Սենատորների մեծամասնությունը սահմանադրական է ճանաչել Թրամփի իմփիչմենթի գործընթացը
ԱՄՆ Սենատի անդամների մեծամասնությունը քվեարկել է նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի իմփիչմենթ անցկացնելու օգտին՝ համաձայնվելով դեմոկրատների այն փաստարկներին, որ նախագահի իմփիչմենթի ընթացակարգը, որն այլեւս իր պարտականությունները չի կատարում եւ մասնավոր անձ է հանդիսանում, ԱՄՆ Սահմանադրությամբ թույլատրված է, փոխանցում է «Ամերիկայի ձայնը»:
Թրամփի փաստաբանները պնդում էին, որ Սենատն իրավական լիազորություն չունի նախկին նախագահի իմփիչմենթի գործով դատավարություն անցկացնելու համար:
Ներկայացուցիչների պալատում դեմոկրատները Դոնալդ Թրամփին իմփիչմենթ էին հայտարարել հունվարի 20-ին պաշտոնից նրա պաշտոնապես հեռանալուց մի քանի օր առաջ: Թրամփին մեղադրել էին անկարգություններ հրահրելու մեջ:
Չորս ժամ տեւած բանավեճից հետո, որի ընթացքում երկու կողմերը ներկայացրել էին իրենց փաստարկները, Սենատի քվեարկության էր դրվել իր պաշտոնից հեռացած նախագահի իմփիչմենթի գործընթացի սահմանադրականության հարցը: Գործընթացը շարունակելու համար անհրաժեշտ էր ձայների պարզ մեծամասնություն: Արդյունքում ինփիչմենթի սահմանադրականությունը ճանաչել են 56 սենատոներ, 44 հանրապետական սենատորներ այս պնդմանը չեն համաձայնվել:
Սենատում Հանրապետական կուսակցության 6 ներկայացուցիչներ աջակցել են իմփիչմենթի անցկացմանը՝ Բիլ Քեսիդին, Սյուզան Քոլինզը, Լիզա Մուրկովսկին, Միթ Ռոմնին, Բեն Սասեն եւ Փեթ Թումին:
Սենատորները իմփիչմենթի գործընթացը շարունակելու համար կրկին կհավաքվեն չորեքշաբթի ցերեկը՝ ժամը 12-ին:
Ներկայացուցիչների պալատի մենեջերները եւ Թրամփի պաշտպանական թիմը երկու օրվա ընթացքում ելույթների համար իրենց տրամադրության տակ ունեն 16 ժամ:

Большинство сенаторов признали процесс импичмента Трампа конституционным
Большинство членов Сената США во вторник проголосовали за проведение процесса импичмента бывшего президента Дональда Трампа, согласившись с аргументом демократов о том, что процедура импичмента президента, который уже не исполняет свои обязанности и является частным лицом, разрешена Конституцией США, передает VoA.
Адвокаты Трампа утверждали, что Сенат не обладает юридическими полномочиями для проведения судебного разбирательства по делу об импичменте бывшего президента.
Демократы в Палате представителей объявили Дональду Трампу импичмент за несколько дней до его официального ухода с поста, 20 января. Трампа обвинили в подстрекательстве к мятежу.
После четырехчасовых дебатов, в ходе которых обе стороны представили свои аргументы, на голосование в Сенате был вынесен вопрос о конституционности процесса импичмента президента, покинувшего свой пост. Для продолжения процесса требовалось простое большинство голосов. В итоге конституционность импичмента признали 56 сенаторов, 44 сенатора-республиканца с этим утверждением не согласились.
Шесть представителей Республиканской партии в Сенате поддержали проведение импичмента - Билл Кэссиди, Сьюзан Коллинз, Лиза Мурковски, Митт Ромни, Бен Сассе и Пэт Туми, сообщает телеканал CNN.
Сразу после этого голосования сегодняшняя сессия в Сенате завершилась. Сенаторы вновь соберутся для продолжения процесса импичмента в среду, в 12 часов дня.
У менеджеров импичмента от Палаты представителей и у команды защиты Трампа есть в распоряжении до 16 часов выступлений в течение двух дней.