Արման Թաթոյանը հերթական ապացույցներն է ներկայացրել Ադրբեջանում հայատյացության պետական քաղաքականության վերաբերյալ
ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
«Հերթական ապացույցները Ադրբեջանում հայատյացության պետական քաղաքականության ու հայերի նկատմամբ էթնիկ հիմքով թշնամանքի խորքային արմատների վերաբերյալ:
Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնական ուղեձները Հայաստանի ու հայերի մասին՝
1) մենք շարունակելու ենք վռնդել այդ սուտասաններին (նկատի ունի հայերին): Նրանք տեսնում են, որ մենք իրենց դաս ենք տալիս, որը նրանք երբեք չեն մոռանա.
2) նրանք ո´չ խիղճ ունեն, ո´չ բարոյականություն.
3) նրանք նույնիսկ ուղեղ չունեն.
4) 30 տարի այն (նկատի ունի Արցախը և մանավորապես` Ֆիզուլին [նկատի ունի Վարանդան]) եղել է վայրի հրեշների ձեռքում, վայրի գազանների ձեռքում, շակալների ձեռքում.
5)Ֆիզուլիի մնացորդները հայկական ֆաշիզմի ցուցադրությունն են և վկայում են հայկական ֆաշիզմի մասին:
6) կարծես վայրի ցեղ էր տիրել քաղաքին.
7) մենք պետք է տանենք ավելի ուժեղ պայքար Հայաստանի դեմ ու ավելացնենք պայքարի կշիռը: Մենք այն մեկուսացրել ենք միջազգային և տարածաշրջանային բոլոր ծրագրերից:
Այս նույն բառերն են օգտագործում նաև ադրբեջանական զինվորականները հայկական կողմի զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց սպանության, նրանց խոշտանգելու ու անմարդկային վերաբերմունքի ենթարկելու տեսանյութերում:
Մանրամասներն արտացոլված են Հայաստանի ու Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանների 2020թ. համատեղ արտահերթ զեկույցում, որ վերաբերում է Ադրբեջանում էթնիկ հայերի նկատմամբ կազմակերպված ատելության խոսքին և թշնամանքին` որպես պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից էթնիկ պատկանելիության հիմքով խոշտանգումների ու անմարդկային վերաբերմունքի պատճառներ»:

Татоян опубликовал цитаты из заявлений Алиев, доказывающие государственную политику армяноненавистничества в Азербайджане
Омбудсмен Армении Арман Татоян опубликовал цитаты из заявлений Ильхама Алиев, доказывающие государственную политику армяноненавистничества в Азербайджане, передает Sputnik Армения.
Речь идет, в частности, о следующих высказываниях азербайджанского лидера:
1) Мы продолжим гнать этих обманщиков (подразумеваются армяне). Они видят, что мы преподали им урок, который они никогда не забудут.
2) Они не имеют ни совести, ни морали.
3) Они даже лишены разума.
4) 30 лет он (имеет в виду Карабах, в частности, Физули (Варанда)) был в руках диких монстров, диких зверей, шакалов.
5) Руины Физули демонстрируют армянский фашизм и свидетельствуют о нем.
6) Кажется, что городом владело дикое племя.
7) Мы должны еще упорнее бороться с Арменией, наращивать интенсивность борьбы.
Аналогичные формулировки используют азербайджанские военнослужащие в видеороликах с убийством, пытками и нечеловеческим отношением к армянским военным и гражданским, подчеркивает омбудсмен.
Подробности, по его словам, представлены в совместном докладе омбудсменов Армении и Карабаха от 2020 года, который касается ненависти и вражды в отношении этнических армян, ставших причиной пыток и нечеловеческого отношения со стороны ВС Азербайджана в ходе войны.