Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրները մտադիր են պոլիէթիլենային տոպրակների օգտագործման փուլային արգելք մտցնել: Հարցի ուսումնասիրությունը նախատեսված է Եվրասիական տնտեսական ինտեգրացիայի մինչև 2025 թվականի զարգացման ռազմավարության մեջ: Այդ մասին «Իզվեստիա»-ին հայտնել են ԵՏ հանձնաժողովի մամուլի ծառայությունից և հավելել, որ հանձնաժողովը համապատասխան ծրագիր է նախապատրաստում:
Մեկանգամյա օգտագործման պլաստիկի փուլային արգելքի հարցն արդեն դիտարկվել էր 2020 թ-ին ԵԱՏՄ ձեռնարկությունների միջև համագործակցության զարգացման վերաբերյալ հանդիպման ժամանակ:
«Բելառուսի բնության նախարարությունում նպատակահարմար են համարում Եվրասիական տնտեսական ինտեգրման զարգացման ռազմավարական ուղղությունների շրջանակներում` մինչև 2025 թվականը իրականացնել միջոցառումը, որը թույլ կտա ապահովել միանգամյա օգտագործման պլաստիկի, ներառյալ փաթեթների, ներմուծման և արտադրության փուլային արգելք»,- նշված է նախարարության կողմից ԵՏՀ-ին ուղղված նամակում:
Ռուսաստանի տնտեսական զարգացման նախարարությունից ԵՏՀ-ին ուղղված նամակում ասվում է միանգամյա օգտագործման պլաստիկի արտադրության, ներմուծման և արգելքի հետ կապված գործողությունների քննարկման հնարավորության մասին:
Եվրասիական տնտեսական ինտեգրման զարգացման ռազմավարության իրականացման ծրագրի նախագիծն այժմ համաձայնեցվում է, «Իզվեստիային» հայտնել են տնտեսական զարգացման նախարարությունից: Ենթադրվում է, որ փաստաթուղթը պետք է ներառի հատուկ միջոցներ միանգամյա օգտագործման պլաստիկի ներմուծման և արտադրության փուլային արգելք մտցնելու համար: Նրանք այն մտադիր են հաստատել նախագիծը 2021 թվականի առաջին եռամսյակում:
Ռուսաստանի բնական ռեսուրսների նախարարությունը նույնպես կողմ է պլաստիկի ներմուծման և արտադրության կրճատմանը, քանի որ այն աղտոտում է շրջակա միջավայրը:
«Ռուսաստանի արդյունաբերության և առևտրի նախարարությունը սատարում է միանգամյա օգտագործման և դժվար ուտիլիզացվող ապրանքների (տարաներ, սպասք և փաթեթավորում) փուլային կրճատման և շրջանառությունից հանելու գաղափարին: Բայց կարևորել է դրա բնապահպանական և տնտեսական հետևանքների հաշվի առնել ը՝ նկատի ունենալով հնարավոր այլընտրանքները»,- ընդգծել են Արդյունաբերության և առևտրի նախարարությունից:

В странах Евразийского экономического союза (ЕАЭС) намерены ввести поэтапный запрет на использование пластиковых пакетов. Изучение вопроса предусматривает стратегия развития Евразийской экономической интеграции до 2025 года, сообщили "Известиям" в пресс-службе ЕЭК. Комиссия ведет подготовку соответствующего плана, добавили там.
Вопрос поэтапного запрета одноразового пластика уже рассматривали в 2020 году на совещании по развитию сотрудничества предприятий ЕАЭС. В министерстве природы Белоруссии считают целесообразным "в рамках стратегических направлений развития Евразийской экономической интеграции до 2025 года оставить реализацию мероприятия, позволяющего осуществить поэтапный запрет, ввоз и производство одноразового пластика, в том числе пакетов", сказано в письме ведомства в ЕЭК (есть у "Известий").
В письме Минэкономразвития России в ЕЭК сказано о возможности "обсуждения мероприятий, связанных с производством, импортом и запретом одноразового пластика".
Сейчас согласовывается проект плана реализации стратегии развития Евразийской экономической интеграции, сообщили "Известиям" в МЭР. В документ предполагается включить конкретные мероприятия по вводу поэтапного запрета на ввоз и производство одноразового пластика, сказали в министерстве. Утвердить проект намерены в первом квартале 2021 года, заявили там.
Минприроды России также выступает за снижение ввоза и производства пластика, влияющего на загрязнение окружающей среды, сообщили "Известиям" в ведомстве.
Минпромторг России поддерживает идею поэтапного сокращения и вывода из оборота отдельных видов одноразовых и трудноперерабатываемых товаров (тара, посуда и упаковка), заявили "Известиям" в ведомстве. Но важно принимать во внимание экологические и экономические последствия с учетом возможных альтернатив, подчеркнули в Минпромторге.