Արցախում հաշվառված կամ փաստացի բնակված քաղաքացիներին կտրամադրվի ամսական 68 հազար դրամի աջակցություն՝ 4 ամիս ժամկետով
2020թ․ պատերազմի տնտեսական և սոցիալական հետևանքները մեղմելու նպատակով` Արցախի Հանրապետությունում հաշվառված կամ փաստացի բնակված քաղաքացիներին ամսական կտրամադրվի 68,000 դրամ աջակցություն՝ 4 ամիս ժամկետով՝ սկսած 2021 թվականի մարտից։ Այս մասին որոշում կայացվեց կառավարության այսօրվա՝ փետրվարի 18-ի նիստում:
Միջոցառման շահառու կհանդիսանան Արցախում հաշվառված կամ փաստացի բնակված ինչպես չափահաս, այնպես էլ անչափահաս քաղաքացիները (բացառությամբ 18-63 տարեկան, հաշմանդամություն չունեցող արական սեռի անձանց)։
Արցախում 63 և ավելի տարեկան կենսաթոշակառուները, ինչպես նաև հաշմանդամության կենսաթոշակ ստացողները դիմում չեն ներկայացնի․ նրանց գումարները կվճարվեն կենսաթոշակի հետ։
Ծրագրի մյուս շահառուները պետք է դիմում ներկայացնեն էլեկտրոնային եղանակով։ Դիմումները կընդունվեն առցանց՝ օոliոe.ssa.am կայքէջում՝ 2021 թվականի փետրվարի 25-ից մինչև 2021 թվականի հունիսի 15-ը։

Правительство Армении утвердило порядок предоставления финансового содействия арцахцам еще на 4 месяца
Гражданам, зарегистрированным и фактически проживающим в Республике Арцах, будет предоставлено ежемесячное содействие в размере 68 000 драмов еще в течение 4 месяцев, начиная с марта 2021 года. Как передает "Арменпресс", правительство утвердило порядок содействия по данной программе.
Бенефициарами мероприятия станут как взрослые, так и несовершеннолетние граждане, состоящие на учете и фактически проживающие в Арцахе (за исключением лиц мужского пола 18 -63 лет, не имеющих групп инвалидности).
Суммы для детей будут передаваться родителю, независимо от того, является ли он бенефициаром мероприятия.
В Арцахе пенсионеры в возрасте 63 и более лет, а также лица, получающие пенсию по инвалидности, не будут подавать заявлений: их суммы будут выплачиваться вместе с пенсией.
Другие бенефициары программы заявления должны подавать в электронном виде. Заявки с 25 февраля 2021 года по 15 июня 2021 года будут приниматься на сайте: օոliոe.ssa.am