ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը գրում է․
«Այն, որ ՀՀ Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերում Ադրբեջանի հետ սահմանների «որոշման» գործընթացը չի բխում իրավունքի գերակայությունից ու հակասում է միջազգային իրավունքի հիմքերին, ապացուցվում է նաև այդ մարզերում սահմանային դարձած գյուղերի բնակիչների սոցիալ-տնտեսական, այդ թվում՝ սեփականության իրավունքի կոպիտ խախտումներով:
Մասնավորապես, ՀՀ Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերում գյուղերի բնակիչների համար առաջացած խնդիրներից մի քանիսը հետևյալն են՝
1) մարդն ունի տան կամ հողատարածքի նկատմամբ իր իրավունքի գրանցումը հաստատող օրինական փաստաթուղթ (օրինակ՝ կադաստրային վկայական), սակայն զրկված է այդ գույքից, քանի որ այն ֆիզիկապես համարվում է «ադրբեջանական» տարածք (օրինակ՝ Սյունիքի մարզի Շուռնուխ, Որոտան գյուղեր).
2) մարդն ունի իր իրավունքը հողատարածքի նկատմամբ հաստատող փաստաթուղթ, սակայն չի կարողանում, օրինակ, այն օգտվել իր հողատարածքից, քանի որ դա գտնվում է ադրբեջանական զինված ուժերի ուղիղ նշանառության տակ ու ավելին նրանք այդ վայրերում պարբերաբար կրակում են (օրինակ՝ Սյունիքի մարզի Սրաշեն, Շիկահող, Ներքին Հանդ, Արավուս, Որոտան, Եղվարդ, Ագարակ գյուղերը, Գեղարունիքի մարզի Կուտ, Նորաբակ ու, առհասարակ, սահմանային դարձած գրեթե բոլոր գյուղերը):
Նույն խնդիրը վերաբերում է նաև համայնքապատկան հողատարածքներին ու դրանցից օգտվելու մարդկանց հնարավարություններին.
3) գործարարությամբ զբաղվող ընկերությանը Կառավարության որոշմամբ հատկացվել է հողատարածք, սակայն ընկերությունը չի կարողանում այն օգտագործել, քանի որ հենց այդ կոնկրետ տարածքի մի մասը զբաղեցնում են ադրբեջանական զինված ուժերը (օրինակ՝ Գեղարքունիքի մարզի Սոթք համայնք).
4) մարդիկ զրկվել են արոտավայրեր, խոտհարքներ ու այգիներ օգտագործելու հնարավորությունից այն պատճառով, որ դրանք կա՛մ ադրբեջանական վերահսկողության ներքո են, կա՛մ նրանց զինված ուժերի նշանառության տակ (Գեղարքունիքի ու Սյունիքի սահմանային դարձած բոլոր բնակավայրերը):
Այս խնդիրներին ի պատասխան՝ առանձին կողմեր նշում են, թե քանի որ այդ լուծումները հիմնված են տեղագրական քարտեզի վրա ու սրան էլ ավելանում է նաև GPS-ի ու Գուգլ քարտեզի կիրառությունը, ապա սրանք ամեն դեպքում այնպիսի լուծումներ են, որոնք պետք է հարկադրված ընդունել:
Միջազգային կանոններն իրականում բոլորովին այլ մոտեցում են ամրագրում. կադաստրային փաստաթղթերը կամ կադաստրային քարտեզներն են, որ պետք է դրվեն քննարկումների նախապատրաստման ու բանակցությունների հիմքում: Դրանք պետք է լինեն կողմերի սկզբնական (ստարտային) դիրքորոշումների հիմքում:
Միջազգային կանոնների համաձայն՝ սահմանային բնակիչների սեփականության իրավունքին, նրանց պատկանող հողերին ու տներին (անգամ հասցեներին) վերաբերող կադաստրային փաստաթղթերը պետք է նախապես ուսումնասիրվեն ու հաշվառվեն:
Պետք է հաշվարկվի, թե ինչ հնարավոր խնդիրներ կարող են առաջ գալ մարդկանց համար ու դրանից հետո նոր պետք է նախապատրաստվել միջազգային կամ միջպետական քննարկումների:
Գլխավոր տրամաբանությունը միևնույն է շարունակում է մնալ այն, որ սահմանների որոշման գործընթացը չի կարող խաթարել սահմանային բնակավայրերի բնակիչների բնականոն կյանքը, նրանց ավանդական ապրելակերպը, չի կարող խախտել նրանց իրավունքները:
Այստեղ հարցը վերաբերում է ոչ միայն մարդկանց իրավունքներին տների ու հողատարածքների, այլ նաև ջրային ռեսուրսների, կենսական հաղորդակցության միջոցների նկատմամբ և այլն:
Պետք է հաշվարկվեն նաև բոլոր հնարավոր վնասները, որ մարդը կամ գործարարությամբ զբաղվող անձը կարող է կրել. այս ամենը նույնպես պետք է դառնա միջազգային բանակցությունների ու քննարկումների առարկա:
Մարդու համար չեն կարող առաջ այնպիսի պայմաններ, որոնք խաթարում են իր բնականոն կյանքն իր իսկ մշտական բնակավայրում միայն այն պատճառով, որ իր սեփականության իրավունքները հաշվի չեն առնվել սահմանների որոշման ինչ-որ միջպետական գործընթացի պատճառով:
