Գերմանիան ապաստան կտրամադրի Բելառուսից 50 ընդդիմադիրների
Գերմանիան ապաստան կտրամադրի Բելառուսից 50 ընդդիմադիրների: Այդ մասին հաղորդել է Sueddeutsche Zeitung-ը:
Հրատարակության տեղեկատվությամբ, խոսքն ընդդիմադիրների և նրանց ընտանիքների մասին է: Թերթը վկայակոչում է Գերմանիայի ՆԳ նախարարության պատասխանը՝ պատգամավորական հարցմանը:
Միաժամանակ նշենք, որ նյութում չկա ընդդիմադիրների անունները: Ավելի վաղ Բելառուսը լքել էին նախագահի նախկին թեկնածուներ Սվետլանա Տիխանովսկայան և Վալերի Ցեպկալոն:
Օգոստոսին անցկացված Բելառուսի նախագահական ընտրություններում Սվետլանա Տիխանովսկայան զբաղեցրել է երկրորդ տեղը: Նրա կողմնակիցները չեն ճանաչել ձայների հաշվումների արդյունքները, և մինչև այսօր բողոքի ակցիաներ են անցկացնում:
Տիխանովսկայան ինքը երկիրը լքել է արդյունքների հրապարակումից անմիջապես հետո: Վալերի Ցեպկալոյի դեմ քրեական գործ են հարուցել, նա գտնվում է հետախուզման մեջ, այդ թվում՝ Ռուսաստանի տարածքում: Այս շաբաթ Բելառուսի իշխանությունները հայտարարել են, որ ձգտելու են հասնել Լիտվայից նրա արտահանձնմանը։

Германия предоставит убежище 50 оппозиционерам из Беларуси
Германия предоставит убежище 50 оппозиционерам из Беларуси, сообщила в четверг Sueddeutsche Zeitung, передает Интерфакс.
По информации издания, речь идет об оппозиционерах и их семьях. Газета ссылается на ответ МВД ФРГ на депутатский запрос.
В материале газеты нет имен оппозиционеров.
Ранее Беларусь покинули бывшие кандидаты в президенты Светлана Тихановская и Валерий Цепкало.
На прошедших в августе выборах президента Беларуси Светлана Тихановская заняла второе место. Ее сторонники не признали результаты подсчетов, и по сегодняшний день выходят на акции протеста. Сама Тихановская покинула страну вскоре после оглашения итогов.
Против Валерия Цепкало возбудили уголовное дело, он находится в розыске в том числе на территории России. На этой неделе белорусские власти объявили, что будут добиваться его экстрадиции у Латвии.