Բրիտանական «HALO Trust»-ը թուրքերին է փոխանցել Արցախի ականապատված տարածքների քարտեզը (24News)
«Բրիտանական «HALO Trust» ընկերությունը, որն Արցախում զբաղվում էր բարեգործական աշխատանքով, թուրքական հատուկ ծառայություններին է փոխանցել Արցախում առկա ականապատված տարածքների քարտեզը, որն էլ հնարավորություն է տվել 44-օրյա պատերազմի ժամանակ բարեհաջող հաղթահարել Արցախի ՊԲ-ի պաշտպանական ականապատված տարածքները»։ Այս մասին 24News-ին հայտնել է Արցախի նախագահի հատուկ հանձնարարություններով ներկայացուցիչ Բորիս Ավագյանը։
«Հավաստի աղբյուրներից ինձ հայտնի է դարձել, որ «HALO Trust» ընկերությունը, որն աշխատում էր բրիտանական բարեգործական կազմակերպության անվան տակ ու զբաղված էր ականների չեզոքացման աշխատանքներով, Արցախում աշխատած ժամանակահատվածում ձեռք է բերել հայկական կողմի ականապատված տարածքների քարտեզներն ու փոխանցել թուրքական հատուկ ծառայություններին։
Սրա պատճառով պատերազմի ժամանակ հակառակորդը կարողացել է բարեհաջող կերպով անցնել ականապատված տարածքներով։ Վտանգավոր տարածքները ուսումնասիրելու անվան տակ այս ընկերությունն իրականացրել է հետախուզական գործողություններ Արցախի ամբողջ տարածքում։
Այս կազմակերպությունը հիմնադրվել է բրիտանական խորհրդարանի անդամ և բրիտանական բանակի նախկին գնդապետ Քոլին Քէմբլ Միթչելի կողմից 1988 թ-ին»,- ասել է Ավագյանը։

Британская "HALO Trust" передала туркам карту заминированных территорий Арцаха (24News)
"Британская организация HALO Trust, занимавшаяся благотворительной деятельностью в Арцахе, передала турецким спецслужбам карту заминированных территорий Арцаха, которая позволила им в течение 44-дневной войны успешно преодолеть оборонительные минные поля Армии обороны Арцаха". Как передает Panorama.am, об этом 24News сообщил представитель президента Арцаха по особым поручениям Борис Авакян.
"Из достоверных источников мне стало известно, что организация HALO Trust, действовавшая под именем британской благотворительной организации и проводившая работы по разминированию, получила карты минных полей армянской стороны и во время своего периода работы в Арцахе передала их турецким спецслужбам.
Благодаря этому в ходе войны враг смог успешно пройти через заминированные территории. Под предлогом изучения опасных участков эта организация вела разведывательные работы на всей территории Арцаха.
Эта организация была основана в 1988 году членом британского парламента и бывшим военнослужащим британской армии Колином Кэмпбеллом Митчеллом", - сказал Авакян.