Գերմանիայի Բունդեսթագում քննարկմանը ՀՀ ՄԻՊ-ը բարձրացրել է Ադրբեջանում պահվող գերիների անհապաղ վերադարձի հարցը
Գերմանիայի Բունդեսթագում կազմակերպվել է օնլայն հատուկ քննարկում Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների վերաբերյալ, որի ընթացքում Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը հանդես է եկել առանձին զեկույցով։
ՀՀ ՄԻՊ գրասենյակը տեղեկացնում է, որ քննարկումը տեղի է ունեցել Բունդեսթագի մարդու իրավունքների և հումանիտար հարցերով մշտական հանձաժողովի նախագահ Միխայել Բրանդթի և Բունդեսթագի պետիցիոն հանձնաժողովի նախագահ Մարիան Վենդթի ղեկավարությամբ։  Քննարկմանը մասնակցել է Գերմանիայի 70-ից ավելի պատգամավոր:
Պաշտպանը բարձրացրել է Ադրբեջանում պահվող հայկական կողմի գերիների՝ զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց վերադարձի հրատապության հարցը: Արման Թաթոյանը նշել է, որ ադրբեջանական իշխանություններն արհեստական ձգձգում, քաղաքականացնում են գործընթացը՝ հայ հասարակությանն ու հատկապես գերիների ընտանիքներին հոգեկան տառապանքներ պատճառելու ու երկրում լարվածություն առաջացնելու նպատակով:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը մանրամասն ներկայացրել է մարդասիրական ու մարդու իրավունքների ոլորտի միջազգային այն կանոնները, որոնք պահանջում են գերիների անհապաղ ազատ արձակում ու անվտանգ վերադարձ: Ընդ որում, միջազգային մարդասիրական իրավունքի ու գերիների իրավունքների կոպիտ խախտում է նրանց իբրև «ահաբեկիչներ» ներկայացնելը, քանի որ խոսքը գնում է շարունակվող զինված հակամարտության մասին:
Պաշտպանը նաև ներկայացրել է տեղեկություններ պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից կատարված պատերազմական ու մարդկության դեմ ուղղված հանցանքների (գլխատումներ, խոշտանգումներ, մարմինների անարգանք և այլն) մասին:
Արման Թաթոյանը շնորհակալություն է հայտնել Գերմանիայի խորհրդարանի պատգամավորներին կազմակերպված քննարկման համար: Մարդու իրավունքների պաշտպանը կարևոր է համարում Գերմանիայում ՀՀ դեսպանության աջակցությունն այս քննարկումը կազմակերպելու հարցում:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից հավաքագրված ադրբեջանական դաժանությունների ու խոշտանգումների վերաբերյալ ապացույցները Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աշոտ Սմբատյանը փոխանցել է Գերմանիայում գործող Amnesty international իրավապաշտպան կազմակերպությանը։

В Бундестаге Германии было организовано специальное онлайн-обсуждение об армянских военнопленных, находящихся в Азербайджане, в ходе которого с отдельным докладом выступил Омбудсмен Армении. Как передает Арменпресс, Офис омбудсмена Армении сообщает, что обсуждение состоялось под руководством председателя постоянной комиссии Бундестага по правам человека и гуманитарным вопросам Михаэля Брандта и председателя комиссии по вопросам петиций Бундестага Мариана Вендта. В обсуждении приняли участие более 70 депутатов Германии.
Арман Татоян информировал, что азербайджанские власти искусственно затягивают, политизируют процесс, чтобы причинять душевные страдания всему армянскому обществу и особенно семьям пленных и вызывать в стране напряженность.
Защитник прав человека Армении обратился к международным нормам гуманитарного права и прав человека, согласно которым необходимо немедленное освобождение и безопасное возвращение всех пленных. Более того, следует и грубое нарушение международного гуманитарного права и прав заключенных - их уже выставляют террористами.
Омбудсмен также предоставил информацию о военных преступлениях и преступлениях против человечности, совершенных азербайджанскими вооруженными силами во время войны (обезглавливание, пытки, унижение тел и т. д.).
Арман Татоян поблагодарил депутатов Бундестага Германии за это обсуждение. Он считает, что содействие, оказанное посольством Армении в Германии, в деле организации подобного обсуждения, также было очень значимо.
Ашот Смбатян, чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Федеративной Республике Германия все доказательства зверств и пыток, совершенных Азербайджаном, собранные Защитником прав человека Армении передал действующей в Германии правозащитной организации “Amnesty International”.