Արցախահայությունը երբեք չի հաշտվի Շուշիի կորստի հետ. Արցախի ԱԳՆ
Արցախի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Շուշիի հայ բնակչության ջարդերի տարելիցի կապակցությամբ:
«101 տարի առաջ այս օրը Ադրբեջանի Հանրապետության իշխանությունները, թուրքական կանոնավոր բանակի և բազմաթիվ զինված ավազակախմբերի հետ համագործակցությամբ, կազմակերպեցին Շուշիի հայ ազգաբնակչության կոտորածը՝ գրեթե հիմնովին ավերելով Արցախի պատմական մայրաքաղաքը: Շուշիի ցեղասպանությունը արհեստականորեն ստեղծված «Ադրբեջան» կոչվող պետության՝ Արցախի նկատմամբ զավթողական քաղաքականության առաջին դրսևորումն էր: Այդ հրեշավոր հանցագործության արդյունքում հազարավոր հայեր սպանվեցին, տասնյակ հազարավորներ ստիպված եղան լքել քաղաքը, ոչնչացվեց հայկական մշակութային ժառանգությունը, թալանվեց մարդկանց ունեցվածքը, պղծվեցին սրբավայրերը:
Այս ողբերգական իրադարձությունն ազդակն էր այն քաղաքականության, որն Արբեջանը պետք է որդեգրեր հետագա տասնամյակների համար: Նման մարդատյաց գործողությունների շարունակությունը դարձավ 1988 թվականից ի վեր հայ ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից պետական մակարդակով իրականացվող հայատյաց քաղաքականությունը, որն ուղեկցվում էր ճնշումներով, էթնիկ զտումներով և կոտորածներով:
Այն հանգամանքը, որ Բաքվի և Անկարայի ցեղասպան քաղաքականությունն այդպես էլ չարժանացավ միջազգային հանրության համարժեք գնահատականին, իսկ ոճրագործները մնացին անպատիժ, պատճառ դարձավ, որ Ադրբեջանը, Թուրքիայի աջակցությամբ և միջազգային ահաբեկիչների ներգրավմամբ, 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին նոր ագրեսիա սանձազերծի Արցախի դեմ՝ դավադրաբար տիրանալով հայոց բերդաքաղաք Շուշիին։
1920 թ. Շուշիի հայ բնակչության ջարդերը և 2020 թ. քաղաքի բռնազավթումը ոչ միայն Արցախի և հայ ժողովրդի հանդեպ ցեղասպան քաղաքականության դրսևորում են, այլև հանցագործություն մարդկության ու մարդկայնության դեմ, միջազգային իրավունքի և նորմերի կոպտագույն խախտում:
Արցախահայությունը երբեք չի հաշտվի Շուշիի կորստի հետ։ Շուշին եղել է, կա և կմնա Արցախի անբաժան մասը։ Կարվի առավելագույնը Արցախի գրավյալ տարածքների դեօկուպացիայի և պատմական արդարության վերականգնման համար»:

Армянство Арцаха никогда не смирится с потерей Шуши: МИД Арцаха
"В этот день, 101 год назад, власти  Азербайджанской Республики совместно с  регулярной турецкой армией и многочисленными вооруженными бандформированиями организовали  резню армянского населения Шуши, практически полностью разрушив историческую столицу Арцаха. Геноцид в Шуши стал первым проявлением захватнической политики,  проводимой против Арцаха искусственно созданным государством под названием «Азербайджан».   В результате этого чудовищного преступления были убиты тысячи армян,   десятки тысяч  вынужденно  покинули город, было уничтожено  армянское культурное  наследие, разграблено имущество людей, осквернены священные места.
Это трагическое событие стало сигналом  о том, какую политику    Азербайджан возьмет на вооружение в ближайшие десятилетия.  Логическим   продолжением подобных человеконенавистнических действий стала проводимая Азербайджаном с 1988 года на государственном уровне политика армянофобии, которая  сопровождалась   резней, погромами и этническими  чистками.
Тот факт, что  геноцидальная политика Баку  и Анкары  так и не получила   должной оценки международного сообщества,  а преступники остались  безнаказанными, стал причиной новой агрессии против Арцаха,    которую  27 сентября 2020 года   Азербайджан развязал при содействии Турции с привлечением международных террористов и  в результате захватил город  Шуши.
Резня в Шуши 1920 года и его оккупация в 2020 году -  не только проявление  геноцидальной политики против Арцаха и армянского народа, но и  преступление против человечества и человечности,  грубейшее нарушение норм международного права.
Армянство Арцаха никогда не смирится с потерей Шуши. Шуши был, есть и будет неотъемлемой частью Арцаха. Будет сделано все возможное для освобождения оккупированных территорий республики и восстановления исторической справедливости", - отмечается в заявлении.