Նիկոլ Փաշինյանի և Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ քննարկվել են Արցախում իրականացվող և առաջիկայում նախատեսվող ծրագրերը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ու Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ և ՀՀ կառավարության պատասխանատու գերատեսչությունների ղեկավարների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել հերթական խորհրդակցությունը:
Իր խոսքում վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Արցախի Հանրապետության մեծարգո նախագահ, հարգելի գործընկերներ, այսօր հավաքվել ենք քննարկելու սոցիալ-տնտեսական ոլորտում մեր օրակարգը, փոխգործակցության հարցերը, նաև այն ծրագրերի ընթացքը և հետագան, որոնք այսօր Արցախի կառավարության հետ համատեղ իրականացնում ենք: Ուզում եմ հիշեցնել, որ նոյեմբերի 18-ին իմ հրապարակած «ճանապարհային քարտեզ»-ի կարևորագույն կետերից մեկն Արցախի բնականոն կյանքի վերականգնումն է: Պետք է արձանագրել, որ մենք այս պահին ունենք բավականին շոշափելի արդյունքներ, բայց իհարկե անելիքների ծավալը շատ մեծ է և կարևոր է, որ մեր քաղաքական վճռականությունն ու հանձնառությունն արտահայտենք այդ անելիքն ամբողջ ծավալով իրականացնելու և Արցախի ոչ միայն բնականոն կյանքի վերականգնման, այլև հետագա զարգացման մասին խոսենք, այդ ուղղությամբ կոնկրետ ծրագրեր իրականացնենք: Իհարկե, ամենատարբեր մակարդակներում այս ընթացքում քննարկումները ոչ մի օր չեն դադարել, համատեղ որոշումներ են կայացվել և այսօր մենք կամփոփենք մինչև այժմ տեղի ունեցած քննարկումների արդյունքները և որոշակի պայմանավորվածություններ ձեռք կբերենք հետագա անելիքների վերաբերյալ»:
Իր հերթին ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը նշել է. «Ցանկանում եմ ողջունել և պարոն վարչապետ շնորհակալություն հայտնել այս հանդիպումը նախաձեռնելու համար: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել նաև հետպատերազմյա ժամանակահատվածում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից իրականացվող սոցիալական ծրագրերի կապակցությամբ: Արդյունքները շոշափելի են այն առումով, որ բնակչության մեծ մասը, Արցախի Հանրապետության մոտ 120 հազար քաղաքացիներ այսօր բնակվում են Արցախում և բնականոն կյանքի առումով կարծես թե հաջողվել է ապահովել այն ամենն, ինչ պետք է:
Ունենք մինչև 30 հազար բնակիչներ, որոնք գտնվում են Հայաստանի Հանրապետությունում, բարեբախտաբար շատ քիչ մասն է լքել Հայաստանի Հանրապետության տարածքը: Բայց ես ուզում եմ հետադարձ հայացք գցել 90-ական թվականնհերի հետ կապված, որովհետև մենք պատերազմից հետո ազատագրելով Մարտակերտի շրջանը՝ մեզ չհաջողվեց Մարտակերտի շրջանի բնակչության մեծ մասին հետ բերել Արցախ, քանի որ հապաղել ենք:
Մեր գլխավոր խնդիրը բնակարանաշինությունն է այս փուլում, սոցիալական վճարների առումով համարում եմ, որ դեռ մի քանի ամիս խնդիրը լուծված է և որևէ արցախցի ընտանիք չի ունենալու հացի խնդիր, քանի որ նպաստները և միանվագ տրամադրված գումարները ժամանակավոր բավարարում են: Բայց բնակարանների կառուցման, տրամադրման խնդրի և աշխատատեղերի, եկամտի ապահովման առումով ունենք շատ անելիքներ:
Մեր հիմնական խնդիրը ես համարում եմ բնակարանաշինությունը և, ըստ մեր պլանների, պետք է կառուցվի առնվազն 5-5,58 հազար բնակարան 2,5-3 տարիների ընթացքում: Երկրորդ կարևոր խնդիրը վնասների փոխհատուցման հարցն է, մեր շատ հայրենակիցներ կրել են մեծ վնասներ, որոնց փոխհատուցման առումով ևս մենք պետք է միասին որոշում կայացնենք»:

Под председательством Никола Пашиняна и Араика Арутюняна обсуждены реализуемые и запланированные программы в Арцахе
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна и президента Арцаха Араика Арутюняна с участием руководителей ответственных ведомств правительства Республики Армения состоялось очередное совещание.
В своей речи премьер-министр Пашинян отметил: "Многоуважаемый президент Республики Арцах, уважаемые коллеги, сегодня мы собрались, чтобы обсудить нашу повестку дня в социально-экономической сфере, вопросы сотрудничества, а также ход и будущее тех программ, которые сегодня реализуются совместно с правительством Арцаха. Хочу напомнить, что одним из ключевых пунктов опубликованной мной 18 ноября дорожной карты является восстановление нормальной жизни в Арцахе.
Необходимо констатировать, что на данный момент у нас есть вполне ощутимые результаты, но, конечно, объем работы очень большой, и важно, чтобы наша политическая решимость и ответственность была полностью отражена в реализации этой работы и в восстановлении нормальной жизни в Арцахе. Также мы должны поговорить о дальнейшем развитии и осуществлять конкретные программы в этом направлении.
Конечно, в течение этого времени ни на день не прекращались дискуссии на разных уровнях, приняты совместные решения, и сегодня мы подведем итоги проведенных по сей день обсуждений, а также придем к определенным договоренностям о будущих действиях".
В свою очередь, президент Республики Арцах Араик Арутюнян отметил: "Хочу приветствовать господина премьер-министра и поблагодарить за организацию этой встречи. Также хочу поблагодарить за социальные программы, реализуемые правительством Республики Армения в послевоенный период. Результаты ощутимы в том плане, что большая часть населения, около 120 тысяч граждан Арцаха, сегодня проживают в Арцахе, и с точки зрения нормальной жизни нам, кажется, удалось обеспечить все необходимое.
До 30 тысяч наших жителей находятся в Республике Армения, и, к счастью, очень немногие покинули территорию Республику Армения. Но я хочу вспомнить 90-е годы, потому что, освободив после войны Мартакертский район, мы не смогли вернуть большую часть населения Мартакертского района в Арцах, поскольку мы затянули с этим вопросом.
Нашей основной задачей на данном этапе является жилищное строительство. С точки зрения социальных выплат, думаю, проблема решена на ближайшие несколько месяцев, и ни одна арцахская семья не будет иметь проблем с пропитанием, поскольку пособия и единовременные выплаты временно удовлетворяют нужды. Но у нас много работы по части строительства и предоставления жилья, рабочих мест и обеспечения доходов.
Нашей основной задачей я считаю жилищное строительство, и, согласно нашим планам, за 2,5-3 года должно быть построено не менее 5-5,58 тысячи квартир. Вторая важная задача – это вопрос компенсации ущерба, многие наши соотечественники понесли большие потери, по компенсации которых мы также должны вместе принимать решения".