Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանի գլխավորած պատվիրակությանը
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մարտի 11-ին ընդունել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Քննարկվել են 2020թ.-ի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքով բռնագաղթված քաղաքացիների, գերիների և այլ քաղաքացիների իրավունքների նկատմամբ թույլ տրված կոպիտ խախտումների դեպքերը և դրանց իրավական հետևանքները:
Պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել վերոնշյալ խնդիրների վերհանման և դրանց պատշաճ քննության կազմակերպման ուղղությամբ սերտորեն համագործակցել ԱՀ լիազոր պետական մարմինների հետ:

Араик Арутюнян принял делегацию, возглавляемую представителем РА в Европейском суде по правам человека Егише Киракосяном
11 марта президент Республики Арцах Араик Арутюнян принял делегацию, возглавляемую представителем Республики Армения в Европейском суде по правам человека Егише Киракосяном.
Были обсуждены случаи грубого нарушения прав граждан, вынужденно переселенных в результате войны, развязанной Азербайджаном против Республики Арцах, равно как и пленных и других граждан, а также правовые последствия этих действий.
Была достигнута договоренность по выявлению подобных проблем и тесному сотрудничеству с полномочными государственными органами по организации их должного расследования.