Հայաստանին փոխանցվեց ԵԱՀԿ Անվտանգության համագործակցության ֆորումի նախագահությունը
Մարտի 23-ին տեղի ունեցավ Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) Անվտանգության համագործակցության ֆորումի ԱՄՆ նախագահության եզրափակիչ նիստը, որի ընթացքում ԱՄՆ-ն Հայաստանին փոխանցեց ԵԱՀԿ Անվտանգության համագործակցության ֆորումի (ԱՀՖ) չորսամսյա նախագահությունը:
Նախագահության փոխանցման առիթով՝ ԵԱՀԿ-ում ՀՀ առաքելության ղեկավար, դեսպան Արմեն Պապիկյանը շնորհակալություն հայտնեց ԱՀՖ ԱՄՆ նախագահությանը գործադրված ջանքերի և համագործակցության համար: Դեսպան Պապիկյանը նշեց, որ ԵԱՀԿ պատասխանատվության գոտում խաղաղության ու անվտանգության ապահովումը պահանջում է համատեղ ջանքեր, կառուցողական ներգրավվածություն և երկխոսություն՝ որպես ուղենիշ սահմանելով ԵԱՀԿ հանձնառությունների անշեղ կատարումը:
Խոսելով ԵԱՀԿ ԱՀՖ Հայաստանի նախագահության գերակայությունների մասին՝ դեսպան Արմեն Պապիկյանն առանձնացրեց սպառազինությունների վերահսկման, տարածաշրջանային անվտանգության այլ կազմակերպությունների հետ համագործակցության, վստահության և անվտանգության կառուցման միջոցների և ԵԱՀԿ ռազմաքաղաքական ոլորտի հանձնառությունների ու պարտավորությունների հետևողական իրագործման կարևորությունը: Այդ համատեքստում նա ընդգծեց, որ ԵԱՀԿ հանձնառությունների և պարտավորությունների խախտումները հանգեցնում են միջազգային անվտանգության համակարգերի խարխլմանը, ռազմական ոլորտում կանխատեսելիության և թափանցիկության նվազմանը, որն իր հերթին ուղղակիորեն վտանգում է մարդու իրավունքները, մասնավորապես՝ կյանքի իրավունքը: Շեշտվեց, որ նման մարտահրավերներին դիմակայելու համար անհրաժեշտ է ԵԱՀԿ-ի և դրա կառույցների արձագանքման ներուժի ամբողջական և արդյունավետ կիրառում:

Армении передано председательство в Форуме по безопасности ОБСЕ
24 марта состоялось заключительное заседание председательства США в Форуме по безопасности Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), в ходе которого США передали Армении четырехмесячное председательство в Форуме по безопасности ОБСЕ. Об этом сообщает "Арменпресс" со ссылкой на пресс-службу МИД Армении.
В связи с передачей поста глава армянской миссии в ОБСЕ посол Армен Папикян поблагодарил США за их председательство в форуме, за их усилия и сотрудничество. Посол Папикян отметил, что обеспечение мира и безопасности в зоне ответственности ОБСЕ требует совместных усилий, конструктивного взаимодействия и диалога, что обеспечивает неуклонное выполнение обязательств ОБСЕ.
Говоря о приоритетах председательства Армении в ОБСЕ, посол Армен Папикян подчеркнул значение контроля над вооружением, сотрудничества с другими региональными организациями безопасности, мер безопасности по укреплению доверия, военно-политических обязательств и обязательств ОБСЕ. В этом контексте он подчеркнул, что нарушения обязательств в рамках ОБСЕ приводят к нарушению международных систем безопасности, снижению предсказуемости и прозрачности в военной сфере, что, в свою очередь, напрямую ставит под угрозу права человека, в частности право на жизнь. Было подчеркнуто, что для решения таких проблем необходимо в полной мере и эффективно использовать потенциал реагирования ОБСЕ и ее структур.