Արցախի ԱԺ-ն հանդես է եկել հայտարարությամբ, որտեղ նշում է, որ մինչ այս պահը Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված Արցախի տարածքները համարվում են բռնազավթված:
«Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը վերահաստատում է, որ`
•         1991թ. սեպտեմբերի 2-ին Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության անկախությունը հռչակվել է ԽՍՀՄ օրենսդրության և միջազգային իրավունքի նորմերի հիման վրա,
•         Արցախի Հանրապետությունը 1992-1994թթ. հետ է մղել Ադրբեջանի Հանրապետության սանձազերծած ագրեսիան՝ ուղեկցված միջազգային հումանիտար իրավունքի բազմաթիվ խախտումներով,
•         Արցախի Հանրապետությունը, որպես հակամարտության կողմ, տարբեր ձևաչափերով  մասնակցել է 1992-2020թթ. ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ընթացող բանակցություններին՝ տարածաշրջանային կայունության ապահովման և ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման նպատակով,
•         Ադրբեջանի Հանրապետությունը, խախտելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և համանախագահ պետությունների առջև ստանձնած ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառումից հրաժարվելու պարտավորությունը, 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին լայնածավալ ռազմական գործողություններ է ձեռնարկել Արցախի Հանրապետության դեմ, որին զոհ են գնացել հազարավոր մեր հայրենակիցներ՝ ինչպես խաղաղ բնակչության շրջանում, այնպես էլ Պաշտպանության բանակի շարքերից, միտումնավոր ոչնչացվել են Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական ենթակառուցվածքներն ու մշակութային ժառանգությունը:
Հիմք ընդունելով վերը նշված իրողությունները՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը հայտարարում է.
1.     Մինչ այս պահը Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված Արցախի Հանրապետության տարածքները համարվում են բռնազավթված (օկուպացված) Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից,
2.    Արցախի Հանրապետության նկատմամբ Ադրբեջանի իրականացրած ագրեսիան և նշված տարածքների բռնազավթումը որևէ իրավական ազդեցություն չեն կարող ունենալ ապագա բանակցությունների ընթացքում Արցախի Հանրապետության կարգավիճակի ու սահմանների որոշման գործընթացում։

Парламент Республики Арцах распространил заявление о правовом статусе находящихся под контролем Азербайджана территорий, подчеркнув, что указанные территории считаются оккупированными Азербайджанской Республикой, передает Aysor.am.
"Национальной Собрание Республики Арцах вновь подтверждает, что
· Независимость Нагорного Карабаха (Республики Арцах) 2 сентября 1991 года провозглашена на основании законодательства СССР и норм международного права.
·  Республика Арцах в 1992-1994 гг. отразила развязанную Азербайджанской Республикой агрессию, которая сопровождалась многочисленными нарушениями международного гуманитарного права.
·  Республика Арцах, как сторона конфликта, в разных форматах участвовала в проходящих в 1992-2020гг. переговорах в рамках Минской группы ОБСЕ для обеспечения региональной безопасности и мирного урегулирования карабахского конфликта.
·   Азербайджанская Республика, нарушив взятое на себя перед Минской группой ОБСЕ и странами-сопредседателями обязательство отказа от применения силы и угрозы силой, 27 сентября 2020 года предприняла широкомасштабные военные действия против Республики Арцах, в результате которых погибли тысячи наших соотечественников – есть жертвы как среди мирного населения, так и в рядах Армии обороны, умышленно уничтожены гражданские инфраструктуры и культурное наследие Республики Арцах.
Принимая на основание указанные реалии, Национальное Собрание Республики Арцах заявляет:
1. Находящиеся под контролем Азербайджана территории Республики Арцах считаются оккупированными Азербайджанской Республикой.
2. Развязанная Азербайджаном против Республики Арцах агрессия и оккупация указанных территорий не могут оказать какого-либо правового воздействия на процесс решения статуса и границ Республики Арцах в дальнейших переговорах", - отмечается в заявлении.