ԱՀԿ-ի փորձագետը կասկած է հայտնել, որ կորոնավիրուսն առաջացել է Ուհանի շուկայում
Բոլոր պայմանները կան կարծելու, որ COVID-19 նոր կորոնավիրուսային վարակը տարածվել է չինական Ուհանի ծովամթերքների շուկայում, սակայն դա չի նշանակում, որ վիրուսը հենց այնտեղ է առաջացել: Այս մասին ՌԻԱ Նովոստիին հայտարարել է Ռուսաստանից ԱՀԿ-ի խմբի փորձագետ, Սանկտ Պետերբուրգի Պաստերի անվան համաճարակաբանության և միկրոկենսաբանության գիտահետազոտական ինստիտուտի գիտական աշխատանքի գծով փոխտնօրեն Վլադիմիր Դեդկովը:
«Մենք եղել ենք շուկայում: Ես այնքան էլ ծանոթ չեմ Չինաստանի սանիտարական կանոններին, բայց տեսնելով դա, իհարկե, շուկան շատ հեռու է կատարելությունից։ Ոչ մի ապացույց չկա, որ հենց այնտեղ է առաջացել վիրուսը, հնարավոր է՝ ուրիշ տեղ է վիրուսը հայտնվել, բայց հիպոթետիկ տեսակետից այնտեղ բոլոր պայմանները կան վիրուսի տարածման համար»,-պատմել է Դեդկովը:
Փորձագետը հավելել է, որ այժմ շուկան փակ է, շինարարություն է տարվում, սակայն նույնիսկ հիմա կարելի է եզրակացություն անել, որ կորոնավիրուսն սկսել է հենց այնտեղից տարածվել: Ուհանի «Հուանան» շուկան, որտեղ վաճառվել են բանջարեղեն, ծովամթերք և վայրի կենդանիների միս, փակվել է 2020 թվականի հունվարի 1-ին։ Առաջին հիվանդացածներն աշխատել են հենց այդ շուկայում, սակայն գիտնականները մինչև այժմ միանշանակ եզրակացության չեն հանգել այն դերի հարցում, որը նա խաղացել է վիրուսի տարածման մեջ:

Эксперт ВОЗ усомнился, что коронавирус возник на уханьском рынке
Все условия для того, чтобы новая коронавирусная инфекция COVID-19 распространилась на рынке морепродуктов в китайском Ухане есть, однако это не означает, что вирус возник именно там, заявил РИА Новости эксперт группы ВОЗ от России, заместитель директора по научной работе Санкт-Петербургского НИИ эпидемиологии и микробиологии имени Пастера Владимир Дедков.
"На рынке мы были. Я не очень знаком с санитарными правилами Китая, но глядя на это, экстраполируя на наше законодательство, конечно, рынок весьма далек от совершенства <...> Не факт, что это там произошло, нет никаких доказательств, что именно там произошел вирус, может, в другом месте вирус появился, но гипотетически там все условия для распространения вируса есть", — рассказал Дедков.
Эксперт добавил, что сейчас рынок закрыт, постройки сносят, однако даже сейчас можно сделать вывод, что коронавирус начал распространяться именно оттуда.
Уханьский рынок "Хуанань", на котором продавались овощи, морепродукты и мясо диких животных, закрылся 1 января 2020 года, когда эпидемиологическое расследование вспышки неизвестного на тот момент заболевания привело к нему. Первые заболевшие работали именно на этом рынке. Однако ученые до сих пор не пришли к однозначному выводу относительно роли, которую он сыграл в распространении вируса.
Сейчас в Китае находится международная группа экспертов ВОЗ, которая выясняет происхождение коронавируса SARS—CoV—2. Специалисты прибыли в китайский Ухань 14 января, отсидели карантин и 29 января начали работу.