ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը չորեքշաբթի ընդունել է օրինագիծ՝ ամերիկյան ընտրական համակարգի որոշ դրույթների բարեփոխման մասին:
220 կոնգրեսական կողմ է քվեարկել նախաձեռնությանը, 210-ը՝ դեմ, հայտնում է Ստորին պալատի մամուլի ծառայությունը:
Ինչպես բացատրել է The Hill-ը, օրինագիծը, ի թիվս այլ բաների, նահանգների իշխանություններին պարտավորեցնում է բնակիչներին առաջարկել փոստով քվեաթերթիկներ ստանալու հնարավորություն, նախատեսում է վաղաժամ քվեարկություն ընտրություններից 15 օր առաջ և լրացուցիչ ռեսուրսների տրամադրում ընտրությունների հետ կապված արտաքին սպառնալիքներին դիմակայելու համար, փոխանցում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Նախաձեռնության հեղինակները կոչ են անում նաև ստեղծել անկախ հանձնաժողովներ ընտրատարածքները քանդելու համար: Բացի այդ, ընտրությունների օրը դաշնային աշխատողների համար առաջարկվում է դարձնել հանգստյան օր:
Այժմ օրինագիծը պետք է քննարկվի Սենատի կողմից: Վերին պալատում դրա անցնելու հեռանկարները, որոնց տեղերն այժմ հավասարապես բաժանված են երկու կողմերի ներկայացուցիչների միջև, կասկածի տակ են:

Палата представителей Конгресса США в среду приняла законопроект о реформе некоторых положений американской избирательной системы.
В поддержку инициативы высказались 220 конгрессменов, против проголосовали 210, сообщает пресс-служба нижней палаты.
Как поясняет газета The Hill, законопроект, помимо прочего, обязывает власти штатов предлагать жителям возможность получения бюллетеней по почте, предусматривает досрочное голосование за 15 дней до выборов и выделение дополнительных ресурсов для противостояния внешним угрозам, связанным с выборами. Авторы инициативы также призывают к созданию независимых комиссий для нарезки избирательных округов. Кроме того, день выборов предлагается сделать выходным для федеральных служащих.
Теперь законопроект предстоит рассмотреть Сенату. Перспективы его прохождения в верхней палате, места в которой сейчас распределены поровну между представителями обеих партий, сомнительны, пишет The Hill.
Как в свою очередь уточняет телекомпания СNN, два года назад Палата представителей уже принимала схожий законопроект, однако контролируемый тогда республиканцами Сенат его так и не одобрил, передает ТАСС