3577 դիակ անցել է դատաբժշկական փորձաքննություն, 428 փորձանմուշ գտնվում է ԴՆԹ փորձաքննության փուլում, զոհերի թիվն անցնում է 4 հազարից
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից մինչև 2021 թվականի փետրվարի 13-ը ներառյալ կատարվել է 3577 դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն, Aysor.am-ի հարցմանն ի պատասխան տեղեկացրել են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից։
Բացի այդ, փետրվարի 13-ի դրությամբ 428 փորձանմուշ գտնվում է ԴՆԹ փորձաքննության փուլում, նշեցին առողջապահության նախարարությունից։
Փետրվարի 16-ի դրությամբ, ըստ Արցախի պաշտպանության բանակի հրապարակած ցուցակների՝ հայկական կողմի զոհերի թիվը 2364 է։
Փետրվարի 17-ի դրությամբ Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունը հայտնաբերել է 1485 զոհված զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց աճյուններ։
Հիշեցնենք, որ Ազգային ժողովում փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հայտարարել էր, թե զոհերի թիվը 4000-ը չի անցնելու։

Тела 3577 погибших в Карабахе прошли судмедэкспертизу, 428 образцов проходят ДНК-экспертизу: минздрав Армении
С 27 сентября 2020 года по 13 февраля 2021 года тела 3577 погибших прошли судебно-медицинскую экспертизу, сообщили Aysor.am в министерстве здравоохранения Армении.
Здесь отметили, что по состоянию на 13 февраля 428 образцов находятся в стадии прохождения ДНК-экспертизы.
Отметим, что в списки погибших, публикуемых министерством обороны Нагорного Карабаха, внесены имена 2364 человек.
Между тем, государственная служба по чрезвычайным ситуациям МВД Нагорного Карабаха в период с 13 ноября по 17 февраля в ходе поисковых работ нашла тела 1485 погибших.
Напомним, что ранее вице-премьер Армении Тигран Авинян заявлял, что число погибших в карабахской войне не превысит 4000.