Վրաստանի և ՆԱՏՕ-ի նավերը համատեղ վարժանքներ են անցկացրել Սև ծովում
ՆԱՏՕ-ի երկրորդ ծովային մշտական ստորաբաժանման (SNMG2) նավերը վարժանքներ են անցկացրել Սև ծովում Վրաստանի առափնյա պահպանության նավերի հետ: Այս մասին ուրբաթ հայտնել են հանրապետութան ՆԳՆ մամուլի ծառայությունից:
«Համատեղ ծովային զորավարժություններին մասնակցել են ՆԳՆ-ի սահմանապահ ոստիկանության առափնյա պահպանության «Այլենդ»- «Դիոսկուրիա» և «Օչամչիրա» դասի նավերը, նաև ՆԱՏՕ-ի երկրորդ ծովային մշտական ստորաբաժանման Regina Maria (Ռումինիա), Kemalreis (Թուրքիա) և Smeli (Բուլղարիա) նավարը: Վարժանքների նպատակն է Վրաստանի և դաշինքի անդամների ծովային ստորաբաժանումների միասնության մակարդակի բարձրացումը», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Համատեղ վարժությունները տեղի են ունեցել՝ հաշվի առնելով կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով առաջադրված բոլոր առաջարկություններն ու նախազգուշական միջոցառումները: ՆԳՆ-ն նշում է նաև, որ համաճարակի ֆոնին ՆԱՏՕ-ի նավերի այցը խոսում է դաշինքից ուժեղ աջակցության մասին:
ՆԱՏՕ-ի նավերը Վրաստանի տարածքային ջրեր էին մտել մարտի 15-ին: Դրանք արդեն հեռացել են երկրից: Մինչ այդ ՆԱՏՕ-ի նավերը Վրաստանի ջրեր էին մտել փետրվարին. վարժանքներ անցկացնելու համար Բաթումում էր գտնվում ԱՄՆ-ի Donald Cook էսկադրային ականակիրը:

Корабли Грузии и НАТО провели совместные учения в Черном море
Корабли второго постоянного морского подразделения НАТО (SNMG2) провели учения в Черном море с судами береговой охраны Грузии. Об этом в пятницу сообщили в пресс-службе МВД республики.
"В совместных морских маневрах принимали участие суда береговой охраны погранполиции МВД класса "Айленд" - "Диоскурия" и "Очамчира", а также корабли второго постоянного морского подразделения НАТО Regina Maria (Румыния), Kemalreis (Турция) и Smeli (Болгария). Целью учений является повышение уровня совместимости морских подразделений Грузии и членов альянса", - сказано в сообщении.
Совместные учения проходили с учетом всех рекомендаций и мер предосторожности из-за пандемии коронавируса. В МВД также отмечают, что визит кораблей НАТО на фоне пандемии говорит о решительной поддержке со стороны альянса.
Корабли НАТО вошли в территориальные воды Грузии 15 марта. Они уже покинули страну. До этого корабль НАТО заходил в воды Грузии в феврале - в Батуми для проведения учений находился эсминец США Donald Cook.