Ավստրիայում կարգելվի առանց հիմնավոր պատճառի տնից դուրս գալ
Վիեննայի, Բուրգենլանդի և Ստորին Ավստրիայի դաշնային հողերում կորոնավիրուսի դեպքերի աճի պատճառով ապրիլի 1-ից 6-ն ուժի մեջ կմտնի նոր խիստ կարանտինը, չորեքշաբթի հայտնել է Ավստրիայի առողջապահության նախարար Ռուդոլֆ Անշոբերը:
«Այս կարճ ժամանակահատվածում (ապրիլի 1-ից ապրիլի 6-ը) մենք ցանկանում ենք, նախ, փակել սպասարկման ոլորտի ձեռնարկությունները, որտեղ շփում է ենթադրվում հաճախորդի մարմնի հետ, և երկրորդ՝ փակել առևտուրը, անհրաժեշտներից բացի՝ դեղատներ և մթերային խանութներ, իսկ երրորդը՝ արդեն գիտեք, երրորդ, այս ընթացքում հարկավոր կլինի FFP2 տեսակի դիմակ կրել դրսում, որտեղ շատ մարդիկ կան: Չորրորդ, մենք մտադիր ենք ուժեղացնել վերահսկողությունը ռիսկային շրջաններից մերձքաղաքային ուղևորների նկատմամբ, օրինակ՝ Չեխիայից, Հունգարիայից, այսինքն ՝ նրանք պետք է շաբաթական ոչ թե մեկ, այլ երկու թեստ հանձնեն, ինչպես նաև ուժեղացնեն սահմանների վերահսկողությունը»,- հայտարարել է Անշոբերը մամուլի ասուլիսին:
Ավելի վաղ Ավստրիայի կառավարությունը որոշում էր կայացրել մեղմացնել և խստացնել սահմանափակող միջոցները կորոնավիրուսի պատճառով՝ ելնելով կոնկրետ շրջանում տիրող իրավիճակից: Այս պահին իրավիճակն ամենավատն է Ավստրիայի արևելյան մասում, պատճառը բրիտանական մուտացիայի տարածումն է, որի պատճառով իրավիճակը հիվանդանոցներում, հատկապես՝ վերակենդանացման բաժանմունքներում, մոտ է կրիտիկականին:

В Австрии запретят выходить из дома без уважительной причины
В федеральных землях Вене, Бургенланде и Нижней Австрии с 1 по 6 апреля будет действовать новый жесткий карантин из-за роста заболеваемости коронавирусом, заявил в среду глава минздрава Австрии Рудольф Аншобер, передает РИА Новости.
Ранее австрийский кабмин принял решение смягчать и ужесточать ограничительные меры из-за коронавируса исходя из ситуации в конкретном регионе. В настоящий момент хуже всего обстоят дела в восточной части Австрии, причина - разгул британской мутации, из-за чего ситуация в больницах, в особенности в отделениях интенсивной терапии близка к критической.
"Мы хотим в этот короткий период (с 1 по 6 апреля), во-первых, закрыть предприятия сферы услуг, где предусмотрен контакт с телом клиента, во-вторых, закрыть торговлю, за исключением жизненно необходимых - аптек и продуктовых магазинов, вы уже знаете, в-третьих, на этот период нужно будет носить маску типа FFP2 на свежем воздухе там, где много людей. В-четвертых, мы намерены усилить контроль за пригородными пассажирами из регионов риска, например, ЧехииВенгрии, то есть им нужно будет делать не один, а два теста в неделю, также усилить контроль на границах", - заявил Аншобер на пресс-конференции.
Он добавил, что на этот период власти также намерены сделать обязательным ношение маски типа FFP2 в офисах и помещениях, где находится более одного человека, а также еженедельно проводить тестирование сотрудников. Также будут действовать круглосуточное ограничение на выход из дома без уважительной причины, к таковым, помимо прочих, относится прогулка.
По словам министра, закроются и музеи. Что касается школьного обучения, то после пасхальных каникул школьники перейдут на дистанционное обучение, а вернуться в школы смогут, сдав ПЦР-тест на коронавирус.