Կենտրոնական բանկը 3 հուշադրամ է թողարկել
Կենտրոնական բանկի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունը տեղեկացնում է, որ թողարկվել է 3 հուշամեդալ։
Թբիլիսիի Պետրոս Ադամյանի անվան հայկական պետական դրամատիկական թատրոնի կազմակերպման 100-ամյակ
1921 թ. թատրոնը կազմակերպվել է որպես հայկական պետական դրամատիկական թատրոն: Բացումը տեղի է ունեցել Արտիստական թատրոնում (այժմ՝ Ռուսթավելու անվան թատրոն) Օ․ Միրբոյի «Ժան Ռուլ» պիեսի ներկայացումով (ռեժիսոր՝ Ա. Բերոյան): Հիմնադիր կազմում էին Ի․ Ալիխանյանը, Ա․ Վրույրը, Օ․ Մայսուրյանը, Ա․ և Մ․ Բերոյանները, Զաբելը, Ա․ Ռշտունին և ուրիշներ։ Առաջին տարիներին ներկայացումները տրվել են Թբիլիսիի տարբեր թատրոններում։ 1936 թ․ թատրոնը տեղափոխվել է Հավլաբար թաղամասում կառուցված նոր շենքը (առաջին ներկայացումը՝ Ջանանի «Շահնամե») և սկսվել է թատրոնի ստեղծագործական վերելքի շրջանը: Այդ տարիներին բեմադրվել են ինչպես ազգային, այնպես էլ ռուս և արևմտաեվրոպական հեղինակների պիեսներ:
1955-1991 թթ. թատրոնը կոչվել է Ս. Շահումյանի, 1991 թ-ից՝ Պ. Ադամյանի անունով:
Թբիլիսիի հայկական պետական դրամատիկական թատրոնում հյուրախաղերով հանդես են եկել Վ. Փափազյանը, Հ. Աբելյանը, Վ. Վաղարշյանը, Հ. Ներսիսյանը, Գ. Ջանիբեկյանը և այլ հայ ականավոր արտիստներ:
Ներկայում Թբիլիսիի Պետրոս Ադամյանի անվան հայկական պետական դրամատիկական թատրոնը համարվում է վրաց-հայկական մշակութային և հասարակական հիմնական կենտրոններից մեկը։
Դիմերես՝ Պետրոս Ադամյանի խաղացանկից` Համլետի դերը խորհրդանշող ոճավորված պատկեր և դերասանուհու կերպար:
Դարձերես՝ Պետրոս Ադամյանի դիմաքանդակը (հեղինակ` քանդակագործ Արա Սարգսյան) և թատրոնի շենքի գրաֆիկական պատկերը:
Էսքիզների հեղինակներ` Վարդան Վարդանյան (դիմերես) և Լուսինե Լալայան (դարձերես):
Հուշադրամը հատվել է Լիտվայի դրամահատարանում:
Անվանական արժեքը               1000 դրամ
Քաշը                                                   33,6 գ
Տրամագիծը                                   40,0 մմ
Դրամաշուրթը                               ատամնավոր
Թողարկման քանակը               500 հատ
Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական
թատրոնի հիմնադրման 100-ամյակ
Հայաստանի առաջին պետական թատրոնը հիմնադրվել է Երևանում, 1921 թ. օգոստոսի 16-ին: Թատրոնի հանդիսավոր բացումը տեղի է ունեցել 1922 թ․ հունվարի 25-ին Գաբրիել Սունդուկյանի «Պեպո»  ներկայացմամբ։
1937 թ․ թատրոնը վերանվանվել է Գաբրիել Սունդուկյանի անունով:
Թատրոնն իր շուրջն է հավաքել աշխարհի տարբեր երկրներում ապրող լավագույն հայ թատերական գործիչներին և 20-րդ դարի հայկական մշակույթի դիմագիծը կազմող արվեստագետներին։ Տասնյակ տարիների հսկայածավալ աշխատանքի և ներդրումների շնորհիվ դարձել է հայկական թատերական արվեստի կենտրոնը: Մինչ օրս ժողովուրդն այն կոչում է «ՄԱՅՐ ԹԱՏՐՈՆ»։
