ՄԻԵԴ-ը քննարկում է Ադրբեջանի խախտումները ԵԽ նախարարների կոմիտե տեղափոխելու հարցը
Ադրբեջանի կառավարությունը կոպտորեն խախտում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից գերիների հարցով միջանկյալ միջոցների պայմանների կատարումը: ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունն անընդհատ բարձրաձայնում է այդ խախտումների մասին՝ Ադրբեջանի նկատմամբ ճշնումներն ավելացնելու նպատակով: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը:
«Այս փուլում դատարանն արդեն քննարկում է հարցը Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտե տեղափոխելու հնարավորությունը. այն տանում է դեպի քաղաքական մարմին՝ նաև հիմք ընդունելով հանգամանքը, որ Ադրբեջանը շատ  վատ է համագործակցում կամ առհասարակ չի  համագործակցում դատարանի հետ և չի տրամադրում տեղեկատվություն: Եթե Ադրբեջանը գերիների վերաբերյալ ինչ-որ բան ուղարկում է, ապա ուղարկում է բավականին կցկտուր, ոչ ամբողջական, առանց մանրամասնությունների: Այդ պատճառով մենք էլ ենք անընդհատ պնդում, որպեսզի դատարանը հարցը տեղափոխի նախարարների  կոմիտեի օրակարգ, որովհետև, կարծում ենք` ժամանակն է, որ գերիների հարցը այդ հարթակում քննարկվի»,- ընդգծեց Կիրակոսյանը՝ հավելելով, որ այդ հարթակում Ադրբեջանի նկատմամբ ճշնումներն էլ ավելին կլինեն:
Հարցին, թե ինչու է Ադրբեջանը փորձում գերիներին ներկայացնել որպես ահաբեկիչ, նրանք փորձում են ձգձգել գործընթացը, թե այլ մտադրություններ կան, Կիրակոսյանը պատասխանեց, որ դա Ադրբեջանի մարտավարությունն է` գերիներին ներկայացնելով որպես ահաբեկիչ փորձում են «արդարացնել» իրավական գործընթացի ձգձգումը: Ըստ ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի` նման քայլերով Ադրբեջանը փորձում է նաև միջազգային հանրությանը ներկայանալ «զոհի» կարգավիճակով, ինչն աբսուրդ է համարում:
«Դա աբսուրդին հասնող փորձ է, իրավական առումով որևէ քննադատության չդիմացող: Նման բան բացարձակապես չկա և ակնհայտ է, որ իրենք փորձում են նմանատիպ վարքագծով  կասկածներն իրենցից վանել, որովհետև իրենք են ամբողջ պատերազմի ընթացքում օգտագործել վարձկաններ, ծայրահեղ ահաբեկչական խմբավորումներ և այլն, հիմա իրենք խոսում են ահաբեկիչների մասին: Կարծում եմ` տակտիկա է ուշադրությունը շեղելու համար, որը չի ստացվի»,- եզրափակեց Կիրակոսյանը:

ЕСПЧ рассматривает перенос вопроса нарушений Азербайджана в Комитет министров СЕ
Правительство Азербайджана не соблюдает промежуточные меры в отношении заключенных, вынесенные Европейским судом по правам человека условий. Армянское представительство в ЕСПЧ, чтобы усилить давление на Азербайджан, постоянно поднимает эти вопросы. Об этом в беседе с Арменпресс заявил представитель Армении в ЕСПЧ Егише Киракосян.
“На данном этапе суд уже обсуждает возможность передачи вопроса в Комитет министров Совета Европы, это уже ведет к политическому органу, принимая во внимание, что Азербайджан очень плохо сотрудничает или вообще не сотрудничает с судом, не предоставляет информации. Информация о пленниках бывает неполной, без подробностей. Поэтому мы постоянно настаиваем на том, чтобы суд перенес вопрос в повестку Комитета министров, поскольку, считаем, что настало время, чтобы вопрос пленных обсуждался на этой площадке”, - подчеркнул Киракосян, добавив, что на этой площадке давление на Азербайджан будет больше.
На вопрос, почему Азербайджан пытается представить пленных в качестве террористов, они пытаются затянуть процесс или есть и другие намерения, Киракосян ответил, что это тактика Азербайджана, представляя пленных в качестве террористов, пытаются оправдать затягивание правового процесса. По словам представителя Армении в ЕСПЧ, такими шагами Азербайджан также пытается международному сообществу представить себя “жертвой”, это он считает совершенно абсурдным.
“Это абсурдная попытка, с юридической точки зрения не выдерживает никакой критики. Такого вообще нет, очевидно, что таким образом они пытаются отвести обвинения в их адрес, потому что на протяжении всей войны именно они использовали наемников, экстремистские террористические группировки и т. д. Теперь они говорят о террористах. Я считаю, что это тактика отвлечения внимания, которая не сработает”, - заключил Киракосян.