Բեռն ընդգրկում է ավելի քան 50 տոննա շինարարական նյութեր՝ տանիք, ծալքավոր տախտակ, մետաղական սալիկներ, ցինկապատ թիթեղներ, փայտանյութ
Ռուսաստանի ԱԻՆ-ի մարդասիրական օգնությամբ ևս մեկ ավտոշարասյուն այսօր առավոտյան Երևանից մեկնել է Արցախ։ Այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ի թղթակիցը:
«Տեղական իշխանությունների խնդրանքին համապատասխան՝ Ռուսաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարության գործառնական խումբը կազմել է բնակելի շենքերի, ինչպես նաև սոցիալական նշանակության օբյեկտների վերականգնման համար անհրաժեշտ շինանյութերի առաջնահերթ ցուցակ: Բեռն ընդգրկում է ավելի քան 50 տոննա շինարարական նյութեր՝ տանիք, ծալքավոր տախտակ, մետաղական սալիկներ, ցինկապատ թիթեղներ, փայտանյութ», - մեկնումից առաջ լրագրողներին ասել է ՌԴ ԱԻՆ ներկայացուցիչ Եվգենի Գորելովը:
Նրա խոսքով, մարդասիրական շարասյունը բաղկացած է վեց բեռնատարից և ուղեկցող երկու մեքենայից: Այս Երևանից կանցնի Եղեգնաձոր՝ Գորիս քաղաքում գիշերակացով: Բեռն Արցախ կհասնի փետրվարի 24-ին:
Գորելովը նշել է, որ ընդհանուր առմամբ հարյուրավոր տոննա բեռներ արդեն հասցվել են Արցախ:
«Առաջին հերթին կվերականգնվեն բնակելի շենքերը, քանի որ վերադարձած շատ փախստականներ կան, ինչպես նաև սոցիալական նշանակության օբյեկտները», - ասել է նա:

Колонна МЧС со стройматериалами отправилась в Карабах
Очередная колонна с гуманитарной помощью МЧС России направилась во вторник утром из Еревана в Нагорный Карабах, передает корреспондент РИА Новости.
"В соответствии с запросом местных властей оперативная группа МЧС России сформировала приоритетный список строительных материалов, необходимых для восстановления жилых зданий, а также социально значимых объектов. В состав груза вошли более 50 тонн строительных материалов - кровля, профнастил, металлочерепица, оцинкованный лист, пиломатериалы", - сказал журналистам перед отправкой представитель российского МЧС Евгений Горелов.
По его словам, гуманитарная колонна состоит из шести грузовых автомобилей и двух машин сопровождения. Колонна пройдет из Еревана в Ехегнадзор с ночевкой в городе Горис. Ожидаемая дата прибытия в пункт назначения - 24 февраля в 12.00 мск.
Горелов отметил, что в целом в Карабах уже доставлены сотни тонн грузов. "В первую очередь будут восстанавливаться жилые здания, так как много вернувшихся беженцев, а также социально значимые объекты", - заявил он.