Իրանն ԱՄՆ-ին հորդորել է վերացնել պատժամիջոցները
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը կրկին կոչ է արել Վաշինգտոնին վերացնել հակաիրանական պատժամիջոցները, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ն հայտարարել էր, որ ցանկանում է բանակցություններ վարել Իրանի հետ ԵՄ հովանու ներքո և «վեցնյակի» միջազգային միջնորդների մասնակցությամբ, որոնց թվում են Մոսկվան և Պեկինը:
«ՄԱԿ ԱԽ-ի 2231 բանաձևին համապատասխանելու համար Միացյալ Նահանգները պետք է առանց որևէ պայմանի և գործնականում, վերացնի բոլոր պատժամիջոցները, որոնք վերականգնվել և կիրառվել էին (Դոնալդ) Թրամփի կողմից: Այս դեպքում մենք անմիջապես կչեղարկենք բոլոր ուղղիչ միջոցները», - Զարիֆը գրել է Twitter-ում:
Նա նաև մեկնաբանել է ԱՄՆ-ի որոշումը՝ չեղյալ համարել Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի հայտարարությունն Իրանի դեմ ՄԱԿ-ի պատժամիջոցները վերականգնելու մասին՝ ասելով, որ Թեհրանը համաձայն է, որ դա անօրինական է:

В Иране призвали США снять санкции
Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф вновь призвал Вашингтон снять антииранские санкции, передает РИА Новости.
Ранее США заявили о заинтересованности в переговорах с Ираном под эгидой ЕС и с участием "шестерки" международных посредников, в которую входят Москва и Пекин.
"Для соблюдения (резолюции СБ ООН) 2231 США должны без каких-либо условий и на практике снять все санкции, которые были восстановлены и введены (Дональдом) Трампом. В таком случае мы незамедлительно дадим обратный ход всем корректирующим мерам", - написал Зариф в Twitter.
Он также прокомментировал решение США отменить заявление администрации Дональда Трампа о восстановлении санкций ООН против Ирана, заявив, что Тегеран согласен с тем, что оно было незаконным.