ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը դատապարտել է ասիացիների վրա հարձակումները համավարակի ֆոնին
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը մտահոգություն է հայտնել կորոնավիրուսի համավարակի ֆոնին ասիացիների նկատմամբ խտրականության և հարձակումների կապակցությամբ: Այս մասին ասվում է համաշխարհային կազմակերպության ղեկավարի հայտարարության մեջ:
«Գլխավոր քարտուղարը խորապես մտահոգված է COVID-19 համավարակի ընթացքում ասիացիների և ասիական ծագման մարդկանց նկատմամբ բռնությունների աճով»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Գլխավոր քարտուղարն ուշադրություն է հրավիրել «սարսափելի մահացու հարձակումների, բանավոր և ֆիզիկական բռնության, դպրոցում բռնության, աշխատավայրում խտրականության, լրատվամիջոցներում և սոցիալական ցանցերում ատելություն հրահրման, իշխանության մեջ գտնվող անձնաց կողմից սադրիչ հայտարարությունների» վրա:
«Անցյալ տարվա ընթացքում տեղ գտած հազարավոր միջադեպերը պսակեցին անհանդուրժողականության, կարծրատիպերի, շահագործման և բռնության հարյուրամյակները»,- հավելել է Գուտերեշը:

Генсек ООН осудил нападки на азиатов на фоне пандемии
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш выразил обеспокоенность дискриминацией и нападениями на азиатов на фоне пандемии коронавируса. Об этом говорится в распространенном в понедельник заявлении главы всемирной организации, передает ТАСС.
"Генеральный секретарь глубоко обеспокоен ростом насилия против азиатов и людей азиатского происхождения во время пандемии COVID-19", - отмечается в заявлении.
Генсек обратил внимание на "ужасающие смертельные атаки, вербальное и физическое насилие, травлю в школах, дискриминацию на рабочих местах, разжигание ненависти в СМИ и соцсетях, провокационные заявления людей, находящихся у власти".
"Тысячи инцидентов в течение прошлого года увенчали столетия нетолерантности, стереотипизации, эксплуатации и насилия", - добавил Гутерриш.