ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը Սումգայիթում տեղի ունեցած հակահայկական ջարդերի 33-ամյակի կապակցությամբ
33 տարի առաջ՝ 1988թ. փետրվարի 27-29-ին ադրբեջանական իշխանությունների հրահրման և իրավապահ մարմինների ամենաթողության արդյունքում Սումգայիթ քաղաքում իրականացվեցին հայերի դեմ կանխավ ծրագրված զանգվածային ջարդեր: Սպանվեցին հարյուրավոր հայեր, այդ թվում՝ կանայք, երեխաներ և ծերեր, իսկ հազարավոր հայեր բռնի տեղահանվեցին:
Սումգայիթյան ջարդերը պատասխանն էին Արցախի ժողովրդի՝ իր պատմական հայրենիքում արժանապատիվ և անվտանգ կյանքի անօտարելի իրավունքի բարձրաձայնման և ինքնորոշման իրավունքի իրականացման մտադրության: Մարդու իրավունքների իրականացման փորձին Ադրբեջանը հակադրեց հավաքական պատժի քաղաքականությունը` Սումգայիթ քաղաքի հայ բնակչությանը ենթարկելով դաժան խոշտանգումների ու բռնությունների:
Սումգայիթյան ոճրագործությունը սկիզբ դրեց Ադրբեջանի մյուս քաղաքներում՝ Բաքվում, Գանձակում և այլուր հայերի էթնիկ զտումներին և զանգվածային ջարդերին: Ավելին, նման ոճրագործությունների աներկբա արդարացումը, խրախուսվող հակահայկական հռետորաբանությունը, հայերին սպանելու համար մարդասպանների հերոսացումն իրենց արտացոլումը ստացան Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն ուժի կիրառման միջոցով հանգուցալուծելուն ուղղված ադրբեջանական իշխանությունների ջանքերում:
Նախորդ տարի՝ սեպտեմբերի 27-ին, Արցախի և նրա ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ պատերազմն ուղեկցվեց հայկական ինքնության դեմ նմանօրինակ հանցագործություններով, այն տարբերությամբ, որ խաղաղ բնակչության սպանություններն իրականացվում էին ոչ թե վերահսկվող ամբոխի, այլ ադրբեջանական զինված ուժերի զինծառայողների կողմից և ի ցույց էին դրվում համացանցում:
Անպատժելիության զգացումով առաջնորդվող ադրբեջանական զինված ուժերը 44-օրյա պատերազմի ընթացքում կատարեցին միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների բազմաթիվ խախտումներ, որոնք հանդիսանում են զանգվածային ոճրագործություններ, այդ թվում` էթնիկ զտումներ և պատերազմական հանցագործություններ: Հավատարիմ մնալով ահաբեկչական խմբավորումների իրենց գործելաոճին՝ Ադրբեջանի զինված ուժերը իրականացնում էին վայրագություններ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ, բարբարոսաբար ոչնչացնում պատմամշակութային կոթողներ և պղծում սրբավայրեր: Հադրութում և ադրբեջանական ռազմական վերահսկողության տակ հայտնված Արցախի այլ բնակավայրերում հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց գնդակահարությունները հանդիսացան նախկինում իրականացված հանցագործությունների չդատապարտման արդյունք:
Այսօր, հարգանքի տուրք մատուցելով Սումգայիթի հայկական ջարդերի անմեղ զոհերին, ևս մեկ անգամ ընդգծում ենք իրենց պատմական հայրենիքում ազատ, անկախ և արժանապատիվ կյանքով ապրելու Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի Հանրապետության և համայն հայության հաստատակամությունը:

33 years ago, on February 27-29, 1988, pre-planned massacres of Armenians were carried out in the city of Sumgait (Azerbaijan) amid the encouragement of the Azerbaijani authorities and the permissiveness of the law enforcement bodies. Hundreds of Armenians were killed, including women, children and elderly, and thousands of Armenians were forcibly displaced.
Sumgait massacre was a response to the aspiration of the people of Artsakh to assert their inalienable right to a dignified and safe life in their historical homeland and to exercise their right to self-determination. Azerbaijan opposed the attempts of exercising human rights with the policy of collective punishment, subjecting the Armenian population of the Sumgait town to severe violence and torture.
The atrocities of Sumgait instigated the ethnic cleansing and massacres of Armenians in other cities of Azerbaijan, such as Baku and Gandzak. Moreover, the unequivocal justification of such crime, the glorification of the murderers for killing Armenians were reflected in the efforts of the Azerbaijani authorities to resolve the Nagorno-Karabakh conflict with the use of force.
Last year, on September 27 the full-fledged war unleashed by Azerbaijan against Artsakh and its people was accompanied by similar war crimes against the Armenian identity, with one difference - the murders of the civilians were not carried out by controlled mobs, but by servicemen of the Azerbaijani armed forces and the relevant videos were uploaded on the Internet.
During the 44-day war, the Azerbaijani armed forces, driven by a sense of impunity, committed numerous violations of international humanitarian and human rights law, which are manifestations of mass atrocities, including ethnic cleansing and war crimes. While adhering to the behaviour of terrorist groups, the Azerbaijani armed forces committed violations against prisoners of war, civilians, barbarically destroyed historical-cultural monuments and desecrated sanctuaries. The executions of the Armenian prisoners of war and civilians in the Hadrut region of Artsakh and other settlements fallen under the military control of Azerbaijan are the results of the past uncondemned crimes.
Today, by paying tribute to the innocent victims of the Armenian massacres in Sumgait, we once again emphasize the determination of the Republic of Armenia, Republic of Artsakh and all Armenians to live a free, independent and dignified life in their homeland.