ՄԻԵԴ-ը քննարկում է Ադրբեջանի խախտումները ԵԽ նախարարների կոմիտե տեղափոխելու հարցը
Ադրբեջանի կառավարությունը կոպտորեն խախտում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից գերիների հարցով միջանկյալ միջոցների պայմանների կատարումը: ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունն անընդհատ բարձրաձայնում է այդ խախտումների մասին՝ Ադրբեջանի նկատմամբ ճշնումներն ավելացնելու նպատակով: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը:
«Այս փուլում դատարանն արդեն քննարկում է հարցը Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտե տեղափոխելու հնարավորությունը. այն տանում է դեպի քաղաքական մարմին՝ նաև հիմք ընդունելով հանգամանքը, որ Ադրբեջանը շատ  վատ է համագործակցում կամ առհասարակ չի  համագործակցում դատարանի հետ և չի տրամադրում տեղեկատվություն: Եթե Ադրբեջանը գերիների վերաբերյալ ինչ-որ բան ուղարկում է, ապա ուղարկում է բավականին կցկտուր, ոչ ամբողջական, առանց մանրամասնությունների: Այդ պատճառով մենք էլ ենք անընդհատ պնդում, որպեսզի դատարանը հարցը տեղափոխի նախարարների  կոմիտեի օրակարգ, որովհետև, կարծում ենք` ժամանակն է, որ գերիների հարցը այդ հարթակում քննարկվի»,- ընդգծեց Կիրակոսյանը՝ հավելելով, որ այդ հարթակում Ադրբեջանի նկատմամբ ճշնումներն էլ ավելին կլինեն:
Հարցին, թե ինչու է Ադրբեջանը փորձում գերիներին ներկայացնել որպես ահաբեկիչ, նրանք փորձում են ձգձգել գործընթացը, թե այլ մտադրություններ կան, Կիրակոսյանը պատասխանեց, որ դա Ադրբեջանի մարտավարությունն է` գերիներին ներկայացնելով որպես ահաբեկիչ փորձում են «արդարացնել» իրավական գործընթացի ձգձգումը: Ըստ ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի` նման քայլերով Ադրբեջանը փորձում է նաև միջազգային հանրությանը ներկայանալ «զոհի» կարգավիճակով, ինչն աբսուրդ է համարում:
«Դա աբսուրդին հասնող փորձ է, իրավական առումով որևէ քննադատության չդիմացող: Նման բան բացարձակապես չկա և ակնհայտ է, որ իրենք փորձում են նմանատիպ վարքագծով  կասկածներն իրենցից վանել, որովհետև իրենք են ամբողջ պատերազմի ընթացքում օգտագործել վարձկաններ, ծայրահեղ ահաբեկչական խմբավորումներ և այլն, հիմա իրենք խոսում են ահաբեկիչների մասին: Կարծում եմ` տակտիկա է ուշադրությունը շեղելու համար, որը չի ստացվի»,- եզրափակեց Կիրակոսյանը:

ECHR Considers Moving Issue of Azerbaijani Violations to Agenda of CoE Committee of Ministers
The Azerbaijani government is grossly violating the implementation of the terms of the interim measures applied by the European Court of Human Rights over the case of the Armenian prisoners of war, Armenia’s Representative before the ECHR Yeghishe Kirakosyan told Armenpress, adding that they are constantly voicing about the Azerbaijani violations aimed at increasing pressure on the official Baku.
“At this stage the Court is already discussing the possibility of moving the issue to the Committee of Ministers of the Council of Europe: it leads to the political body also based on the fact that Azerbaijan is cooperating very badly or is not cooperating at all with the Court and is not providing information. Even if Azerbaijan sends anything relating to the prisoners of war, it sends not so completely, without details. Therefore, we as well constantly insist that the Court moves the issue to the agenda of the Committee of Ministers because we think that it’s time for the issue of POWs to be discussed at this platform”, he said, adding that there will be more pressures on Azerbaijan at this platform.
Asked why Azerbaijan is trying to present the POWs as terrorists, whether it tries to prolong the process or there are other concerns, Mr. Kirakosyan stated that it is Azerbaijan’s tactics to present the POWs as a terrorist, trying to “justify” the delay of the legal process. According to him, with such steps Azerbaijan is also trying to present itself with the status of a “victim” to the international community.
“This is an absurd attempt. It’s obvious that with such behavior they are trying to remove the suspicions from them as they have used mercenaries, extremist terrorist groups and others during the whole war, and now they are talking about terrorists. I think this is a tactics to deviate the attention, but they will have no success”, Yeghishe Kirakosyan said.