ԱՄՆ–ն հույս ունի ստանալ ՌԴ–ի և Չինաստանի աջակցությունը Իրանի միջուկային խնդրի լուծման գործընթացում
Միացյալ Նահանգները հուսով է, որ ընդհանուր շահերը կօգնեն ուժեղացնել Ռուսաստանի Դաշնության և Չինաստանի հետ իրանական հարցի շուրջ աշխատանքը:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել՝ ԵՄ–ի ղեկավարությամբ և «վեցյակի» միջազգային միջնորդների՝ այդ թվում Մոսկվայի և Պեկինի մասնակցությամբ, Թեհրանի հետ բանակցություններ վարելու հետաքրքրության:
«Նախկինում Ռուսաստանը և Չինաստանը կառուցողական դեր էին խաղում Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի շուրջ բանակցությունների ընթացքում, քանի որ նրանք շահագրգռված չէին Իրանի կողմից միջուկային զենք արտադրելու հեռանկարով և տարածաշրջանում հակամարտության հնարավոր առաջացմամբ», - ասել է Պետդեպարտամենտի խոսնակը և շեշտել, որ նույն շահերը, ամենայն հավանականությամբ, առկա են, և չնայած լուրջ տարաձայնություններին, հնարավոր է աշխատել ռուսական և չինական կողմերի հետ:
2015 թվականին Իրանը և միջազգային միջնորդների «վեցյակը» (Ռուսաստան, ԱՄՆ, Մեծ Բրիտանիա, Չինաստան, Ֆրանսիա և Գերմանիա) համաձայնության են եկել` Իրանի միջուկային խնդրի շուրջ՝  ստորագրելով Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագիրը, որի իրագործումը վերացնում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի, ԱՄՆ-ի և Եվրամիության կողմից Իրանի նկատմամբ սահմանված տնտեսական և ֆինանսական պատժամիջոցները:
Միացյալ Նահանգները 2018 թվականին միակողմանի դուրս է եկել միջուկային ծրագրից և պատժամիջոցներ կիրառել Իրանի նկատմամբ, որին հաջորդել էր Իրանի կողմից համաձայնագրի շրջանակներում ստանձնած պարտավորություններից հրաժարվելը։ Երկու երկրների միջև լարվածությունն իր գագաթնակետին է հասել այն ժամանակ, երբ 2020 թվականի հունվարի 3–ին ԱՄՆ–ի արձակած հրթիռից Իրաքում զոհվել է Իրանի իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի հանգուցյալ հրամանատար, բրիգադային գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանին։

В Госдепе рассчитывают на совместную с Россией работу по Ирану
США рассчитывают, что общие интересы позволят работать с Россией и Китаем по иранскому вопросу, заявил журналистам высокопоставленный представитель Госдепартамента, передает РИА Новости.
Ранее Вашингтон заявил о заинтересованности в переговорах с Тегераном под эгидой ЕС и с участием "шестерки" международных посредников, включая Москву и Пекин.
"В прошлом Россия и Китай во время переговоров по Совместному всеобъемлющему плану действий играли конструктивную роль, поскольку не были заинтересованы в том, чтобы Иран получил ядерное оружие, не были заинтересованы в конфликте в регионе", — сказал представитель Госдепа.
Он добавил, что, те же самые интересы, вероятно, сохранились и несмотря на серьезные разногласия, можно работать с российской и китайской сторонами.
В 2015 году Великобритания, Германия, Китай, Россия, США, Франция и Иран заключили Совместный всеобъемлющий план действий, предполагающий снятие санкций в обмен на ограничение ядерной программы Тегерана как гарант неполучения им ядерного оружия. Соглашение не просуществовало и трех лет: в мае 2018 года Вашингтон объявил об одностороннем выходе из него и восстановлении жестких санкций против Ирана.
Тегеран в 2019 году — ровно через год после выхода США из сделки — заявил о поэтапном сокращении своих обязательств по соглашению и отказался от ограничений в ядерной сфере.
В конце 2020 года в Иране вступил в силу закон, обязывающий начать производство высокообогащенного урана (от 20 процентов), начать задействование более мощных центрифуг, выходящих за положения сделки, и отказаться от расширенных проверок МАГАТЭ, если Тегеран не сможет свободно торговать нефтью и осуществлять финансовые операции.