Հայաստանը 750 մլն դոլարի եվրոբոնդեր է թողարկել. ԿԲ նախագահը հաստատեց
Հայաստանը թողարկել է 750 մլն դոլարի եվրոբոնդեր: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկությունը ասուլիսում հաստատեց ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը:
«Այո, թողարկվել են 750 մլն դոլարի եվրոբոնդեր: Թողարկվել են 10 տարի ժամկետայնությամբ, 3.875 տոկոս եկամտաբերությամբ»,-ասաց Գալստյանը:
Նրա վստահեցմամբ՝ Հայաստանի կողմից թողարկված պարտատոմսերի նկատմամբ պահանջարկը երբեք այդքան բարձր չի եղել: ԿԲ նախագահը դա պայմանավորեց մի շարք գործոններով: Այս պահի դրությամբ համաշխարհային ֆինանսական ինստիտուտների և ներդրողների մոտ բավականաչափ մեծ թվով գումար կա կուտակված, և իրենք նայում են, թե որտեղ կարելի է ներդրում անել:
Ըստ ԿԲ-ի՝ վերջին ամիսներին արձանագրվում է միջազգային ֆինանսական շուկաներում երկրի ռիսկի հավելավճարի գնահատականի որոշակի բարելավում:
Այս տարվա ապրիլին ռիսկի հավելավճարը եղել է մոտ 600 բազիսային կետ, հետո այն որոշակիորեն իջել է, եկել-հասել է 300 բազիսային կետ հունիս-հուլիս ամիսների ընթացքում: Պատերազմի ընթացքում բարձրացել է  մինչև 600, այս պահի դրությամբ մոտ կրկնակի նվազել է:
«Այսինքն՝ միջազգային ներդրողների մոտ ընկալումը՝ երկրում մակրոկայունության վերաբերյալ, հստակ է: Սա ամենակարևոր մեսիջն է»,-ասաց ԿԲ նախագահը:
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք այդ 750 մլն դոլարը պետք է գումարել Հայաստանի պետական պարտքին՝ Գալստյանն ասաց, որ եթե սրա հաշվին չի իրականացվելու նախկինում թողարկածի վաղաժամ մարում, ապա՝ այո:

Армения выпустила евробонды на сумму 750 млн долларов
Армения выпустила евробонды на сумму 750 млн долларов. Как сообщает Арменпресс, информацию об этом подтвердил на пресс-конференции председатель Центрального банка Армении Мартин Галстян.
"Да, выпущены евробонды на 750 млн долларов. Они были выпущены сроком на 10 лет с доходностью 3,875%", - сказал Галстян.
По его словам, спрос на облигации Армении еще никогда не был таким высоким. Председатель ЦБ обусловил это рядом факторов. На данный момент у инвесторов в глобальные финансовые институты накоплена большая сумма денег, и они ищут, куда вкладывать.
По данным Центробанка, в последние месяцы произошли некоторые улучшения в оценке страны за риск на международных финансовых рынках.
В апреле этого года риск составлял около 600 базисных пунктов, затем в июне-июле она снизилась до 300 базисных пунктов. Во время войны он вырос до 600, но пока что сократился почти вдвое.
"Т.е. восприятие международными инвесторами макроэкономической стабильности в стране однозначно. Это самый важный месседж", - сказал председатель ЦБ.
Касаясь вопроса, следует ли добавить эти 750 миллионов долларов к госдолгу Армении, Галстян сказал, что если это не приведет к досрочному погашению предыдущего выпуска, то да.