Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը հայտարարել է, որ Իրաք առաջին առաքելական ուղևորությունը կատարելու է «որպես խաղաղության և հույսի ուխտավոր», փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Ես կգամ ձեզ մոտ՝ որպես խաղաղության ուխտավոր, որպեսզի կրկնեմ. «Դուք բոլորդ իմ եղբայրներն եք»։ Այո, ես գնում եմ որպես խաղաղության ուխտավոր, գնում եմ եղբայրություն փնտրելու համար՝ ոգեշնչված միասին աղոթելու և միասին քայլելու ցանկությամբ, այդ թվում՝ այլ կրոնական ավանդույթների եղբայրների և քույրերի հետ»,- ասել է Հռոմի պապը իրաքցիներին ուղղված տեսաուղերձում, որը Սուրբ Աթոռը հրապարակել է նրա այցի նախօրեին:
Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը նաև նշել է, որ Իրաք է գնում «որպեսզի աղոթի Տիրոջը՝ երկար տարիների պատերազմից և ահաբեկչությունից հետո ներում և հաշտեցում շնորհելու համար»։
Ֆրանցիսկոս պապը նաև ընդգծել է, որ երկար է սպասել այդ ճանապարհորդությանը և իրաքցի ժողովրդի հետ հանդիպմանը:
Դեկտեմբերի սկզբին Սուրբ Աթոռը հայտարարել էր, որ մարտի 5-8-ը Ֆրանցիսկոս պապն առաքելական ուղևորություն կկատարի Իրաք:

Папа Римский Франциск заявил, что совершит первую апостольскую поездку в Ирак в качестве паломника мира и надежды, передает РИА Новости.
"Прибуду к вам как паломник мира, чтобы повторить: "Вы все братья". Да, еду в качестве паломника мира в поисках братства, воодушевленный желанием вместе молиться и вместе идти, в том числе с братьями и сестрами других религиозных традиций под знаком отца Авраама, который объединяет в одну семью мусульман, евреев и христиан", - заявил понтифик в видеопослании к иракцам, которое Святой престол обнародовал накануне начала папского визита.
"Еду в качестве кающегося паломника, чтобы молить Господа о прощении и примирении после лет войны и терроризма", - отметил папа Франциск.
Особое внимание в видеопослании папа Римский уделил христианам Ирака. "Считаю для себя честью встретиться с Церковью-мученицей. Спасибо за ваше свидетельство! Многие, слишком многие мученики, которых вы узнали, помогают нам быть настойчивыми в смиренной силе любви", - сказал он.
В начале декабря Святой престол объявил, что 5-8 марта папа Франциск совершит апостольскую поездку в Ирак. Во время путешествия он должен побывать в Багдаде, Наджафе, на равнине Ур, связанной с памятью об Аврааме, а также в городах Эбриль, Мосул и Каракош.