Տպավորություն կա, որ արդեն առկա պայմանավորվածություններին պատրաստվում է գումարվել ևս մեկը
Այս ամենը ստեղծում է տպավորություն, որ արդեն առկա պայմանավորվածություններին պատրաստվում է գումարվել ևս մեկը (առնվազն մեկը)։ Կամ, եթե այլ կերպ ձևակերպենք, տպավորություն է, որ մենք նոր զիջումների մասին համաձայնության ենք գնում։ Այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրառում է արել «Հայացք» վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Հերմինե Մխիթարյանը՝ անդրադառնալով երեկ տեղի ունեցած Այվազյան-Լավրով հանդիպմանը։
«Երեկ տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԳ նախարարի հանդիպումը ՌԴ ԱԳ նախարար Լավրովի հետ։ Ավելի վաղ Լավրովը հեռախոսազրույց էր ունեցել Ադրբեջանի իր գործընկերոջ հետ, ունեցել էինք նաև Փաշինյան-Պուտին հեռախոսազրույց։ Նույն այս օրերին ականատես ենք նաև ՄԽ համանախագահության ինստիտուտի ակտիվացմանը։
Այս ամենը ստեղծում է տպավորություն, որ արդեն առկա պայմանավորվածություններին պատրաստվում է գումարվել ևս մեկը (առնվազն մեկը)։ Կամ, եթե այլ կերպ ձևակերպենք, տպավորություն է, որ մենք նոր զիջումների մասին համաձայնության ենք գնում։ Եվ այս համատեքստում լրիվ տեղավորվում են երեկ Լավրով-Այվազյան հանդիպմանը հայկական կողմի պնդումները, որ ռազմագերիների վերադարձման հարցում Բաքվի հապաղումը լուրջ խոչընդոտներ է ստեղծում եռակողմ հայտարարությունների կենսագործման ճանապարհին (այստեղ հասկանալ նաև սպասվող պայմանավորվածությունների ձեռքբերման ճանապարհին)։ Այսպիսով, հայկական դիվանագիտությունն այսօր զոհի, տուժվածի, խեղճի դիրքերից խնդրելով փորձում է գոնե նոր զիջումների դիմաց լուծել գերիների հարցը։
Իսկ այն հարցում, որ դեռ շարունակվում են անհամաչափ զիջումները, մեղավորներ փնտրելիս հեռու գնալ պետք չէ։ Մենք ենք մեղավոր, մենք, որ շուրջ 4 ամիս է հանդուրժում ենք մեզ բոլորիս պարտության ու կապիտուլյացիայի տարած իշխանություններին», - նշել է Մխիթարյանը։

Складывается впечатление, что мы идем на новые уступки
Происходящее создает впечатление, что еще одно (как минимум одно) соглашение будет добавлено к уже имеющимся. Или, иначе говоря, мы идем на новые уступки. Об этом на своей странице в Facebook написала эксперт аналитического центра "Взгляд" Эрмине Мхитарян, комментируя состоявшуюся вчера встречу Айвазян-Лавров.
"Вчера глава МИД РА встретился с главой МИД России Сергеем Лавровым. Ранее у Лаврова был телефонный разговор со своим азербайджанским коллегой, состоялся также телефонный разговор между Пашиняном и Путиным. В эти самые дни мы также были свидетелями активизации института сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Все это создает впечатление, что еще одно (как минимум одно) соглашение будет добавлено к уже имеющимся соглашениям. Или, иначе говоря, мы идем на новые уступки. И в этом контексте утверждения армянской стороны на вчерашней встрече Лавров-Айвазян о том, что задержка со стороны Баку с возвращением военнопленных создает серьезные препятствия для реализации трехсторонних заявлений (в том числе и будущих заявлений) полностью умещается в этот контекст. Армянская дипломатия таким образом пытается решить вопрос пленных хотя бы в обмен на новые уступки.
А в поисках виновных в том, что непропорциональные уступки все еще продолжаются, не нужно далеко идти. Это мы виновники, мы сами виноваты в том, что в течение четырех месяцев терпели и продолжаем терпеть власть, приведшую нас к поражению и капитуляции", -  сказала Мхитарян.