպես նաև տարածքային ամբողջականության պահպանումը և ուժի չկիրառումը: Անշուշտ, Դուք տեղյակ եք նաև մեր հոգևոր առաջնորդի պնդման մասին, որը հայերի անվտանգության պահպանումն է, ինչպես նաև նրանց արժանապատիվ կյանքի ապահովումը: Նաև Դուք գիտեք, որ մենք Իրանում հյուրընկալում ենք մեր հայ հայրենակիցներին և միշտ պատրաստ ենք ծառայելու նրանց, շատ լավ և ջերմ հարաբերություններ ունենք նրանց հետ: Եվս մեկ անգամ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել Ձեր ջերմ ընդունելության, ինչպես նաև այս հանդիպման առիթն ընձեռելու համար»:
ՀՀ վարչապետը և Իրանի ԱԳ նախարարը մտքեր են փոխանակել արցախյան պատերազմից հետո տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակի և զարգացումների շուրջ: Երկուստեք կարևորվել է տարածաշրջանային կայունության ապահովման և այդ ուղղությամբ կառուցողական փոխգործակցության ոգով աշխատանքը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ տարածաշրջանային իրավիճակով պայմանավորված՝ կան և՛ մարտահրավերներ, և՛ հնարավորություններ, և միայն համատեղ կառուցողական ջանքերի, համապատասխան միջավայրի միջոցով հնարավոր կլինի կայունություն և երկարատև խաղաղություն հաստատել տարածաշրջանում: Վարչապետը նշել է, որ դեռևս չլուծված են մնում շատ հարցեր, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը, և Հայաստանը պատրաստ է շարունակել բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև հումանիտար խնդիրների շուրջ: Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ կարևորագույն առաջնահերթություն է շարունակում մնալ ռազմագերիների վերադարձը, և հայկական կողմի ընկալումն այն է, որ նոյեմբերի 10-ի հայտարարության 8-րդ կետը պետք է կատարվի առանց նախապայմանների: Պարոն Զարիֆը նշել է, որ Իրանը հասկանում է Հայաստանի մտահոգությունները և պատրաստ է օժանդակել մարդասիրական ջանքերին:
Նիկոլ Փաշինյանը և Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆն անդրադարձել են նաև երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին և տնտեսական փոխգործակցության զարգացման հեռանկարներին: Զրուցակիցները կարևորել են տարածաշրջանի տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակումը և վերագործարկումը, ինչը կնպաստի առկա տնտեսական ներուժի իրացման ծավալների ավելացմանը: Քննարկվել են ինչպես ընթացիկ, այնպես էլ հավանական ծրագրերին վերաբերող հարցեր: Կողմերը վերահաստատել են փոխշահավետ գործակցությունը շարունակելու պատրաստակամությունը:
Վարչապետ Փաշինյանը խնդրել է իր ողջույնները փոխանցել Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիին և Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Այաթոլլա Սեյեդ Ալի Խամենեիին`նշելով, որ ջերմությամբ և տպավորվածությամբ է հիշում նրանց հետ շփումները:

Prime Minister Nikol Pashinyan today received Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Mohammad Javad Zarif. Welcoming the Iranian Foreign Minister, the Prime Minister said: “Dear Mr. Minister, dear colleagues, I welcome you. We have many important issues to discuss today: the development and deepening of our bilateral relations, including issues of cooperation on various platforms. Of course, the current situation in the region will be one of the most important topics of our discussions. I believe that stability, peace and sustainable development in the region are in our common interests. Indeed, our bilateral relations are underpinned by traditional friendship. We are always pleased to host Iran’s representatives in our country and in our government.”
Iran’s Foreign Minister noted: “Dear Mr. Prime Minister, thank you for giving me and my colleagues the opportunity to meet with you. I have to convey President Rouhani’s cordial greetings to you. He wished you good health and every success. Armenia is a good neighbor of the Islamic Republic of Iran; we have very warm relations with the Republic of Armenia. Personally, you are highly respected in Iran for the courage you showed to achieve peace.
We share common regional concerns with you. From the very first day of that conflict, we were in close touch with you and other countries in the region. We want to maintain that channel and the prospects for cooperation. We have opportunities to cooperate both bilaterally and multilaterally. It would be nice to discuss these issues together today.
You may know the position of the Islamic Republic of Iran on the crisis. It is the respect of international law, the preservation of peoples, the preservation of minorities, as well as the observance of territorial integrity and the non-use of force. Of course, you are aware of the statement issued by our spiritual leader, namely to protect the security of the Armenians, as well as to ensure their dignified life.
You know that we host fellow countrymen of Armenian descent in Iran; we are always ready to serve them, we maintain very good and cordial relations with them. Let me thank you once again for your warm welcome, as well as for giving me the opportunity to meet with you.”
The Armenian Premier and the Iranian Foreign Minister exchanged views on the regional situation and developments in the wake of the Artsakh War. Both sides stressed the need to ensure regional stability and constructive cooperation in this area. Nikol Pashinyan stressed that the current situation in the region implies both “challenges and opportunities.” He underscored that “lasting” peace in the region can only be achieved through joint constructive efforts and an appropriate environment.
The Prime Minister noted that many issues remain unresolved, including the status of Nagorno-Karabakh, and that Armenia is prepared to continue negotiations in the OSCE Minsk Group co-chairing format.
The interlocutors exchanged views on humanitarian issues. Prime Minister Pashinyan stressed that the repatriation of POWs remains a top priority, and the Armenian side understands that Clause 8 of the November 10 statement should be fulfilled without preconditions.
Mr. Zarif noted that Iran understands Armenia’s concerns and is ready to back our country’s humanitarian efforts. Nikol Pashinyan and Mohammad Javad Zarif next referred to the agenda of bilateral relations and the prospects for the development of economic cooperation.
The interlocutors prioritized the unblocking and re-commissioning of the transport and economic communication routes in the region, which will help tap the existing economic potential. Issues related to both current and potential projects were discussed during the meeting. The parties reaffirmed their readiness to continue the ongoing mutually beneficial cooperation.
In conclusion, Prime Minister Pashinyan asked the Foreign Minister to convey his greetings to Iran’s President Hassan Rouhani, Supreme Leader of the Islamic Revolution Ayatollah Seyyed Ali Khamenei. Nikol Pashinyan said he has kept fond recollections of his contacts with them.