Ջալալ Հարությունյանի նկատմամբ մահափորձ կատարելու փաստի առթիվ հարուցվել է քրգործ, նա հարցաքննվել է.դատախազություն
Արցախի պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանին առնչվող քրեական գործ է հարուցվել: Tert.am-ի հարցին ի պատասխան ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանն ասաց. «Թիվ 1 կայազորի զինվորական դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ թիվ 1 կայազորում` ՀՀ ՔՕ ֊ի 34-104-րդ հոդվածի 2֊րդ մասի 1֊ին, 6֊րդ, և 13֊րդ կետերով, և 185֊րդ հոդվածի 3֊րդ մասի 1֊ին կետով: Նախաքննությունը շարունակվում է»:
Հարցին, թե Ջալալ Հարությունյանը հարցաքննվե՞լ է և դատավարական կարգավիճակ ունեցող անձ կա, Արևիկ Խաչատրյանն ասաց.«Հարությունյանը հարցաքննվել է, այս պահին դատավարական կարգավիճակ ունեցող անձ չկա»:
Նշենք, որ ` ՀՀ ՔՕ ֊ի 34-104-րդ հոդվածի 2֊րդ մասի 1֊ին սահմանում է՝ սպանության փորձ երկու և ավելի անձանց նկատմամբ: ՔՕ-ի 185-րդ հոդվածը սահմանում է գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելը:
Հիշեցնենք, որ Ջալալ Հարությունյանը վիրավորվել է մարտական դիրքում։ Նա հոկտեմբերի 27-ին ազատվել էր Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի պաշտոնից։ Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը Հայրենիքի պաշտպանության ու անվտանգության ապահովման գործում Արցախի Հանրապետությանը մատուցած բացառիկ ծառայությունների, ցուցաբերած քաջության ու անձնական արիության համար գեներալ-լեյտենանտ Ջալալ Հարությունյանին շնորհել է «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչում:

Возбуждено уголовное дело в связи с покушением на Джалала Арутюняна
Возбуждено уголовное дело в связи с покушением на бывшего командующего Армией обороны Арцаха Джалала Арутюняна.
Отвечая на вопрос Tert.am, начальник отдела по связям с общественностью Генпрокуратуры РА Аревик Хачатрян сказала: "В военной прокуратуре гарнизона No 1. возбуждено уголовное дело по части 2 пунктам 1, 6, 13, пункта статьи 34-104 и 1 пункту 3 части 185 УК РА. Расследование продолжается".
На вопрос, допрашивали ли Джалала Арутюняна, есть ли лицо с процессуальным статусом, Аревик Хачатрян сказала: "Арутюнян был допрошен, на данный момент лица с процессуальным статусом нет".
Напомним, Джалал Арутюнян был ранен на боевом посту. 27 октября он был освобожден от должности министра обороны Республики Арцах.
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян наградил генерал-лейтенанта Джалала Арутюняна высшим званием «Герой Арцаха» за выдающиеся заслуги перед Республикой Арцах в деле защиты и безопасности Родины, за отвагу и личное мужество.