Ստեփանակերտի քաղաքապետը կոչ է անում մասնակցել պատերազմի հետևանքների վերացմանը
Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի ընթացքում Ստեփանակերտի ռմբակոծության հետանքները վերացնելու, Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաքի զարգացման, ենթակառուցվածքների բարելավման ծրագրերը հնարավորինս արագ ու արդյունավետորեն իրականացնելու համար անհրաժեշտ է նաև մասնավոր հատվածի ակտիվ ներգրավում:
Այս մասին «Ֆեյսբուքի» իր էջով հայտարարություն է տարածել Ստեփանակերտի քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանը:
«Յուրաքանչյուր ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձ կարող է իր լուման ներդնել Արցախի Հանրաետության մայրաքաղաքի կենսագործունեության մակարդակի բարձրացման հայրենաշեն գործում: Բոլոր սրտացավ մարդիկ կարող են գումար փոխանցել հատուկ այդ նպատակով ստեղծված` Ստեփանակերտի աջակցման հիմնադրամին, որի հիմնական նպատակը` 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի ընթացքում Ստեփանակերտի ռմբակոծության հետևանքները վերացնելն է:
Բացի այդ, աջակցության հիմնադրամի միջոցները նախատեսվում է նպատակաուղղել Ստեփանակերտի բնակչության և պատերազմի հետևանքով թշնամուն անցած բնակավայրերից հարկադիր տեղահանվածների կարիքները հոգալուն, զոհված և անհայտ կորած անձանց ընտանիքներին, ինչպես նաև աշխարհազորայինների, կամավորների, սոցիալապես անապահով, բազմազավակ ընտանիքներին ու հաշմանդամություն ունեցող անձանց աջակցելուն, սոցիալ-կենցաղային և այլ ծրագրերի իրագործմանը, Ստեփանակերտի բարեկարգմանն ու բարգավաճմանն ուղղված ծրագրերի իրականամանը, քաղաքապետարանին ենթակա հիմնարկ-ձեռնարկություններին աջակցելուն, մայրաքաղաքում կրթական, գիտական, մշակութային, սոցիալական, մարզական, առողջապահական, քաղաքաշինական և այլ հանրօգուտ նախագծեր ու ծրագրեր նախաձեռնելուն ու իրականացնելուն: Այնպես որ, եկեք ուս-ուսի տանք և միասնական ջանքերով ապրեցնենք մեր սրտի քաղաք Ստեփանակերտը....»,- նշել է Դավիթ Սարգսյանը՝ վստահեցնելով, որ այդ միջոցները նպատակային են ծախսվելու, իսկ ամբողջ գործընթացն իրականացվելու է առավելագուն թափանցիկության պայմաններում:

Мэр Степанакерта призывает принять участие в ликвидации последствий войны
Для устранения следов бомбардировок Степанакерта во время войны, развязанной Азербайджаном, для развития столицы Республики Арцах, для максимально быстрой и эффективной реализации проектов по улучшению инфраструктуры, необходимо также активное участие частного сектора. Об этом пишет мэр Степанакерта Давид Саркисян на своей странице в "Facebook".
"Каждый может внести свой вклад в патриотическое дело - повышение уровня жизни столицы Республики Арцах", - пишет он. По словам мэра, для этих целей специально создан Фонд поддержки Степанакерта, куда все небезразличные люди могут перечислить деньги. Цель фонда - устранить следы бомбардировок Степанакерта во время войны, развязанной Азербайджаном 27 сентября 2020 года.
Кроме того, фонд помощи будет использован для поддержки нужд жителей Степанакерта, вынужденных переселенцев из разрушенных войной территорий, семей пропавших без вести, а также военных, волонтеров, социально уязвимых, многодетных семей и детей с инвалидностью. "Давайте плечом к плечу и совместными усилиями оживим Степанакерт, город нашего сердца..." - пишет мэр Давид Саргсян, заверяя, что все собранные средства будут потрачены целенаправленно, и весь процесс будет проходить в условиях максимальной прозрачности.