Հիմնադրումից մինչև 1938 թ․ թատրոնն իր գործունեությունն իրականացրել է Հանրապետության Հրապարակի վրա գտնվող հիմնական շենքերից մեկում, ապա տեղափոխվել է նոր շենք՝ ներկայիս Անգլիական այգում: 1962 թ․ թատրոնի շենքն այրվել է: Այն վերակառուցվել է նույն վայրում և վերաբացվել 1966 թ․մարտի 5-ին:
1950-70-ական թթ․ թատրոնը ԽՍՀՄ ամենանշանավոր թատրոններից մեկն է եղել։ Թատրոնի՝ հատկապես շեքսպիրյան ներկայացումների հաջողություններով պայմանավորված՝ ԽՍՀՄ-ում կազմակերպվող առաջին շեքսպիրյան փառատոնը և կոնֆերանսը անցկացվել են Երևանում։
1960 թ․ թատրոնը դարձել է ակադեմիական, իսկ 1996 թ․՝ ազգային:
Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնը մշտապես աչքի է ընկել տարբեր սերունդների դերասանների ու ռեժիսորների ստեղծագործական համագործակցությամբ: Հավատարիմ մնալով իր հարյուրամյա պատմությանն ու ավանդույթներին՝ թատրոնն, այնուամենայնիվ, մնում է երիտասարդ՝ հնի և նորի յուրօրինակ զուգորդումներով:
Դիմերես՝ Գաբրիել Սունդուկյանի հուշատախտակը և «Պեպո» պիեսի բեմադրությունից` թղթի և թելի ոճավորված պատկերներ:
Դարձերես՝ թատրոնի շենքի գծագիրը, թատրոնի պատկերանիշը և հայկական զարդանախշ:
Էսքիզների հեղինակ՝ Վարդան Վարդանյան։
Հուշադրամը հատվել է Լիտվայի դրամահատարանում։
Կալկաթայի Հայոց մարդասիրական ճեմարանի հիմնադրման 200-ամյակ
Կալկաթայի Հայոց մարդասիրական ճեմարանը հիմնադրվել է 1821 թ. Կալկաթայի (Հնդկաստան) Սուրբ Նազարեթ հայկական եկեղեցու մերձակայքում՝ ջուղայեցի բարերարներ Ա. Մուրադխանյանի և Մ. Վարդանյանի նախաձեռնությամբ: Տարբեր տարիներին ճեմարանին են միացվել Գալուցյան և Դավիթյան օրիորդաց հայկական դպրոցները, հաստատությունը համալրվել է գիշերօթիկ բաժնով: 1824 թ-ից, շուրջ 50 տարի, ճեմարանում գործել է նաև տպարան: 1828-ին հիմնվել է Արարատյան գրադարանը, որն ունեցել է հայկական գրքերի և ձեռագրերի ժամանակի ամենամեծ հավաքածուն:
1999 թ. Կալկաթայի Գերագույն դատարանի որոշմամբ ճեմարանը հանձնվել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի խնամակալությանը՝ ի դեմս Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, ում վերապահվել է ճեմարանի գործունեությունը տնօրինելու իրավունքը։
Ճեմարանում դասավանդում են հայագիտական և բնագիտական մի շարք առարկաներ, իսկ կրթական ծրագրերը կազմված են այնպես, որ շրջանավարտները հեշտությամբ կարող  են ընդունվել  Հնդկաստանի ուսումնական հաստատություններ:
Իր գործունեության 200 տարիների ընթացքում ճեմարանում կրթություն են ստացել հազարավոր հայ երեխաներ Իրանից, Իրաքից, Մյանմարից, Հնդկաստանից և Հայաստանից։ Այստեղ իրականացվում են բազմաթիվ ակադեմիական և մշակութային ծրագրեր, որոնք ավելի սերտ ու բազմակողմանի են դարձնում կապերը հայրենիքի հետ:
Կալկաթայի Հայոց մարդասիրական ճեմարանը հայկական սփյուռքի հայեցի կրթության և դաստիարակության օրրաններից և ամենաազդեցիկ կրթական հաստատություններից մեկն է:
