Մերկելը, Մակրոնը և այլ քաղաքական գործիչներ համաճարակի լույսի ներքո կոչ են անում «գլոբալ երկխոսության»
Կորոնավիրուսային համաճարակը փոխում է աշխարհը. այն միջազգային հանրությանը հնարավորություն է տալիս ավելի սերտ համագործակցել, համակարգել նրանց գործողությունները՝ հիմնված բազմակողմանիության, համերաշխության և օրենքի գերակայության վրա: Այս մասին ասվում է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի, Եվրահանձնաժողովի ղեկավարներ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենի, ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Սենեգալի նախագահ Մակի Սալլայի համատեղ հոդվածում: Հոդվածը հրապարակվել է գերմանական Frankfurter Allgemeine Zeitung թերթում և եվրոպական այլ հրատարակություններում, գրում է Tass-ը։
«Կորոնավիրուսից հետո աշխարհը այլ կլինի: Եկեք օգտագործենք տարբեր ֆորումներ և հնարավորություններ` ապագայի հստակ տեսլականով մարտահրավերները հաղթահարելու համար։ Մենք հրավիրում ենք քաղաքականության, տնտեսագիտության, կրոնի և այլ ոլորտների ղեկավարներին մասնակցելու կարծիքների այս գլոբալ փոխանակմանը։
Մենք հավատում ենք, որ այս համաճարակային ճգնաժամը արդյունավետ համագործակցության, համերաշխության և համակարգման միջոցով կարող է հնարավորություն ընձեռել միջազգային կարգի շուրջ կոնսենսուսի հասնելու համար. կարգ, որը հիմնված է բազմակողմանիության և օրենքի գերակայության վրա։
Մենք այս ոգով վճռական ենք միասին աշխատելու ՄԱԿ-ի, տարածաշրջանային կազմակերպությունների, միջազգային ֆորումների, ինչպիսիք են G7-ը, G20-ը և ինքնաբուխ ձևավորված կոալիցիաները, այսօրվա և ապագա գլոբալ մարտահրավերները հաղթահարելու համար», - ասվում է հոդվածում:
Հոդվածում նշվում է, որ համաճարակն «ամենալուրջ փորձությունն է միջազգային համերաշխության համար»:
Համաճարակի համատեքստում նրանք հորդորել են չհակադրել մշակույթներն ու արժեքները, այլ կոմպլեքսային մոտեցում ցուցաբերել՝ հաշվի առնելով առկա տարաձայնությունները և հարգելով մարդու իրավունքները:

Меркель, Макрон и другие политики призвали к "глобальному диалогу" в свете пандемии
Пандемия коронавируса меняет мир - она предоставляет международному сообществу шанс теснее работать вместе, координировать свои действия на основе мультилатеризма, солидарности и принципов верховенства закона. Об этом говорится в совместной статье канцлера ФРГ Ангелы Меркель, президента Франции Эмманюэля Макрона, генсека ООН Антониу Гутерриша, глав Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен, Евросовета Шарля Мишеля, а также президента Сенегала Маки Салла. Статья опубликована в среду в германской газете Frankfurter Allgemeine Zeitung и других европейских изданиях, передает ТАСС.
"Мир после коронавируса будет другим. Давайте использовать различные форумы и возможности, чтобы преодолеть вызовы, имея четкое видение будущего", - говорится в статье. "Мы приглашаем лидеров в области политики, экономики, религии и из других сфер участвовать в этом глобальном обмене мнениями", - подчеркивается в ней.
"Мы считаем, что этот пандемический кризис может предоставить возможность посредством эффективного сотрудничества, солидарности и координации снова достигнуть консенсуса по вопросу о международном порядке - порядке, основанном на мультилатеризме и верховенстве закона", - полагают подписавшиеся под материалом политики. "Мы полны решимости в этом духе работать вместе в рамках ООН, региональных организаций, международных форумов, таких как G7, G20, и спонтанно созданных коалиций для преодоления сегодняшних и будущих глобальных вызовов", - заверили они.
В статье отмечается, что пандемия - это "самое серьезное испытание для международной солидарности". "Как только COVID-19 ударяет лишь по одному населенному пункту, то под угрозой сразу оказываются люди и экономики во всем мире", - подчеркнули Меркель, Макрон, Гутерриш, фон дер Ляйен, Мишель и Салл. Они призвали в условиях пандемии не противопоставлять культуры и ценности, а применять комплексный подход, учитывая имеющиеся различия и соблюдая права человека.