Ցանկացած վարձկան, սիրիացի գրոհային պետք է լքի Լեռնային Ղարաբաղի տարածքը. ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար
ՀԱՊԿ-ը տեղեկություններ չունի այն մասին, թե արդյոք սիրիացի զինյալները լքել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շրջանը։ ՏԱՍՍ գործակալության փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը:
«Մենք տեղեկություններ ունեինք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում Սիրիայից զինյալների առկայության և գործողությունների մասին: Եվ դա մենք գնահատեցինք որպես որոշակի ռիսկեր մեր երկրների, մեր բլոկի համար: Որտեղ են այդ զինյալները հիմա, նրանք այնտե՞ղ են, ինձ համար դժվար է պատասխանել այս հարցին», - ասել է Զասը։
Ըստ Զասի, այժմ իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում վերահսկվում է այն ուժերի կողմից, որոնք մասնակցում են այս գործընթացին՝ խաղաղապահ ուժերը, Ադրբեջանի և Հայաստանի ուժերը:
«Մենք ելնում ենք այն ենթադրությունից, որ ցանկացած վարձկան, սիրիացի գրոհային պետք է լքի այս տարածքը, քանի որ անմիջապես ՀԱՊԿ անդամ երկրների սահմանների մոտ զինյալների խմբերի ստեղծումը որոշակի ռիսկեր է մեր հավաքական անվտանգության համար», - ասել է Զասը;

The CSTO has no information on whether the Syrian militants left the region of the Nagorno-Karabakh conflict, CSTO Secretary General Stanislav Zas said, TASS reports.
"We have information about the presence and actions of the fighters from Syria in the area of the Nagorno-Karabakh conflict. And we regarded this as certain risks for our countries, for our bloc. Where are these militants now, are they there, it is difficult for me to answer this question, "he said.
According to Zas, now the situation in Nagorno-Karabakh is controlled by those forces that are involved in this process - the peacekeeping forces, the forces of Azerbaijan and Armenia.
''We proceed from the assumption that any mercenaries, Syrian fighters must leave this territory, because the creation of groups of fighters directly near the borders of the country which is a member of the CSTO, contains certain risks for our collective security," the organization's secretary general stressed.