Դիմերես՝ Կալկաթայի Հայոց ճեմարանի շենքի և Սուրբ Նազարեթ հայկական եկեղեցու պատկերներից հատվածներ։
Դարձերես՝ Հայոց ճեմարանի պատկերանիշը։
Էսքիզների հեղինակ` Լուսինե Լալայան:
Թողարկման քանակը               300 հատ
Ծանուցում
Հուշադրամները թանկարժեք մետաղներից պատրաստված դրամներ են, որոնք թողարկվում են երկրի ազգային, միջազգային, պատմամշակութային, հոգևոր և այլ արժեքները հասարակությանը ներկայացնելու, դրանք մետաղի տեսքով հավերժացնելու, ինչպես նաև դրամագիտական շուկայի պահանջարկը բավարարելու նպատակով:
Ինչպես ցանկացած դրամ, հուշադրամներն ունեն անվանական արժեք, որով և ներկայանում են որպես վճարամիջոց: Սակայն հուշադրամների անվանական արժեքը շատ ավելի ցածր է ինքնարժեքից, որը բաղկացած է հուշադրամի պատրաստման համար օգտագործված թանկարժեք մետաղի արժեքից, արտադրության և այլ ծախսերից: Ցածր անվանական արժեքն ու բարձր ինքնարժեքը հնարավորություն են տալիս այս տեսակի դրամը դիտարկելու ոչ թե որպես դրամաշրջանառության մեջ օգտագործվող վճարամիջոց, այլ որպես հավաքորդական առարկա: Հուշադրամներն ունեն նաև ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից սահմանված վաճառքի գին:
Հուշադրամները՝ հանդիսանալով հավաքորդական առարկա, թողարկվում են խիստ սահմանափակ քանակով և չեն վերաթողարկվում:
Դրամագետները, հավաքորդներն ու պարզապես ցանկացողները կարող են գնել ՀՀ հուշադրամները ՀՀ կենտրոնական բանկի «Դրամագետ» վաճառասրահից, որը գործում է բանկի ներսում և բաց է բոլորի համար:
ՀՀ կենտրոնական բանկի պաշտոնական տեղեկատվությունը հուշադրամների շրջանառության մեջ դնելու օրվա մասին չի ենթադրում, որ հուշադրամների վաճառքը կազմակերպվում է տվյալ օրվանից: Վաճառվող հուշադրամների և դրանց վաճառքի գնի մասին տեղեկատվությունը տեղադրվում է ՀՀ կենտրոնական բանկի «Թղթադրամներ և մետաղադրամներ» - «Դրամագետ» վաճառասրահ տիրույթում, «Դրամագետ» վաճառասրահում վաճառվող դրամագիտական արժեքներ բաժնում:

The press service of the Central Bank of Armenia has informed that three collector coins have been issued.
The 100th Anniversary of Establishment of Petros Adamyan Armenian State Drama Theater in Tbilisi:
In 1921 the theater was organized as an Armenian state drama theater. The opening took place at the Artistic Theater (now the Rustaveli Theater), premiering Octave Mirbeau’s play “Les mauvais bergers” (directed by A. Beroyan). The founders included, among others, I․ Alikhanyan, A. Vruyr, O․ Maysuryan, A. and M․ Beroyans, Zabel, A. Rshtuni. In the first years the performances were given in different theaters of Tbilisi. In 1936 the theater moved to a new building in the Havlabar district (the first performance was “Shahnameh” by Janan), a time when the theater’s creative growth began. During those years, plays by both national and Russian and West-European authors were staged.
