ՆԱՏՕ-ն հուսով է, որ Ուկրաինան և Վրաստանը դաշինքի անդամներ կդառնան
ՆԱՏՕ-ն շարունակում է հանձնառու մնալ բաց դռների քաղաքականությանը, որը նախատեսում է ռազմաքաղաքական դաշինքին Վրաստանի ու Ուկրաինայի ապագա անդամակցության հնարավորությունը: Այս մասին հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը, փոխանցում է «Ամերիկայի ձայնը»:
Ստոլտենբերգը հավաստիացրել է, որ դաշինքը բաց է եվրոպական բոլոր ժողովրդավարությունների համար, որոնք կրում են դաշինքի արժեքները և պատրաստ են կատարել Հյուսիսատլանտյան պայմանագրի սկզբունքները:
Զեկույցում շեշտվում է, որ դաշինքի երկրները դեռևս 2008 թվականին Ռումինիայի մայրաքաղաք Բուխարեստում տեղի ունեցած գագաթնաժողովի ժամանակ որոշում են ընդունել ՆԱՏՕ-ին Վրաստանի և Ուկրաինայի հնարավոր անդամակցությանն աջակցելու մասին:
Ստոլտենբերգը նաև գոհունակությամբ նշել է, որ 2020 թվականի մարտին դաշինքի 30-րդ անդամ է դարձել Հյուսիսային Մակեդոնիան:

Столтенберг: НАТО рассчитывает, что Украина и Грузия станут членами альянса
Северо-Атлантический альянс остается привержен политике открытых дверей, который предусматривает возможность будущего членства в военно-политическом блоке Грузии и Украины.
Об этом во вторник заявил генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг, выступая с ежегодным отчетом на виртуальной пресс-конференции в штаб-квартире альянса в Брюсселе, передает VoA. Как заверил Столтенберг, альянс отрыт для всех европейских демократий, которые разделяют ценности альянса и готовы выполнять принципы Североатлантического договора.
В отчете подчеркивается, что страны альянса еще в 2008-м году на саммите в Бухаресте, столице Румынии, приняли решение о поддержке возможного членства Грузии и Украины в НАТО.
Столтенберг также с удовлетворением отметил, что в марте 2020 года 30-м членом альянса стала Северная Македония.