Իրանը դեմ է Սիրիայում և Իրաքում թուրքական զորքերի տեղակայմանը. Զարիֆ
Իրանի արտգործնախարար Մոհամմեդ Ջավադ Զարիֆը հայտարարել է, որ իր երկիրը դեմ է Թուրքիայի զինված ուժերի տեղակայմանը Սիրիայում և Իրաքում` նշելով, որ երկու երկրների հետ կապերի հարցում Թուրքիայի կառավարության մոտեցումը սխալ է, հայտնում է Ahval գործակալությունը:
Թուրքիան զորքեր է ուղարկել Սիրիայի և Իրաքի հյուսիսային տարածքներ՝ քուրդ զինյալների դեմ պայքարելու և սիրիական ընդդիմությունն ուժեղացնելու նպատակով։ Թուրքիան պատրաստվում է երկու երկրներում էլ ռազմաբազաներ հիմնել՝ հակառակ իրենց տարածքները խախտելու վերաբերյալ Բաղդադի և Դամասկոսի քննադատությանը։
«Մենք մերժում ենք Թուրքիայի ռազմական ներկայությունը Սիրիայում և Իրաքում, և Դամասկոսի ու Բաղդադի նկատմամբ Անկարայի քաղաքականությունը համարում ենք սխալ», - ասել է Զարիֆը:

Iranian Foreign Minister Mohammed Javad Zarif said his country opposes the deployment of Turkey’s military inside Syria and Iraq, saying the Turkish government’s approach towards ties with the two countries was misguided.
Turkey has sent thousands of its troops into the northern territories of Syria and Iraq to battle Kurdish militants and to strengthen the Syrian opposition, setting up military bases in both countries despite condemnation from Baghdad and Damascus that it was infringing on their territories.
"We reject the Turkish military presence in Syria and Iraq, and we consider Ankara's policies towards Damascus and Baghdad to be wrong," Zarif told Iran’s state-run Press TV, the Ahval reports, referring to the Middle East Monitor.