Հայաստանում Արգենտինայի Հանրապետության նորանշանակ դեսպանը հանձնել է իր հավատարմագրերը
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին այսօր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Արգենտինայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարիանո Վերգարան, տեղեկացնում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի մամուլի ծառայությունը:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհավորել է դեսպանին՝ պաշտոնն ստանձնելու առթիվ և հաջողություններ մաղթել մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն իրականացնելու գործում: Նախագահը նշել է, որ նորանշանակ դեսպանը Հայաստանում իր գործունեությունը սկսում է մեր երկրի համար դժվարին ժամանակաշրջանում, և համոզմունք է հայտնել, որ նա իր ջանքերով կնպաստի երկու բարեկամ երկրների միջև հարաբերությունների առավել զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Ընդգծելով, որ Հայաստանն ու Արգենտինան ավանդաբար ջերմ ու բարեկամական հարաբերություններ ունեն՝ նախագահ Սարգսյանը կարևոր է համարել երկկողմ փոխգործակցության ընդլայնումը տարբեր ոլորտներում:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ Արգենտինայի հայ համայնքը մեծ դեր ունի երկու ժողովուրդների միջև բարեկամության ամրապնդման ու ջերմ հարաբերությունների պահպանման մեջ:
Դեսպան Մարիանո Վերգարան նշել է, որ ուրախ է իր երկիրը ներկայացնել Հայաստանում և պատրաստակամություն է հայտնել անել հնարավորը՝ երկու երկրների միջև մշակութային, տնտեսական կապերի խորացման համար:

Посол Аргентины в Армении вручил верительные грамоты Армену Саркисяну
Президенту Республики Армену Саркисяну сегодня вручил верительные грамоты новоназначенный Чрезвычайный и полномочный посол Республики Аргентина в Армении Мариано Вергара, сообщает пресс-служба президента.
Президент Саркисян поздравил посла с вступлением в должность и пожелал успехов в деле реализации дипломатической миссии в нашей стране. Президент отметил, что новоназначенный посол начинает свою деятельность в нашей стране в труднейший для нашей страны период, и выразил уверенность, что он своими усилиями будет способствовать ещё большему развитию и укреплению дружественных отношений между нашими странами.
Подчеркнув, что Армению и Аргентину связывают традиционно тёплые и дружественные отношения, Президент Саркисян счёл важным расширение двустороннего взаимодействия в разных сферах.
Собеседники выразили общее мнение, что армянская община Аргентины играет большую роль в укреплении дружбы и сохранении тёплых отношений между двумя народами.
Посол Мариано Вергара отметил, что рад представлять свою страну в Армении и выразил готовность делать всё возможное для углубления культурных, экономических связей между двумя странами.