Ողջ գործընթացը պետք է կազմակերպվի այնպես, որ ոչ թե մարդկանց համար առաջանան նոր խնդիրներ, այլ հակառակը՝ բոլոր անհարմարությունները հասցվեն ամենահնարավոր նվազագույնի:
Այս կանոններն ամրագրված են ԵԱՀԿ-ի, ՄԱԿ-ի ուղեցույցերում, Արդարադատության միջազգային դատարանի վճիռներում ու միջազգային այլ կառույցների փաստաթղթերում»:

Тот факт, что процесс "определения" границ с Азербайджаном в Сюникской и Гегаркуникской областях Республики Армения не исходит из верховенства закона и противоречит основам международного права, подтверждается также грубыми социально-экономическими нарушениями прав жителей приграничных сел, в том числе права на собственность. Как передает News.am, об этом говорится в  заявлении омбудсмена Армении Армана Татояна.
"В частности, некоторые из проблем, которые возникли у жителей сел Сюникской и Гегаркуникской областей Республики Армения, следующие:
2) у человека есть документ, подтверждающий его право на землю, но он не может, например, пользоваться своей землей, потому что она находится под прямым огнем азербайджанских вооруженных сил и, кроме того, они регулярно стреляют (например села Срашен, Шикаох Сюникской области; села Неркин Ханд, Аравус, Воротан, Егвард, Агарак, Кут, Норабак и в целом почти все приграничные села Гегаркуникской области).
Та же проблема относится к земле, находящейся в общественной собственности, и возможностям ее использовани.
3) Коммерческой компании была выделена земля по решению правительства, но компания не может ее использовать, так как часть этой конкретной территории оккупирована ВС  Азербайджана (например, Соткская община Гегаркуникской области).
4) Люди были лишены возможности пользоваться пастбищами, лугами и садами, потому что они либо находятся под контролем Азербайджана, либо находятся под мишенью их вооруженных сил (все населенные пункты на границе Гегаркуник и Сюник).
В ответ на эти проблемы некоторые стороны указывают, что, поскольку эти решения основаны на топографических картах и ​​в дополнение использовании GPS и Google Maps, они в любом случае должны быть приняты.
На самом деле международные правила устанавливают совершенно иной подход. Кадастровые документы или кадастровые карты должны стать основой для подготовки обсуждений и переговоров. Они должны лежать в основе исходных (стартовых) позиций сторон.
Согласно международным правилам, кадастровые документы, связанные с имущественными правами приграничных жителей, их землями и домами (даже адресами), должны быть заранее изучены и зарегистрированы.
Необходимо просчитать, какие возможные проблемы могут возникнуть у людей, и только потом готовиться к международным или межгосударственным дискуссиям.
Основная логика ов том, что процесс демаркации границы не может нарушить нормальную жизнь приграничных жителей, их традиционный образ жизни и  права.
Здесь речь идет не только о правах лна дома и землю, но и на водные ресурсы, средства к существованию и так далее.
Также необходимо рассчитать все возможные убытки, которые может понести человек или лицо, занимающееся бизнесом. Все это также должно стать предметом международных переговоров и дискуссий.
Для человека не может быть условий, которые нарушают его нормальную жизнь в его собственном постоянном месте жительства только потому, что его права собственности не были приняты во внимание из-за какого-то межгосударственного процесса разграничения.
Весь процесс должен быть организован таким образом, чтобы у людей возникали не все новые проблемы, а наоборот, сводились к минимуму все неудобства.
Эти правила закреплены в директивах ОБСЕ и ООН, в решениях Международного Суда и в документах других международных организаций".