Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը այսպես կոչված՝ ազատագրական շարժման Արևելյան ճակատի հրամանատար, 1920թ. թուրք-հայկական պատերազմում թուրքական զորքերի հրամանատար Քազըմ Քարաբեքիր փաշայի մահվան տարելիցի կապակցությամբ գրառում է արել սոցցանցի իր էջերում: Այս մասին գրում է ermenihaber-ը։
Էրդողանը գրառմանը կից հրապարակել է Քազըմ Քարաբեքիր փաշայի դիմանկարը' հռետորական հարց հնչեցնելով, թե արդյոք մարդիկ գիտեն այդ նկարի պատմությունը:
Այնուհետև Էրդողանը նշել է, թե իբր Քարաբեքիր փաշան «երեխաներին կարեկցող, անտուն մանուկներին պաշտպանող, մեծահոգի պետական այր էր»:
Նրա խոսքով՝ Քարաբեքիրը «որբերի հայրն էր», որն «Անատոլիայում» (Արևմտյան Հայաստան-խմբ.) իր հոգածության տակ էր վերցրել 6000 երեխայի և վերջիններիս բոլոր ծախսերը:
Անդրադառնալով դիմանկարի պատմությանը' Թուրքիայի նախագահը նշել է, որ այն Քարաբեքիրին էին նվիրել Տրապիզոնի որբերը, որոնք գտնվում էին փաշայի հովանու ներքո:
Էրդողանն ապաշուք թուրք զորավարի երախտիքը ևս մեկ անգամ ի ցույց դնելու համար գրել է.
«Դիմանկարի տակ արված գրությունը ևս մեկ անգամ մեզ ցույց է տալիս, թե որքան բարի և  որքան մեծահոգի է եղել մեր նախնին.
Որբերի մեծարգո հայր հերոս Քազըմ Քարաբեքիր փաշային... Տրապիզոնի հայ որբերի կողմից... Ռումի 1922թ. սեպտեմբերի 9»:
Նշենք, որ դիմանկարի տակ արված գրությունն օսմաներեն է:
Թուրքիայի նախագահի այս գրառմանն արձագանքել է այդ երկրի խորհրդարանի հայ պատգամավոր, ընդդիմադիր քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (ԺԴԿ-HDP) անդամ Կարո Փայլանը, փոխանցում է Panorama.am:
Փայլանը մասնավորապես գրել է.
«Այսպես կոչված այդ դիմանկարի պատմությունը գիտե՞ս, պարոն Էրդողան: Այդ երեխաները որբացել են, քանի որ հայ ժողովրդի դեմ իրականացված ցեղասպանության ժամանակ իրենց ընտանիքները կոտորվել են: Պարոն Էրդողան, դու իսկապես պատրա՞ստ ես առերեսվել այդ դիմանկարի պատմության հետ»։

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, командующий так называемым Восточным фронтом освободительного движения, в годовщину смерти командующего турецкими войсками в турецко-армянской войне 1920 г. Казима Карабекир-паши разместил пост на своих страницах в социальной сети. Об этом пишет Ermenihaber.
Под своим постом Эрдоган разместил портрет Казима Карабекир-паши, задав риторический вопрос, знают ли люди историю этой фотографии?
Затем Эрдоган отметил, что Карабекир-паша якобы был "великодушным государственным деятелем, сострадающим детям, защищавшим бездомных детей".
По его словам, Карабекир был "отцом сирот", который взял на себя расходы 6000 детей в Анатолии (Западная Армения). Касаясь истории портрета, президент Турции отметил, что он был подарен Карабекиру сиротами Трабзона, которые находились под покровительством паши.
Чтобы выразить свою признательность убогому турецкому генералу Эрдоган написал еще раз:
"Надпись под портретом еще раз показывает нам, насколько добр и великодушен был наш предок:
Почетный отец сирот, герой Казим Карабекир-паша ... От армянских сирот Трабзона ... Руми 1922г. 9 сентября".
Обратите внимание, что надпись под портретом сделана на османском языке.
Как передает Panorama.am, Каро Пайлан (Garo Paylan) – депутат-армянин Великого национального собрания (парламента) Турции от прокурдской Демократической партии народов ответил на пост президента Турции.
Пайлан, в частности, написал:
"Вы знаете историю этого так называемого портрета, господин Эрдоган? Эти дети остались сиротами, потому что их семьи были уничтожены во время геноцида армянского народа. Г-н Эрдоган, вы действительно готовы ознакомиться с историей этого портрета?".