In 1955-1991, the theater was named after Stepan Shahumyan and, since 1991, after Petros Adamyan. Many prominent Armenian artists, including V. Papazyan, H. Abelyan, V. Vagharshyan, H. Nersisyan, G. Janibekyan performed at the Armenian State Drama Theater in Tbilisi.
Now the Petros Adamyan Armenian State Drama Theater in Tbilisi is considered one of the main Georgian-Armenian cultural and social centers.
Obverse: a stylized image from Petros Adamyan’s repertoire, symbolizing the role of Hamlet, and an image of an actress.
Reverse: the sculpture of Petros Adamyan (sculptor: Ara Sargsyan) and the graphic image of the theater building.
Designers: Vardan Vardanyan (obverse) and Lusine Lalayan (reverse).
The coin is minted in the Lithuanian Mint.
Technical specification
Face value 1000 dram
Metal/fineness silver 9250
Weight 33,6 g
Diameter 40,0 mm
Quality proof
Edge ribbed
Quantity of issue 500 pcs
The 100th Anniversary of
Gabriel Sundukyan National Academic Theater:
The first state theater of Armenia was founded in Yerevan, on August 16, 1921. The ceremony opening of the theater took place on January 25, 1922, with a performance of “Pepo” written by Gabriel Sundukyan.
The theater was renamed after Gabriel Sundukyan in 1937.
The theater has brought together best Armenian theatrical figures living in different countries of the world, the artists who were the facade of the Armenian culture of the 20th century. The decades of huge work and enormous efforts has made it the center of Armenian theatrical art. To this day, people still call it “MOTHER THEATER”.
Since its founding up until 1938, the theater operated in one of the central buildings on the Republic Square, then moved to a new place, which is now the English Park. In 1962 the building of the theater burned down. It was rebuilt on the same site and reopened on March 5, 1966.
In 1950-70s, the theater was among the most renowned ones in the entire USSR. This may explain the success of the theater, as the Shakespearean performances - the first Shakespeare festival and conference organized in the USSR - took place in Yerevan.
In 1960 the theater became academic, and in 1996 - national.
The Gabriel Sundukyan National Academic Theater has always been home to the creative cooperation of actors and directors of different generations. True to its centuries-old history and traditions, the theater, however, remains young, with unique combinations of the old and the new.
Obverse: the memorial plaque of Gabriel Sundukyan, stylized images of a sheet of paper and thread from the play “Pepo”.
Reverse: the drawing of the theater building, the icon of the theater and an Armenian ornament.
Designer: Vardan Vardanyan.
The 200th Anniversary of Establishment of Armenian College and Philanthropic Academy of Kolkata:
The Armenian College and Philanthropic Academy (ACPA) was established in 1821 in Kolkata (India), in the vicinity of the Armenian Holy Church of Nazareth, at the initiative of the philanthropists A. Muradkhanian and M. Vardanian from Jugha. Over the years Galutsian Armenian School and Davidian Girls’ School joined the ACPA, and a boarding faculty unit was set up. Since 1824, a printing house had been functioning in the ACPA for about 50 years. The Ararat Library was founded in 1828, which had the largest collection of Armenian books and manuscripts of the time.
In 1999, under the decision of the Kolkata Supreme Court, the ACPA was transferred to the trusteeship of the Holy Etchmiadzin in the person of Catholicos of All Armenians, who was granted the right to direct the ACPA’s activity.
The ACPA’s educational programs include the subjects on Armenology and natural sciences and are drawn up in such a way that the graduates receive the opportunity to enter educational institutions of India without difficulties.
In the course of 200 years of functioning, the ACPA has educated thousands of Armenian children from Iran, Iraq, Myanmar, India and Armenia. A great number of academic and cultural programs have been implemented here making educational and cultural ties with the Motherland closer and more comprehensive.
The Armenian College and Philanthropic Academy of Kolkata is an important center for tutoring and upbringing an Armenian background in the Diaspora and one of the most influential educational institutions.
Obverse: fragments of the images of the Armenian College building and the Armenian Holy Church of Nazareth.