Բրիտանական «HALO Trust»-ը թուրքերին է փոխանցել Արցախի ականապատված տարածքների քարտեզը (24News)
«Բրիտանական «HALO Trust» ընկերությունը, որն Արցախում զբաղվում էր բարեգործական աշխատանքով, թուրքական հատուկ ծառայություններին է փոխանցել Արցախում առկա ականապատված տարածքների քարտեզը, որն էլ հնարավորություն է տվել 44-օրյա պատերազմի ժամանակ բարեհաջող հաղթահարել Արցախի ՊԲ-ի պաշտպանական ականապատված տարածքները»։ Այս մասին 24News-ին հայտնել է Արցախի նախագահի հատուկ հանձնարարություններով ներկայացուցիչ Բորիս Ավագյանը։
«Հավաստի աղբյուրներից ինձ հայտնի է դարձել, որ «HALO Trust» ընկերությունը, որն աշխատում էր բրիտանական բարեգործական կազմակերպության անվան տակ ու զբաղված էր ականների չեզոքացման աշխատանքներով, Արցախում աշխատած ժամանակահատվածում ձեռք է բերել հայկական կողմի ականապատված տարածքների քարտեզներն ու փոխանցել թուրքական հատուկ ծառայություններին։
Սրա պատճառով պատերազմի ժամանակ հակառակորդը կարողացել է բարեհաջող կերպով անցնել ականապատված տարածքներով։ Վտանգավոր տարածքները ուսումնասիրելու անվան տակ այս ընկերությունն իրականացրել է հետախուզական գործողություններ Արցախի ամբողջ տարածքում։
Այս կազմակերպությունը հիմնադրվել է բրիտանական խորհրդարանի անդամ և բրիտանական բանակի նախկին գնդապետ Քոլին Քէմբլ Միթչելի կողմից 1988 թ-ին»,- ասել է Ավագյանը։

British HALO Trust Provided Turks with Maps of Minefields in Artsakh (24News)
The UK’s HALO Trust company, engaged in charitable activities in Artsakh, provided the Turkish special services with maps of the minefields in Artsakh, allowing them to successfully pass through those areas during the 44-day war in 2020, the Artsakh president’s special representative, Boris Avagyan, told 24News.
“I learned from reliable sources that the HALO Trust, which operated under the name of a British charitable organization and was engaged in landmine clearance, obtained maps of the minefields of the Armenian side during its activities in Artsakh and handed them over to the Turkish special services,” the media outlet quoted him as saying.
“As a result, the enemy was able to successfully pass through the minefields during the war. Under the pretext of studying dangerous areas, the company carried out reconnaissance operations throughout the territory of Artsakh.
This company was founded in 1988 by Colin Campbell Mitchell, a British member of parliament and former colonel in the British army,” Avagyan saidPanorama reports